Prowansalskie buleczki z rodzynkami

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Prowansalskie buleczki z rodzynkami

Ale nie slodkie
icon_smile.gif
Lekko slodkawe tylko, bardziej sniadaniowe - pysznie smakuja z serami ale tez i z miodem...
Przepis jest stary, pochodzi z malutkiej piekarni w Aix-en-Provence, ja robilam je w maszynie - ale przepis podaje tak jak brzmial w oryginale
icon_smile.gif


3/4 szklanki rodzynkow
1 lyzka brandy

1 1/4 szklanki cipelawej wody
1 lyzeczka suchych drozdzy
2 lyzki brazowego cukru
1 1/2 szklanki pszennej maki

1 szklanka maki pszennej razowej
1/2 szklanki (z malym czubem) maki z prosa
4 lyzki mleka w proszku
1/2 lyzki grubej soli

roztrzepane jajko do posmarowania

Rodzynki zalac brandy, przykryc i zostawic na chwile.
Wode wlac do miski, wsypac drozdze i cukier, wymieszac. Dodac make pszenna i zamieszac 100 razy. Przykryc i zostawic w cieplym miejsscu na 30 minut.
Wymieszac razem make razowa, make z prosa, mleko w proszku i sol. Rodzynki odsaczyc i dodac do miski z zaczynem. Powoli wsypywac mieszanke mak, przelozyc na stolnice i wyrabiac ciasto - okolo 9-10 minut az bedzie gladkie i elastyczne, podsypujac reszta maki w razie koniecznosci.
Przelozyc do wysmarowanej maslem/olejem duzej miski, przykryc i zostawic az podwoi swoja objetosc, okolo 1 1/2 godziny.
Odgazowac, zostawic aby odpoczelo okolo 10 minut. Podzielic na 8-10 rownych czesci, formowac owalne buleczki, ukladac na blasze. Przykryc i znowu zostawic do wyrosniecia, tym razem na okolo 40 minut.
Piekarnik rozgrzac do 225 st.C. Delikatnie posmarowac buleczki rozbeltanym jajkiem i piec az ladnie sie zrumienia, okolo 25 minut.

img69236zz.jpg
 

dziad

Member
Wrz 13, 2004
2,904
0
36
Musze je upiec. Koniecznie. Na jutrzejsze sniadanie. Juz czuje smak.
Bajaderko, czy jesli zastapie make z prosa np. orkiszowa to duzo strace?
Po te z prosa musialabym leciec do "zdrowego" sklepu, troche daleko. Wprawdzie mam w domu proso, ale nie mam mlynka do zboz.
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Orkiszowa powinna sie sprawdzic
icon_smile.gif
W sumie nie jest jej tak duzo, zeby robilo to jakas ogromna roznice - maka z prosa nadaje im taka mila miekksc, orkiszowa dziala podobnie :mrgreen:

Mam nadzieje, ze beda smakowac
 

dziad

Member
Wrz 13, 2004
2,904
0
36
Smakuja bardzo. :blume:

Troszke sie balam, bo zagapilam sie w sklepie i kupilam mleko w proszku o smaku jablkowym, ale nic a nic to buleczkom nie zaszkodzilo.
Sa mieciutkie, same w sobie prawie wytrawne, ale rodzynki dodaja mi troche slodkosci. Z zoltym serem smakuja mi wybornie. A z polskim twarogiem, to by dopiero bylo sniadanie.... Rozmarzylam sie.
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Baaardzo sie ciesze, ze ci smakowaly
icon_smile.gif
Mam do nich szczegolny sentyment bo po raz pierwszy moje dziecko nie wydlubywalo rodzynkow z ciasta
icon_smile.gif
Zjadla z nimi i poprosila o jeszcze ;)

Ciekawe macie mleko w proszku - o roznych smakach
icon_smile.gif
 

dziad

Member
Wrz 13, 2004
2,904
0
36
Ja wlasnie tez nie pomyslalm , ze takie moze w ogole istniec, dlatego nie wczytywalam sie w etykietke i w domu mialam niespodzianke.

