Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Miodownik z warstwą orzechową
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Słodkości > Ciasta
Gusia
Ciasto:
220g cukru
500g mąki
2 jaja
5 łyżek śmietany
2 łyżki miodu
2 łyżeczki sody
100g masła
cukier waniliowy

Warstwa orzechowa:
2 łyżki miodu
10 łyżeczek cukru
2 łyżki masła
200g orzechów włoskich

Masa grysikowa:
7 łyżek grysiku
500ml mleka
10 łyżek cukru
250g masła

Masło utrzeć na puch z cukrem, dodawać po jaju i dalej ucierać, dodać cukier waniliowy i ucierać. Sode rozprowadzić w śmietanie i dodać do masy jajeczno-maślanej. Dodac miód i mąkę i dokładnie połączyć. Ciasto jest bardzo geste, ale takie ma być. Podzielić na dwie części. Upiec jeden placek, na wierzch drugiego rozłozyć warstwę orzechową i upiec.

Wartswa orzechowa: rozpuścić miód z cukrem i masłem, dodac orzechy i chwilę prażyć.

Masa grysikowa: mleko zagotować z cukrem, ugotowac na nim grysik. Wystudzić. Masło utrzec na puch i dodawać po łyżce zimnego grysiku i dalej ucierać.

Na placek bez orzechów wyłożyć krem i przykryć plackiem z orzechami. Pozostawic na noc, żeby sie "przegryzł."

Caritka
Zakochalam sie w tym miodowniku
Jest doslownie rewelacyjny!!! Prawie cala blacha "poszla" przy kawie, a bylo nas tylko trzy osoby..
Normalnie ciasto jest niesamowicie pyszne
Jestem strasznie zachwycona tym ciachem i jedno, co moge powiedziec- -teraz to ciasto, juz jest "MOJE" ;) ;) ;)
Jedyne co "zmienilam", to zamiast orzechow (- bo zapomnialam kupic), dalam platki migdalowe, a do masy, dodalam 3 lyzki spirytusu
Pyyyyyyyyyycha!!!!!!!
Polecam tego miodownika, a nawet nalegam, abyscie go sprobowali
Gusia, dziekuje za wspanialy przepis

margolcia
bardzo lubię miód w ciastach - odkryłam to zresztą niedawno - a mianowicie po ciepanym lidqki i kruchym Aletki, myslę że to będzie następne:)
Caritka
Margolciu, jestem pewna, ze nie pozalujesz... ;)
Ciasto jest na prawde smaczne...
nurthena
widze ze pojawil sie przepis podobny do mojego icon_smile.gificon_smile.gif wiec mozeodesle również do mojego http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=11469
Bardzo serdecznie polecam !!! Nie moge powiedziec ze lepszy bo nie probowalam tego icon_razz.gif:P ale w ciescie nie ma cukru a dodatek powidel sliwkowych dodaje ciekawy kontrast smakowy icon_smile.gificon_smile.gif
Moze sprobujecie
Gusia
nurthena sądząc po dacie wstawienia przepisu to chyba na odwrót, mogę napisać, że twój przepis jest podobny do mojego ;)
margolcia
CYTAT(Caritka)
Zakochalam sie w tym miodowniku  :lol:  :lol:  :lol:  
Jest doslownie rewelacyjny!!! Prawie cala blacha "poszla" przy kawie, a bylo nas tylko trzy osoby..  :roll:  
Normalnie ciasto jest niesamowicie pyszne    :lol:  :lol:  
Jestem strasznie zachwycona tym ciachem i jedno, co moge powiedziec- -teraz to ciasto, juz jest "MOJE" ;) ;) ;)
Jedyne co "zmienilam", to zamiast orzechow (- bo zapomnialam kupic), dalam platki migdalowe, a do masy, dodalam 3 lyzki spirytusu  :lol:  :lol:  :lol:  
Pyyyyyyyyyycha!!!!!!!
Polecam tego miodownika, a nawet nalegam, abyscie go sprobowali
Gusia, dziekuje za wspanialy przepis  :bussi:  :bussi:  :bussi:  :blume:  :blume:  :blume:  

a czemu dodałaś spirytusik? to była wersja dla dorosłych:)
nurthena
CYTAT(Gusia)
nurthena sądząc po dacie wstawienia przepisu to chyba na odwrót, mogę napisać, że twój przepis jest podobny do mojego   ;)

oj nie spojrzałam nawet na date.. przepraszam jezeli urazilam Chciałam tylko zachęcić do mojego przepisu bo jakos nikt go nie czytał a szkoda bo naprawde warto Może jednak sie skusicie icon_smile.gif
Pozdrawiam :*
Caritka
CYTAT(margolcia)
a czemu dodałaś spirytusik? to była wersja dla dorosłych:)

