Chleb zytni razowy pelnoziarnisty

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,064
425
83
Chleb żytni razowy pełnoziarnisty
źródło www.der-sauerteig.de
Ciemny, ciężki chleb na zakwasie w rodzaju pumpernikla, świetny jako podłoże do kanapek uwypuklający smak sera bądź wędzonek


Składniki:
200 g ziarna żyta
600 g ciasta zakwaszonego z maki żytniej
400 g mąki żytniej razowej
100 g otrąb żytnich
250 ml wody
50 ml oleju rzepakowego
2 łyżki soli
2 łyżki cukru
3 łyżeczki zmielonych ziół do chleba (kolendra, koper, anyż, kminek etc.)


Wykonanie:
W przeddzień pieczenia należy ziarna zboża zalać gorącą wodę i odstawić. W dniu pieczenia ziarna odsączyć i jeszcze raz zalać gotującą wodą, odstawić tym razem na 2 godz.
Składniki wymieszać w misce, wyrabiać ok. 5 minut, aby otrzymać gładkie, elastyczne ciasto. W razie potrzeby dosypać mąki lub dolać wody. Odstawić na 30 min, ponownie wyrabiać przez 5 min. Całość przełożyć do formyr i odstawić w cieple do wyrośnięcia ok. 2 godzin. Jeśli nie urosło zadowalająco czas ten przedłużyć !

Pieczenie:
Rozgrzać piekarnik do 220 st C. Wsunąć chleb i piec 10 min w najwyższej temp potem co 10 min obniżać temp aż osiągnie 170 st.C .Co pół godziny zwilżać powierzchni chleba wodę (np. za pomocą pędzelka) Całkowity czas pieczenia około 2 godzin !

__________________


Jeszcze go nie robiłam, ale mając doświadczenie z innymi chlebami z ziarnem, radziłabym je dłużej moczyć (nawet 2 doby) albo lekko rozmiażdzyć przed zmieszaniem z ciastem. Chleb wygląda na taki, jakiego część z Was właśnie oczekuje: ciemny, wilgotny i bardzo zdrowy.
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
mirabbelko, dzieki wielkie, przepis wydrukowalam, namocze ziarno i za dwa dni upieke ten chleb. A czy ziarno trzeba podgotowac, czy to moczenie wystarczy? :mrgreen: :gruebel:
 

marta1982

Member
Kwi 18, 2009
43
0
6
Zamierzam wypróbować ten przepis na święta i w związku z tym mam pytanie czy wystarczy jeśli zakwaszę ciasto metodą jednofazową czy też chleb tak ciężki może mi wtedy nie wyrosnąć i czy wtedy na wszelki wypadek nie poratować się odrobiną drożdży. Mój zakwas ma już rok i raczej mnie do tej pory nie zawiódł. Jeśli zdecyduję się na jednodniowe zakwaszanie to w jakiej proporcjach użyć wody i mąki.
Na metodę 3-stopiową nie chce się zdecydować bo i tak nigdy nie mogę dopilnować czasów kolejnego karmienia i temperatury wyrastania więc ta prostsza była by dla mnie najlepszym wyjściem.
Uwielbiam takie chleby ciężkie żytnie z ziarnami, do tej pory zawsze kupowałam chleby typu Schulstad Fitness Style ale chciała bym sama taki sobie upiec a ten mam nadzieję będzie podobny.
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,064
425
83
nie ryzykowalabym robienia takiej ilosci zaczynu metoda 1-stopniowa - to moze sie nie udac.
Albo dodaj odrobine drozdzy, albo zmien troche recepture dajac 500g ciasta zakwaszonego/zaczynu i 500g maki.
Ten zaczyn to tez co najmniej na 2 x.
1). 50 + 125 + 125 = 300g - ok 8-12 godzin
2) jw + 100 + 100 = 500g - 5-6 godzin

jesli twoj zakwas jest ok to nie przejmuj sie temperaturami wyrastania. po prostu 1 etap odstaw na noc, drugi rano - w poludnie robisz chleb a wieczorem pieczesz.

ziarna ostatnio podgotowuje i sa duzo lepsze po upieczeniu.

nie robilabym z tego przepisu bochenka, raczej dosc luzne (nie za luzne!) ciasto do formy.
zbyt duzo wody w tym przepisie moze dac błotniste wnetrze.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

marta1982

Member
Kwi 18, 2009
43
0
6
Dziękuje za odpowiedź zrobię tak jak radzisz w piątek wieczorem nastawię pierwszy etap a piec będę w sobotę po południu. Tylko ze święconką muszę się wkomponować w czas wyrastania.
 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,633
113
Mirabbelko
anbetung.gif

Bardzo smaczny i ... zdrowy
icon_mrgreen.gif

_ytni_z_ziarnami.jpg
 

Załączniki

  • _ytni_z_ziarnami.jpg
    _ytni_z_ziarnami.jpg
    489.7 KB · Wyświetleń: 2

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,064
425
83
Guciu piekny
icon_eek.gif
Chociaz nie wiem czy ikonka pasuje, bo wszystko za co sie wezmiesz wyglada pieknie

Jestem ciekawa czy gotowales ziarno, czy tylko moczyłeś?

