Rustykalny chleb ziemniaczany/alternatywa dla bezzakwasowców

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,063
422
83
Rustykalny chleb ziemniaczany
szybki, łatwy chleb dobry w smaku – alternatywa dla tych co nie mają zakwasu
(źródło: Petra Holzapfel))




Składniki
680g ugotowanych ziemniaków
660g mąki pszennej (najlepiej chlebowej)
120ml ciepłej wody, która została z gotowania ziemniaków
1 łyżka drożdży suszonych lub
15g świeżych
2 łyżki oleju
2 łyżki soli (uwaga: połowę soli użyjemy do gotowania ziemniaków!)

Ziemniaki zagotować w osolonej wodzie, przed odcedzeniem pozostawić 120ml wody do ciasta chlebowego.

Przygotowanie ciasta chlebowego:
Ostudzone i dobrze ugniecione bądź przeciśnięte przez praskę ziemniaki wkładamy do maszyny (miksera, miski). Drożdże rozpuszczamy w letniej wodzie, w której się gotowały ziemniaki i pozostawiamy na 5 minut. Dodajemy do masy ziemniaczanej razem z olejem i mieszamy, powoli dodając resztę soli i mąkę. Zagniatamy ciasto ok. 10 minut, odstawiamy na 30 minut.

Następnie wyjmujemy z miski na blat posypany mąką, rozpłaszczamy i dzielimy na dwie części. Formujemy najpierw dwie kule, które lekko rozciągamy na boki i zawijając końce zlepiamy je na górze, tworząc bardziej lub mniej zgrabny, pękaty woreczek. Układamy na posypanej mąką ścierce zlepionym zamknięciem do dołu i odstawiamy do wyrośnięcia przykryte końcami ściereczki na 30 do 40 minut. Następnie zgrabnym ruchem otwieramy i odwracamy bochenki (najlepiej na łopatę) i wkładamy do rozgrzanego piekarnika (200 st C) tym razem łączeniem do góry.
Pieczemy ok. 40 minut, aż do mocnego zrumienienia powierzchni chleba.

________________________________________


Wyjątkowo szybki i łatwy do zrobienia chleb – a przy tym bardzo dobry w smaku. Nie ma w ogóle suchego miaższu jak chleby na drożdzach i jest miękki i świeży przez kilka dni. To chyba zasługa duzej ilości ziemniaków.

Jestem naprawde pozytywnie zaskoczona tym chlebem. Ma miekka skorkę tak inną niż chleby na zakwasie.
Zrobiłam z polowy składników - wyszedł duży lekko plaskaty bochenek.
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Bardzo interesujący chlebek
icon_smile.gif
nieraz u nas zostają ziemniaki z obiadu i będzie jak znalazł
icon_smile.gif
tylko mam nadzieję że woda może być też zwykła ( : )

Mirabbelko a on smakuje bardziej jak chleb na zakwasie czy na drożdżach? Bo np Bajaderki z płatkami owsianymi jest na drożdżach a smakuje lekko zakwasowo :mrgreen:
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,063
422
83
oczywiscie ze mozna uzyc ziemniaki z obiadu a soli odrobine dodac do skladu. Ja przynajmniej tak zrobilam.
Dodalam do wody troche maslanki, wlasnie ze wzgledu na smak a make zmieszalam z razowa.
Smakuje jak chleb a nie jak nieslodzone ciasto drozdzowe, co czesto zdarza sie przy chlebach na drozdzach.
 

lidiakd

Member
Mar 17, 2005
525
0
16
Mirabbelko, a jaka iloscia zakwasu zastapic drozdze w tym chlebku, jesli jest sie zakwasowcem i to podwojnym :mrgreen:?
No i drugie pytanko, bo ja bezwagowa jestem
icon_sad.gif
:oops:: ile to kubkow te 680g ziemniakow?
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,063
422
83
jak sie jest zakwasowcem to najlepiej zrobic chleb z ziemniakami wg innego przepisu, bo w tym to byloby za duzo eksperymentowania. W tym przepisie jest wiecej wagowo ziemniakow niz maki i boje sie, ze zakwas by takiej struktury nie uniosl.

