Babka z amarantusa (z owocami)

Margetita

Member
Sie 10, 2005
100
0
0
Babka z amarantusa (z owocami)
(Przepis polecam wszystkim, ale przede wszystkim dzieciom i dorosłym bezglutenowcom)

Składniki (mała porcja):
4 całe jaja
3/4 szklanki cukru
1/2 szklanki mąki kukurydzianej
1/2 szklanki mąki z amarantusa (jeśli jej nie masz, to 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej)
1/4 szklanki oleju (lub innego stopionego tłuszczu: masła lub margaryny)
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
owoce - te ulubione (brzoskwinie, morele, śliwki, jabłka, maliny)


Jajka ubić na gęsty krem kogel-mogel.
Następnie, ciągle mieszając mikserem, kolejno dodawać, mąkę kukurydzianą, mąkę z amarantusa, proszek do pieczenia, na końcu schłodzony roztopiony tłuszcz.
Ciasto wlać do formy i udekorować owocami (wystarczy np. 1 brzoskwinia).
Formę wstawić do rozgrzanego do 180 st.C. piekarnika.
Piec 45-50 min.

Po wystudzeniu ciasto można przyprószyć cukrem pudrem lub podać z bitą śmietaną.

Amarantus (inaczej: szarłat), jest starą rośliną zbożową. Jej historia sięga 3000 lat. Znana była Indianom Ameryki Środkowej i Południowej.
Roślina ma ciekawy, wysoki i intetsywnie różowy, kremowy lub złoty kwiatostan.

Mąka z amarantusa jest doskonałą alternatywą dla celiaków - osób nie mogących jeść pieczywa glutenowego (z pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa).
Białko nasion amarantusa jest nawet cenniejsze w aminokwasy niż białko tradycyjnych zbóż. Ponadto zawartość żelaza jest 5-krotnie wyższa nią w pszenicy.

Smacznego
 

Hichotka

Member
Lut 8, 2005
11,323
0
0
super :lol:
mam mąkę z amarantusa i podchodzę do niej jak "pies do jeża" i z wielką chęcią w końcu coś z niej wyczaruję :lol:
dzięki za przepisik :lol:
 

isabell

Member
Lip 7, 2005
4,947
0
36
O juz widzę Margetita dzieki super niedługo zabieram sie za ten Twój przepisik i jak obiecałam dam zanć ale już mi ślinka leci fajnie fajnie
icon_razz.gif
icon_razz.gif
icon_razz.gif