Drożdżowy placek ze śliwkami i kruszonką

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Drozdzowy placek ze sliwkami i kruszonka

Zaczyn:
4 lyzeczki suchych drozdzy
1/2 szklanki letniego mleka
1/2 szklanki maki
1/4 lyzeczki cukru

Ciasto:
1/2 szklanki letniego mleka
1/2 szklanki cukru
1 lyzka rumu (niekoniecznie)
1 lyzeczka ekstraktu z wanilii
skorka otarta z 1/2 cytryny
szczypta soli
4 lyzki (cwiartka kostki) rozpuszczonego masla
1 cale jajko
1 zoltko
2 3/4 szklanki maki
sliwki wegierki, okolo 20

Kruszonka:
180g maki
100g cukru
1 maly cukier waniliowy
1/2 kostki mocno rozgrzanego, roztopionego masla
1/4 lyzeczki cynamonu

Wlac mleko do duzej miski, dodac drozdze i zostawic na kilka minut. Dodac make i cukier i wymieszac. Przykryc i zostawic az podwoi swoja objetosc. Dodac pozostale skladniki i dobrze wyrobic. Ciasto powinno byc miekkie i elastyczne. Przykryc i zostawic do wyrosniecia na okolo 1 godzine, az podwoi swoja objetosc. W miedzyczasie przygotowac kruszonke - make wymieszac z cukrem, cukrem waniliowym i cynamonem, zalac goracym, roztopionym maslem i dobrze wszystkie skladniki polaczyc. Duza blache o wymiarach 43x30cm posmarowac maslem, wylozyc na nia wyrosniete ciasto, rozciagnac je rownomiernie (ciasto bedzie dosc cienkie). Ulozyc rzedami polowki sliwek (skorka do ciasta), posypac kruszonka (glownie pomiedzy sliwkami), przykryc sciereczka i zostawic do wyrosniecia na okolo 30 minut. Piec w temperaturze 180ºC, az ciasto lekko sie zrumieni.

Pyszne jeszcze cieple!

img77668rm.jpg
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
przepis to przecież znamy znamy - przepyszne jest to ciasto!! Wspaniałe!
A nowe zdjęcie bossskie!
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Właśnie.... znalazłam w kuchni śliwki, któe mama od babci przywiozła wraz z książką o pizzy :cheers: Zgadnijmy, co bedzie jutro pieczone? :mrgreen:
 

ganga

Member
Gru 14, 2004
154
0
0
pyszne ciasto, robilam je juz w zeszlym sezonie,
na razie sliwki jemy ot tak - nie przerobione (zeby sie nimi nacieszyc ), ale juz niedlugo pokusze sie no wrzucenie je na drozdzowke..
 

annia28

Member
Lip 11, 2005
308
0
0
Pyszne to ciacho - jakoś nie robiłam ciasta drożdzowego bo mi nie smakowało za bardzo - ale to jest pyszniutkie - a ta kruszonka - niebo w gębie - mniammm!
dzięki Bajaderko
pozdro Ania
 

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
robilam to ciasto w sobote, i musze powiedziec ze jest cudne - takiego drozdzowego puszystego to mi sie jeszcze nie udalo upiec, wysmienite ciasto.

dzieki bajaderko za kolejny rewelacyjny przepis!!!

pzdr
yenn
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Bajaderko, czy to jest ta pysznosc z Mniama ?
Bo ja posialam tamten przepis i chciwnie teraz patrze na ten
 

nurthena

Member
Paź 23, 2005
320
0
0
podnosze pytanko bo ten placek wygladac tak cudownie ze najchetniej bym to zdjatko zjadla :cheers: :cheers:
;)
 

hansenjoasia

Member
Cze 18, 2006
5
0
0
Dziekuje za smakowity przepis.Wlasnie upieklam ciasto tak ze pachnie w calym domu i sprobowalam maly kawaleczek....mmmmm....bardzo smaczne .Za takim smakiem tesknilam.
 

Nunia

Member
Mar 12, 2005
289
0
16
Zrobione - panowie zachwyceni. Ciasto tak mi urosło, że 'zjadło' śliwki i kruszonkę, tak, że część śliwek mam na dole:)
Jest pyszniutkie!!!