Sama nie wiem dlaczego ;) chyba tak dla proby, jak to bedzie smakowac icon_smile.gif
Poza tym lubie wyraziste kremy, dziecia ( ;) ) nie bylo ani jednego, wiec pomyslalam, ze dodam ;)
I wcale nie zaluje
Gusia
CYTAT(nurthena)
CYTAT(Gusia)
nurthena sądząc po dacie wstawienia przepisu to chyba na odwrót, mogę napisać, że twój przepis jest podobny do mojego   ;)

oj nie spojrzałam nawet na date.. przepraszam jezeli urazilam Chciałam tylko zachęcić do mojego przepisu bo jakos nikt go nie czytał a szkoda bo naprawde warto Może jednak sie skusicie icon_smile.gif
Pozdrawiam :*

alez skądże ja sie wcale nie gniewam, a czasami tak jest, że przepis lezy gdzies w odmętach i nikt nie próbuje, ale w końcu nadchodzi jego czas
Caritka
Takie dobre ciacho, a spadlo na siodma strone... trzeba je podniesc ...

A tak powaznie...
Jakis czas juz temu Maz mial spotkanie z forum elektroniczno-komputerowego, zrobilam tego miodownika, bo pomyslalam sobie, ze "niech chlopcy maja cos dobrego" icon_wink.gif
Wszystkim bardzo smakowalo i nie umieli sie nachwalic- Maz mowil, ze oba ciasta poszly migiem (- oba, bo wsrod nich byly moje jajca sadzone )

Po pol roku po spotkaniu, Maz dostaje maila od 17 -to latka z prosba o podanie przepisu na ten miodownik,
bo tak Mu smakowal, a ze nie ma w tej chwili co robic, wpadli z siostra na pomysl, zeby wlasnie upiec to pyszne ciasto :D

Przetlumaczylismy przepis - i poslalismy mailem do Stuttgart-u :D
Na drugi dzien przychodzi maila od tego 17-to letniego kumpla, w ktorej pisze ( tekst przetlumaczylam na polski )

Hallo Sebastian,
Upieklem dzisiaj to ciasto i juz troche sprobowalem i smakuje na prawde wspaniale !
To jest interesujacy przepis ! Z masa grisikowa- bez drozdzy! Ale na prawde bardzo dobre!
Wkrotce znowu je zrobie icon_smile.gif
Dziekuje icon_smile.gif
Pozdrawiam...

Maz Go prosil, zeby pstryknal zdjecie z tego, co Mu wyjdzie icon_wink.gif
I wyslal...- zdziwilismy sie, ze miodownik tak ladnie Mu wyszedl.
Oto miodownik w wykonaniu siedemnastolatka :D

Gusiu, jeszcze raz bardzo Ci dziekuje za ten przepis icon_wink.gif Nie tylko w swoim imieniu, ale takze w imieniu naszych znajomych bussi.gif cvety.gif
pinezka
To ja chyba już wiem, co będę robić za jakąś chwilkę icon_smile.gif
"Chwilkę" muszę poczekać, bo któremuś z sąsiadów chyba obiad się przypalił i "aromat" rozszedł się po całej klatce schodowej. A że u mnie kuchnia blisko drzwi wejściowych, to nie mogę do niej wchodzić, bo mnie mdli od tego "aromatu".

Ale mam pytanie: dobrze podejrzewam, że przepis jest na dużą blachę (ok. 30x40)? Bo jeśli tak, to muszę sobie zmniejszyć proporcje.
jaxja
A ja mam pytanie: czy ciasto jest takie, że trzeba je wałkować, czy raczej uda się wyłożyć łyżką na blaszkę?
pinezka
CYTAT(jaxja @ 30 Aug 2006, 14:28 ) *
A ja mam pytanie: czy ciasto jest takie, że trzeba je wałkować, czy raczej uda się wyłożyć łyżką na blaszkę?