Bajaderko, maz zazyczyl sobie buleczki na jutro do pracy i stwierdzil, ze je bedzie tylko z maslem jadl, bo sa takie pyszne.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
trudno uwierzyc, ze ktos uzywa proso.
A to jedyne zboze zasadowe. I najstarsze w historii ludzkosci. Bezglutenowe.
Osusza sluz w organizmie - wazne przy czestych infekcjach ukladu oddechowego (to ja ;)), wzmacnia prace sledziony i nerek.
Zawiera duzo lizyny - wzrost. Ma duzo krzemu i bialka.

zawsze sie ciesze, jak moge polaczyc przyjemne z pozytecznym.
Ale probowac bede dopiero jak bedzie chlodniej.
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Proso po wlosku "miglio": nastepnym razem zamowie / wiedzialam, ze cos mi umknelo /. Czytalam sporo o buleczkach z tej maki / robi sei tez chyba ciasteczka /.
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Ja nie robilam z zadna inna maka oprocz tej z prosa
icon_smile.gif
Ale logiczne by bylo, ze mozna zastapic inna tym bardziej, ze nie jest to glowna maka w tych buleczkach - maka z prosa dodaje miekkosci i takiej trudnej do opisania gladkosci, z inna moga byc ciut inne, chociaz nie watpie, ze rownie dobre ;)

Margot, a uzywasz mleka sojowego w innych wypiekach? Jezeli ci sie sprawdza to tu tez nie powinno to zastepstwo byc problemem
icon_smile.gif

Moze kermidt tu zajrzy, ma spore doswiadczenie z mlekiem sojowym to pewnie powie cos madrego na ten temat
icon_smile.gif
:mrgreen:
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
wszystko zamieniac na mleko sojowe ;)

teraz juz moge uzywac ser kozi, wiec jest latwiej.

Mleko sojowe jest wywarem ze zmielonej soi. W zwiazku z tym ma tendencje do rozwarstwiania sie (przed uzyciem wstrzasnac). Woda zostaje na wierzchu podczas gdy drobinki soi opadaja na dno.
Przy wypiekach nie ma to duzego znaczenia. Natomiast przy gotowaniu (beszamel, budyn) trzeba uwazac, bo ma wieksze tendencje do przypalania niz zwykle mleko.
Wiekszosc produktow dostepnych na rynku jest przeznaczonych do picia, nie gotowania. Sa w zwiazku z tym slodzone, czesto o roznych smakach (jak waniliowy, truskawkowy). Jesli nie jest to mleko sojowe naturalne zmniejszyc ilosc cukru.
Wydaje mi sie tez, ze z mlekiem zwyklym ciasto jest rzadsze, wiec powinno sie dac odrobine wiecej, ale trudno mi powiedziec na pewno. Tak dawno nie uzywam ;)
mam nadzieje, ze sie przyda
 

dziad

Member
Wrz 13, 2004
2,904
0
36
Znowu upieklam je. Sa przepyszne.
Tym razem dodalam maki gryczanej, bo niestety z prosa w sklepach nie maja, musze poczekac do nastepnego zamowienia w moim mlynie.

Bajaderko, to kolejny przepis, za ktory bede Ci dozgonnie wdzieczna. :blume:


Skuscie sie, bo naprawde warto!
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
nie kusic nie kusic.
pieca nie ma
albo kusic. W sobote w nocy ma byc tylko 10stopni. Akurat sie ugrzejemy od piecyka :mrgreen:
 

atina

Member
Lut 27, 2008
961
2
0
Skusiłam się na nie. Są bardzo dobre
mniam.gif

Dziękuję za podzielenie się przepisem
cvety.gif


buleczki_prowansalskie2.jpg
 

Załączniki

  • buleczki_prowansalskie2.jpg
    buleczki_prowansalskie2.jpg
    73.3 KB · Wyświetleń: 0