Oszukany piernik cioci Hani

ela-c

Member
Cze 10, 2005
2,075
0
0
Dostałam ten przepis od cioci. W zasadzie to jest oszukany piernik bo bez miodu. Zawsze wychodzi. Ilośc składników jest podana na dużą blaszkę albo na dwie keksówki. Radzę piec bez termoobiegu.

4 szklanki mąki
2 szklanki cukru
3/4 szklanki oleju
2 jajka
2 szklanki mleka
2 łyżeczki sody
Powidła śliwkowe (cały słoik)
1/2 przyprawy do piernika (lub jedna mała)
4 łyżki kakao

Wymieszać w wysokim garnku mikserem, wlać do formy i piec ~60min w temp. 200stopni. Sprawdzić patykiem, jak ciasto się ciągnie to przedłużyć czas pieczenia.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Takie ciasta lubię
fiesgrins.gif

Wrzuciłam wszystko do michy, zmiksowałam i do pieca - 2 minuty roboty i ciasto się piecze. Duża blacha ciacha.
Bardzo fajne wyszło, wilgotne i puszyste, ciut za słodkie może ale nie drastycznie jakoś.
Powidła lepiej by były takie z cząstkami owocu bo ja kupiłam jakieś tańsze i ślad po nich w cieście zaginął
icon_lol.gif
a może ta wilgotność to one... no ale lepiej żeby je było choć troszkę czuć. O! Następnym razem wrzucę śliwki suszone!
icon_smile.gif

Ogólnie ciacho godne polecenia.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Alleluja!

Doczekalo sie!
icon_lol.gif


to jest jedyny minus taaaaakiej ilosci przepisow na cc.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Doczekało się niechcący
icon_lol.gif

Piekłam kiedyś już podobny z przepisu na CC taki z całym słoiczkiem powideł ale go znaleźć nie mogłam - znalazłam ten a że wszystko miałam i przepis w typie "wsio naraz do miski" to stanęło na tym - i dobrze!
icon_lol.gif
 

Vidarka

Member
Kwi 4, 2007
6,637
0
0
Niestety nie posiadam powidel sliwkowych i sie nie zanosi na to-co by bylo,jakbym dodala dzem(np jagodowy?)
gruebel_2.gif
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Właśnie zajadam ciepły mmmm...
mniam.gif
wyszedł nieludzko mięciutki, urósł jak wariat może dlatego że zamiast 2 szkl mleka dałam 1,5 a 0,5 zastąpiłam śmietaną jogurtową - soda miała w czym szaleć, choć dałam dwie naprawdę płaściutkie łyżeczki tylko.
Pycha!
 

JAM

Member
Kwi 9, 2013
1,458
0
0
Właśnie chciałam wkleić przepis na piernik mojej babci ale widzę że już jest ciut w innych proporcjach ale co tam nie będę powielać... Kocham to ciasto za smak i czas jaki trzeba mu poświęcić . Często w niedziele podczas gotowania obiadu, wyrabiałam ciasto i do piekarnika. Zanim się obiad zjadło piernik już był, potem na deser smakował wybornie z dużą szklanką mleka
icon_smile.gif
Cudowna sprawa. Czy sam, czy w polewie czekoladowej, czy przekładany masą z powidłami czy zwykłym dżemem. Czasem daje więcej kakao, czasem tylko cynamon w zależności co mam pod ręką, nieważne .... Jest pyszny szybki i zawsze się udaje
Vidarka @ 8 May 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=853558Niestety nie posiadam powideł śliwkowych i sie nie zanosi na to-co by bylo,jakbym dodala dzem(np jagodowy?)
gruebel_2.gif
Powidła są bardzo ważne w tym przepisie, to one nadają mu ten niepowtarzalny smak "wędzonki" , wrzucam cały słoik jest wtedy bardziej soczysty. Niestety osoby z delikatnym "procesem trawienia" mogą być przewrażliwione na śliwki gdyż poprawiają trawienie co za tym idzie mogą za mocno pomóc
icon_razz.gif


kma1982 @ 25 Nov 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=915101a czy ten piernik można upiec wcześniej?? np. tak tydzień przed świętami?? Nic się nie stanie??
trzymany w lodówce wytrzymuje tydzień bo dłużej nie sprawdzałam zawsze szybko znika. Dzięki temu że jest na oleju długo zachowuje delikatnośc i nie wysycha zbyt szybko.
Piernik piekła moja niedoświadczona córka gdy miała 12 lat wyszedł za każdym razem , była taka przejęta że piekła co drugi dzień za każdym razem zmieniając co nieco.... aż sie przejadło
rofl.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Żeby nie zapomnieć - pyszne, puchate ale za słodkie.
Dodałam wprawdzie 1,5 szkl cukru - ale wg moich preferencji wystarczyłaby spokojnie szklanka, bo powideł uzywam sklepowych a one słodkie bardzo.
Dodałam pół paczki suszonych śliwek pokrojonych.
Piekłam w 180 stopniach 50 min - spokojnie wystarczyło.
 

JAM

Member
Kwi 9, 2013
1,458
0
0
Według przepisu z którego ja korzystam jest 1 szklanka cukru. Fakt mam inne proporcje choć składniki są te same . Robię w prostokątnej średniej formie, mocno wyrasta.
2 jajka
1 szklanka cukru
2,5 łyżeczki cynamonu
3 duże łyżki powideł śliwkowych( ja daje cały słoik 400g
icon_mrgreen.gif
)
0,5 szklanki oleju
1 szklanka mleka
2 szklanki mąki
1 łyżka sody

Powidła zawsze kupuje w sklepie bo swoich nie mam, w większości szukam tych "tradycyjnych" z reguły są mocno wysmażone i mało słodkie.
Często dodaje suszone śliwki nawet w całości
icon_mrgreen.gif

czasem przyprawę do piernika czy kakao, zawsze jest pyszny, puszysty, lekki
icon_mrgreen.gif

pieczony 170 *C przez około 45 min
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Podobny, fakt - ale tu są 4 szkl mąki a w twoim 2. Więc słodkości podobne ilości - 2:1
icon_smile.gif

Moimi odczuciami smakowymi nie ma się co przejmować, bo mnie się smak zmienił bardzo i od dłuższego już czasu wiele rzeczy jest dla mnie zbyt słodkich, a tym bardziej jeśli chcę żeby ciasto było śniadaniowe bardziej niż deserowe - dlatego zależy mi na mniejszym dosłodzeniu - stąd mój powyższy dopisek - żeby pamiętać
icon_smile.gif
 

JAM

Member
Kwi 9, 2013
1,458
0
0
Fakt i racja.
daumen.gif

Powidła które kupuje są kwaśne i mocno wysmażone, przez co jest stonowany (z gorzką polewą czekoladową). Może dlatego ten piernik wydawał mi się idealny do porannej kawy.
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
Zrobiłam z połowy porcji ale pomyłkowo dałam cały słoik powideł (własnych). Cukru trochę mniej
niż, w przepisie i dodałam 1 łyżeczkę kawy mielonej. Mało pracy, a ciasto wyszło bardzo dobre.
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
Użyłam domowego dżemu aroniowo-jeżynowo-jabłkowego i wyszedł
równie dobry jak z powidłami.
lecker.gif