A ile to jest kubkow - to naprawde trudne pytanie :shock: Nawet jakbym zmierzyla to mozna je ubic mocniej lub mniej. Ziemniaki moga byc bardziej wodniste ....

poddaje sie :roll:
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Z typowych proporcji dla ciasta chlebowego z dodatkiem ziemniakow wynika, ze wody powinno byc ok 60%, a ziemniakow 25%, jednakze w powyzszym przepisie stosunek uzytych ziemiakow do maki jest nawet wiekszy i stad chleb bedzie glownie czerpal hydracje, plus te 120ml wody ziemniaczanej, plus olej....poza tym zawsze mozesz sprawdzic jaka konsystencje ma Twoje ciasto i odpowiednio dodac wiecej maki lub wody...

Niemniej polecilabym bardziej "szlachetne" chleby z dodatkiem ziemniakow, ktorych na tym forum nie brakuje, a juz w szczegolnosci chleb z pieczonymi ziemniakami na pate fermente...
 

iwona44

Member
Cze 13, 2007
3,226
0
0
tatter @ 7 Aug 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=558135Z typowych proporcji dla ciasta chlebowego z dodatkiem ziemniakow wynika, ze wody powinno byc ok 60%, a ziemniakow 25%, jednakze w powyzszym przepisie stosunek uzytych ziemiakow do maki jest nawet wiekszy i stad chleb bedzie glownie czerpal hydracje, plus te 120ml wody ziemniaczanej, plus olej....poza tym zawsze mozesz sprawdzic jaka konsystencje ma Twoje ciasto i odpowiednio dodac wiecej maki lub wody...

Niemniej polecilabym bardziej "szlachetne" chleby z dodatkiem ziemniakow, ktorych na tym forum nie brakuje, a juz w szczegolnosci chleb z pieczonymi ziemniakami na pate fermente...
Wielkie dzięki,za odpowiedz,a co do innych chlebów to wszystko w swoim czasie,ponieważ z tego co widzę musze chyba wszystkie wypróbować, no po prostu nie była bym sobą,ja tak łatwo nie odpuszczam.jak już coś mnie wciągnie to na amen
icon_mrgreen.gif
 

iwona44

Member
Cze 13, 2007
3,226
0
0
Donoszę,że chlebek upieczony i jest bardzo dobry,i jako,że ja zazwyczaj jestem niecierpliwa i nie poczekałam na odpowiedż odnośnie plynu do tego chlebka,wlałam go więcej i chlebek piekłam w keksówce,ale nie wpłyneło to zle na chleb wyrósł prawidłowo,może nawet za bardzo bo chciał uciec z foremki i myślałam,że opadnie ibędzie zakalec ale nic z tych rzeczy wszystko jest ok. Serdeczne dzięki za naprawdę prosty przepis.Chętnie bym go pokazała ale jak już wcześniej w którymś poście mówiłam apart jest na wakacjach
icon_mrgreen.gif
 

iwona44

Member
Cze 13, 2007
3,226
0
0
mirabbelka @ 7 Aug 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=558452bardzo sie ciesze, ze jednak sie udal i smakowal
icon_smile.gif
O udał się, udał i jeszcze raz dziękuje za przepis ,i chyba będę go musiała robić częściej bo o dziwo mój niejadek stwierdził,że jest bardzo dobry i chce jeszcze,a on nie jest wogóle chlebożercą wszystko je bez chleba, więc w takim razie jest okazja aby podkarmić go chlebkiem
 

kwapisz

Member
Gru 13, 2006
22
0
0
mirabbelka @ 7 Aug 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=558452bardzo sie ciesze, ze jednak sie udal i smakowal
icon_smile.gif
Niechaj Wam będą dzięki za ten przepis
bussi.gif
anbetung.gif

Zrobiłam z 3/4 porcji (bo tyle ziemniaków mi zostało
icon_lol.gif
)proporcje dobrałam na oko i trochę zbyt ziemniaczany i mało słony wyszedł ale jestem zachwycona
cvety.gif
cvety.gif

Będę go powtarzać za każdym razem jak moje szczęście obierać będzie pyry (zawsze obierze za dużo
icon_mrgreen.gif
)
Jeszcze raz dzięki
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
ooo... a dlaczego ja wczesniej nie zobaczylam tego przepisu???
icon_frown.gif

to moze bedzie wlasnie dobra alternatywa na leczenie mojej zakwasowej frustracji
icon_mrgreen.gif
 

imamcia

Member
Lis 29, 2005
2,398
0
36
Mirabelko! Dziękuję za przepis!
Upiekłam w niedziele dwa bochenki, dzisiaj na śniadanie resztki jedliśmy! Nadal jest miękki, pycha!