zrobiłam już, więc mogę odpowiedzieć: obyło się bez wałkowania, wprawdzie chwilami polegało to na rozsamrowywaniu ciasta na blaszce, ale wyszło w porządku icon_smile.gif
Caritka
Ja to ciasto zawsze lapkami "wyklejam" icon_wink.gif)
Aha i pieke w blasze mniej wiecej 30x40 cm.
lulu

witam. mam pytanie dotyczące temperatury, w której można piec ciasto - czy 180 stopni wystarczy? będę także bardzo wdzięczna za informację, jak długo trzymasz je w piekarniku - 15-20 minut? - i jak długo prażysz orzechy po dodaniu do cukru i miodu. pozdrawiam.
dana
o jakim grysiku mowa w tym cieście ?
lulu
właśnie. ja użyłam kaszy mannej, ale zepsułam zupełnie krem i musiałam się ratować gotowym delekty, do karpatki. pierwsza trudność przy gotowaniu kaszki: powstają grudy, nawet przy bardzo intensywnym mieszaniu. trudność druga: po dodaniu do chłodnej kaszki masła robi się mało apetyczna breja - całość nie ucierałam, ale miksowałam, może na tym polegał błąd. słyszałam, że to ciasto idealnie wychodzi dopiero za piątym razem :)
poniżej wersja numer jeden w moim wykonaniu. pozdrawiam.
tillandsja
alez apetyczne zdjecie mniammmmmm buuuuu a ja sie odchudzam i od dzis zakaz na wszelakie ciasta i inne slodkosci w domu wprowadzilam :-/
Caritka
CYTAT(lulu @ 18 Sep 2006, 14:47 ) *
właśnie. ja użyłam kaszy mannej, ale zepsułam zupełnie krem i musiałam się ratować gotowym delekty, do karpatki. pierwsza trudność przy gotowaniu kaszki: powstają grudy, nawet przy bardzo intensywnym mieszaniu. trudność druga: po dodaniu do chłodnej kaszki masła robi się mało apetyczna breja - całość nie ucierałam, ale miksowałam, może na tym polegał błąd. słyszałam, że to ciasto idealnie wychodzi dopiero za piątym razem icon_smile.gif
poniżej wersja numer jeden w moim wykonaniu. pozdrawiam.

Zle slyszalas :D icon_wink.gif Mnie wyszlo za pierwszym razem to ciacho i krem... Znajomemu ze Stuttgardu tez icon_wink.gif

Jezeli moge cos poradzic, - to grysik wsypuje do goracego mleka powoli, ale energicznie- druga reka mieszam..
Mieszam to energicznie do czasu, az calosc jest bardzo gesta..- potem sciagam to z pieca icon_biggrin.gif i studze.
Nie ma zadnych grudek icon_wink.gif
A do zmiksowanego masla- dodaje po lyzce zimnej kaszki i tez zawsze miksuje mikserem icon_biggrin.gif
Nie ma mowy, zeby cos nie wyszlo icon_wink.gif

Lulu..- ale mimo wszystko slicznie uratowalas to ciacho :D Bardzo smacznie Ci wyszlo icon_wink.gif

CYTAT(dana @ 18 Sep 2006, 12:52 ) *
o jakim grysiku mowa w tym cieście ?

Z tego co wiem, grysik ( kasza manna) jest tylko jedna.... icon_wink.gif - chyba, ze o czyms nie wiem icon_wink.gif
lulu
Caritka, chyba już wiem, co źle zrobiłam - nie pozwoliłam wystygnąć kaszce i dlatego masło rozwarstwiło się 2 sekundy po włączeniu miksera. następnym razem będę pamiętać o Twoich wskazówkach, dziękuję. czy mogłabyś mi jeszcze podpowiedzieć, jak długo prażysz orzechy i pieczesz ciasto?
Caritka
Powiem szczerze, ze z orzechami nigdy jeszcze nie robilam...- Jakos pierwszy raz zrobilam z wiorkami migdalowymi i tego sie trzymam icon_wink.gif
Ale - praze to wszystko tak dlugo, az ( w moim wypadku platki migdalowe) obkleja sie miodem i rozpuszczonym maslem - czyli tak mniej- wiecej..- jakies 5 min (?) - moze niecale...

A ciasto..-hmm... - pieke w 180 st. na oko icon_wink.gif ... Tzn. jak widze, ze ciasto nabralo ladnego koloru i jest wyzsze, niz bylo icon_wink.gif , to sprawdzam patyczkiem.
Jak patyczek jest oblepiony, to jeszcze zostawiam na jakis czas, jezeli nie, wyciagam icon_smile.gif
Trudno mi powiedziec tak dokladnie ile czasu pieke, bo nigdy nie patrze na zegarek...
Nastepnym razem, jak bede je piekla, to rzuce okiem na czas icon_wink.gif Obiecuje icon_wink.gif

A w ogole, Lulu- witaj na forum :D
Sinistra
CYTAT(Caritka @ 18 Sep 2006, 20:23 ) *
Jezeli moge cos poradzic, - to grysik wsypuje do goracego mleka powoli, ale energicznie- druga reka mieszam..
Mieszam to energicznie do czasu, az calosc jest bardzo gesta..- potem sciagam to z pieca icon_biggrin.gif i studze.
Nie ma zadnych grudek icon_wink.gif

Dokładnie tak. I wtedy nie ma żadnych grudek.

