Jabłecznik kasztelański

szuwarek

Member
Lis 4, 2005
254
0
0
Ciasto:
200 g mąki przennej
100 g mąki ziemniaczanej
200 g cukru
200 g masła
2 jajka, 3 zółtka

Nadzienie:
6 dużych słodkich jabłek
2 cytryny
100 g rodzynek
250 g cukru
50 g migdałów

Jajka i masło wyjmujemy pół godz. wcześniej!!!!

Masło ucieramy aż będzie puszyste, wsypujemy cukier i ciągle ucierając dodajemy po jednym jajku i żółtku- ucieranie powinno trwać 10 minut aby jak najwięcej wtłoczyć powietrza. Następnie wsypujemy po trochu mąkę i ucieramy jeszcze 5 minut. Ciasto przełożyć na 2 prostokątne blachy wyłożone papierem do pieczenia, na grubość 1 cm ( ja mam tylko jedna taką blachę, więc całe ciasto wylewam i po upieczeniu kroję ciasto na pół ). Pieczemy na złoty kolor w 175 stopniach.

Ciasto się piecze więc pora na nadzienie. W rondlu gotujemy 1 szklanakę wody z cukrem, sokiem z cytryn i skórką otartą z 1 cytryny do uzyskania dość gęstego syropu ( ok 10 min ) Jabłka obieramy, ścieramy na tarce z dużymi oczkami i dodajemy do syropu. Smażyć na małym ogniu 10 min. Zdjąć z ognia wymieszać z rodzynkami i migdałami pociętymi w paski.

Ułożyć na podpieczonym spodzie nadzienie i przykryć drugim prostokątem ciasta ( aby ciasto się nie pokruszyło przenieść je na papierze i dopiero gdy je ułożysz usuń papier ). Wstawić do nagrzanego piekarnika na 15 min. Wyjąć i jeszcze ciepłe pokroić na kwadraty, nie wyjmując z blachy. Można posypać zmielonym cukrem waniliowym, udekorować bitą śmietaną.

Jeśli nie chcemy robić tego nadzienia można przełożyć już zrobioną marmoladą jabłkową dodając rodzynki i migdały

Mam nadzieję, że będzie wam smakować
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Dokladnie! Zycia mi nie starczy, zeby wyprobowac te wszystkie pysznosci. Ostatnio co drugi dzien pieklam szarlotke, tak nas wzielo i jeszcze tacy goscie przyszli dwa razy i zezarli :mrgreen: :mrgreen: wiec znowu musialam piec.
icon_biggrin.gif
Lubie takich gosci :mrgreen: