Szarlotka krucha najlepsza na świecie :)

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Szarlotka krucha najlepsza na swiecie

Ocena oczywiscie bardzo subiektywna
icon_biggrin.gif
Ale mimo, ze probowalam juz wielu innych doskonalych przepisow, to zawsze wracam do tego.

Ciasto:
4 szklanki maki
lyzeczka proszku do pieczenia
szklanka cukru pudru
1 1/2 kostki masla
6 duzych zoltek
2 lyzki gestej kwasnej smietany

Nadzienie:
8 kwaskowatych jablek, obranych
pokrajanych na polplasterki
1/4 szklanki wody
1 szklanka cukru
2 lyzeczki cynamonu
2 lyzki maki ziemniaczanej
3 lyzki soku z cytryny

3 lyzki tartej bulki
cukier puder do posypania

Ciasto:
Make, cukier puder i proszek do pieczenia przesiac do duzej miski. Maslo pokrajac na male kawalki, dodac do maki i posiekac, az masa bedzie grudkowata, dodac zoltka i kwasna smietane i wyrobic ciasto (mozna zrobic to w malakserze). Ciasto podzielic na pol, zawinac w folie i schlodzic conajmniej godzine lub dluzej.

Nadzienie:
Pokrajane jablka umiescic w rondelku, dodac wode i dusic przykryte okolo 15 minut, nie mieszac. Dodac cynamon i cukier, lekko wymieszac. Make ziemniaczana zmieszac z sokiem cytrynowym, dodac do masy jablkowej i dusic jeszcze przez 2 minuty. Masa powinna byc bardzo gesta, ale nie rozgotowana.
Rozgrzac piekarnik do 180 st.C. Forme (34cm x 23cm) posmarowac maslem i zetrzec do niej na tarce jedna czesc ciasta. Lekko wgniesc ciasto, tak aby powierznia byla raczej jednoilta i podpiec w piekarniku przez okolo 8 minut. Wyjac z piekarnika, lekko przestudzic, posypac tarta bulka, wylozyc na to nadzienie jablkowe i zetrzec na nie druga czesc ciasta.
Piec okolo godziny, az powierzchnia ladnie sie zrumieni. Lekko przestudzic, posypac cukrem pudrem. Pyszna zarowno ciepla jak i zimna.

Jest to przepis na dosc spora forme. Ja czesto robie z polowy porcji i pieke w sredniej (23cm) tortownicy.
 
Lis 27, 2004
3,568
0
0
Szarlotka jest absolutnie genialna. Działa nawet jako łapówka, przynejmniej u mnie w domu.
No i chyba zawsze wychodzi, bo mnie wyszła od pierwszego razu, a ja taka znowu bardzo ciastowa to nie jestem... :roll:

MzM
 

belle

Member
Wrz 15, 2004
1,377
0
0
a zdjecia dla wizualnej nikt nie ma?? hmm kazdy piecze a zdjecia juz nie robi nieladnie :cry:
pozdrawiam
belle
 
Lis 27, 2004
3,568
0
0
Belle, kajzerek nie wkleję! :mrgreen:
Ale szarlotkę - proszę bardzo.
icon_smile.gif

I zważ, że skoro ja ją dziś na ciężkim kacu robiłam całe rano, to znaczy że jest warta zachodu.
icon_smile.gif


szarlotkabajaderki.jpg


MzM
 

belle

Member
Wrz 15, 2004
1,377
0
0
Magda a czy Ty sie dobrze czulas z rana i jeszcze na kacu ja robilas ??? szalona
ja ide ja zrobic
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

belle

Member
Wrz 15, 2004
1,377
0
0
to ciacho wyglada bardzo smacznie mniam
:wink:
 

Valdi

Member
Paź 10, 2004
56
0
0
WooooooooW
Ale rzeczywiście jest przepyszna! Słodka! Jabłkowa! MMmmmmmm
:mrgreen:
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Rzeczywiście upiekła się bardzo smaczna, ale dla mnie trochę za słodka mimo, że dodałam 5 łyżek soku cytryny na drugi raz dam 1/2 szklanki cukru do jabłek, bo lubię czuć kwaśność jabłuszek :lol:

szarlotka.jpg
 
Lis 27, 2004
3,568
0
0
Ja to się nadziwić nie mogę, że to ciasto ze spodu nawet na drugi dzień nie jest ciapowate. Bo nigdy nie lubiłam szarlotek przez to namoknięte od jabłek ciasto. A w tej to się nie dzieje. Dziwy nad dziwami!
icon_smile.gif

Nie wiem czy to zaleta tego ciasta, czy dość gęstej masy jabłkowej co soku nie puszcza. Grunt, że to jest super pyszne co już z 10 razy pisałam... :dump: :mrgreen:

MzM
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
kasha, o wow!!! Ale sliczne zdjecie, sama bym uszczknela kawalek
icon_smile.gif


Przed dodaniem cukru radze sprobowac jablek - ja z reguly robie z bardzo kwasnych, a w sobote mialam tylko takie slodkie do jedzenia i dla mnie tez byla stanowczo za slodka. A jak lubisz kwaskowate w ogole to rzeczywiscie nie wsypuj calej ilosci cukru.

Ale sie ciesze, ze tak wszystkim smakuje :mrgreen: :cheers: :cheers: :cheers:
 

belle

Member
Wrz 15, 2004
1,377
0
0
:wink: Bajaderko a jakie rodzaje jablek dodajesz do szarlotki
pozdrawiam cieplutko
belle
 

belle

Member
Wrz 15, 2004
1,377
0
0
bajaderko ja podnosze temat probowalam uzyc jablek gala ale cos nie taki smak zea slodkie moze musze mniej cukru poprostu dodac?? cook
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
belle, gala zdecydowanie za slodka - ja uzywam Granny Smith i to te najzielensze
icon_smile.gif
 

belle

Member
Wrz 15, 2004
1,377
0
0
szarlotka jest po prostu the best :!: :!: :mrgreen: zrobilam wedlug przepisu wyszla znakomicie tylko Bajaderka pisala''' lekko przestudzic '' :wink: niestety niedoczekala sie goraca kroilam bo maz jeszcze przed wstawianiem do pieca zapowiedzial ze czeka na duzy kawalek
:anbetung: :anbetung: Bajaderko
pozdrawiam Belle
 

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0
Ona jest po prostu za dobra i w tym jest naprawdę problem. Ile już moja małżonka tych szarlotek zrobiła . I ciągle mało.
 

asika

Member
Wrz 20, 2004
13,897
0
0
zrobilam - zjadlam prawie sama ;)
pyszna jeszcze raz w tym tygodniu zrobie - ale z aclej porcji - mniam banana