Ja ostatnio modyfikowalam ten przepis kilkakrotnie:
dodajac słod żytni (bo akurat mam w nadmiarze z krotkim terminem ważności)
zaparke (bo ostatnio duzo zaparzam pod wpływem rosyjskich)
i wychodzi coraz lepszy.
 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,633
113
Mirabbelko
bussi.gif

ziarno moczyłem przez noc, a następnie gotowałem przez 15 minut (do miękkości
icon_mrgreen.gif
).
Dodałem 1 łyżkę melasy zamiast 1 łyżki cukru. Dla zapachu po 1 łyżeczce: kminku, kolendry, czarnuszki. Zapach nieziemski
lecker.gif
o smaku nie wspomnę
mniam.gif

Idealny chleb dla dbających o linię
rofl.gif
rofl.gif
rofl.gif

Nie mam słody żytniego tylko jęczmienny, ale bałem się ryzykować.
gruebel_2.gif
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Gucio @ 5 Apr 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=962562Nie mam słody żytniego tylko jęczmienny, ale bałem się ryzykować.
gruebel_2.gif
Sam zrobiles jeczmienny slod? czy moze masz zrodelko? podziel sie, podziel!

A zytni - namow zaprzyjaznionego wlasciciela "zdrowego" sklepiku, zeby zamowil w Provicie - zwykle kupuja tam inne produkty, to i zytni liewski tez ci sprowadza przy okazji.
qd
 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,633
113
qd @ 5 Apr 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=962566Sam zrobiles jeczmienny slod? czy moze masz zrodelko? podziel sie, podziel!

A zytni - namow zaprzyjaznionego wlasciciela "zdrowego" sklepiku, zeby zamowil w Provicie - zwykle kupuja tam inne produkty, to i zytni liewski tez ci sprowadza przy okazji.
qd
qd
jeden kupiłem w sklepie dla piwoszy
rofl.gif
a drugi w BogutynMłyn ( mają kilka rodzajów )
icon_razz.gif
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Gucio @ 5 Apr 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=962569qd
jeden kupiłem w sklepie dla piwoszy
rofl.gif
a drugi w BogutynMłyn ( mają kilka rodzajów )
icon_razz.gif
KIEDY? bo ja ostanio ile razy patrzylam w "Bogutyn" to slodu w ofercie nie bylo.

Zrezygnowalam, a w tej chwili patrze - JEEEST!

Dzieki Guciu, zaraz zamowie
icon_smile.gif


Sklepu dla piwoszy nie widzialam blizej niz w Warszawie, a to ponad 500 km
qd
 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,633
113

reve82

Member
Mar 12, 2009
2
0
0
Gucio - a możesz mi napisać jak zrobiłeś ciasto zakwaszone, jak rozkładasz etapy i czym dokarmiasz tzn. jakim konkretnie typem mąki...chciałabym porównać z moimi dokonaniami

ja troszkę pomniejszyłam proporcje, bo miałam tylko 500g ciasta zakwaszonego z mąki żytniej razowej
i taki mi się chlebek upiekł, waży 1,3kg....piekłam w keksówce 32cm...



Uploaded with ImageShack.us


chlebek wyszedł bardzo smaczny, ma twardą skórkę, trochę ciężko się przez to kroi, ale krajalnica daje radę
icon_smile.gif
chyba trzeba go było do woreczka włożyć, aby skórka zmiękła..no nic następnym razem może

nie jestem pewna czy dobrze dobrałam keksówkę do takiej ilości ciasta, ciasto zajęło prawie 3/4 wysokości...możecie mi coś w tej kwestii poradzić...o ile powinno takie ciasto przyrosnąć?
 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,126
1,633
113
reve82
cvety.gif

do zakwasu (pozostałość ciasta zakwaszonego z poprzedniego tygodnia, czeka w lodówce, wyciągam na ok. godzinę przed dokarmianiem) dodaję wieczorem i rano 250 ml mąki żytniej 2000 i ok. 100 ml letniej wody. Dobrze wymieszać, konsystencja jak bardzo gęsta śmietana (a może jeszcze gęściejsze
icon_mrgreen.gif
gruebel_2.gif
). Staram się stopniowo obniżać temperaturę: 1 dokarmienie - zostaje w kuchni temp. ok. 22-23C, 2 dokarmienie zostaje w kuchni na podłodze 21-22C, 3 dokarmienie wynoszę z kuchni do ... pomieszczenia o temp. ok. 18-20C i tam już zostaje (powinny być 3 fazy ale często wychodzą mi 4 w zależności od potrzeb). Pięknie wyrasta i pięknie pachnie.
I tak od ponad 3 lat...
rofl.gif
 

reve82

Member
Mar 12, 2009
2
0
0
dziękuję bardzo za odpowiedzi:)

ja chyba za bardzo gęste ciasto zakwaszone robię, następnym razem pozmieniam i dam znać co wyszło:) a na ten weekend przymierzam się do szwedzkiego chlebka z musem jabłkowym:)