Lulu, skoro tak wyglądają Twoje "nieudane" ciasta, to jak wyglądają te udane? Robisz świetne zdjęcia!

Niezwykle udany diebiut. Wejście smoka.
szara_mycha
Ula, ty już lepiej niczego nie poprawiaj, jak tak wygląda twoja pierwsza wersja icon_eek.gif jestem pod ogromnym wrażeniem!
Co do gotowania kaszki, można też do gorącego mleka wlewać surową kaszkę rozrobioną mlekiem, grudki się nie pojawią ;)
kermidt
oj! toc to jak moj orzechowiec

nie pieke dwoch plackow. Po co ??
pieke na duzej blasze calosc z orzechami nalozonymi na polowe ciasta.
przekrawam i mam dwa icon_mrgreen.gif

na to samo wychodzi tyle ze szybciej i mniej pradu

CYTAT(Caritka @ 18 Sep 2006, 20:23 ) *
Z tego co wiem, grysik ( kasza manna) jest tylko jedna.... icon_wink.gif - chyba, ze o czyms nie wiem icon_wink.gif

grysik to forma nie rodzaj

moze byc grysik kukurydziany i raczej tej nazwy sie uzywa czesciej
manna to manna chocby i z nieba icon_wink.gif
lulu
bardzo dziekuje za cieple slowa :)
nie zdazylam zrobic zdjec tym bardziej udanym slodkosciom, za szybko zostaly zezarte :)
lulu
wersja numer dwa, z warstwą konfitury. jeszcze daleko od perfekcji :)
Piegus
Lulu, Ty normalnie atrystka jesteś: od ciast i od zdjęć. No kurdę, piękne są po prostu eek2.gif
A ten przepis mam jako orzechowiec od 12 chyba lat i wszystkie uroczystości uświetnia- teraz na życzenie gości na święta będzie. Tylko w moim przepisie jest masa budyniowa, coś takiego chyba jak na karpatke. Z grysikową jeszcze nie jadłam
lulu
dziękuję :) na razie zdjęcia robię częściej niż ciasta, ale staram się osłodzić życie znajomym, jak mogę :)
Akulka
Jajć, przecież ja nie upiekę 200 ciast na swięta cry_1.gif cry_1.gif Ale piekne zdjęcia, zaśliniłam się jak buldog lecker.gif
Sinistra
CYTAT(lulu @ 24 Nov 2006, 12:26 ) *
dziękuję icon_smile.gif na razie zdjęcia robię częściej niż ciasta,

Świetne zdjęcia. Mam prośbę- wstaw link do sygnaturki- będzie można sobie podglądać Twoje nowe prace!
lulu
jest mi bardzo miło :)
malgosia
Zdecydowałm sie zrobić to ciasto na swięta tylko zamiast masy chciałabym uzyc kremu karpatka! mozna?
jaką strukture powinno mieć ciasto przed pieczeniem?
lulu
wersja nr 3, almost perfect icon_smile.gif

Małgosia, możesz śmiało używać kremu do karpatki, ja też na początku tak robiłam.

--------------------
http://beforesunrise.org
Akulka
Lulu, zdjęcie sliczne lecker.gif
Aczkolwiek ja mam inne pytanie - gdzie takie fajowe talerzyki nabyłaś? gruebel_2.gif
lulu
talerz kupiłam w komplecie z filiżanką w sklepie dla kawoszy na bemowie, w carrefourze :)
Akulka
Dzieki, poproszę znajomego, żeby poszukał bussi.gif
AgusiaSz
talerzyk rzeczywiście fajny ale mnie się zdecydowanie bardziej podoba to, co się na nim znajduje mniam.gif
szuwarek
powiem tylko że bardzo mi smakowało, gdyby nie szło w biodra robiłabym je codziennie icon_smile.gif

Pysia
a czy blaszkę smarujecie, czymś sypiecie lub wykładacie papierem?
szuwarek
ja wyłożyłam papierem, łatwo wtedy zdjąć gotowy placek
Pysia
Dzięki za podpowiedź Szuwarku. Ciacho wyszło przepyszne. Przepis poszedł w świat wraz z rodziną i znajomymi.
zunia
To ciasto jest przepyszne, tylko że ja piekę trzy placki, pierwszy smaruję dżemem porzeczkowym (kwaśny do słodkich orzechów jest po prostu rewelacyjny), drugi placek z orzechami smaruję od spodu kremem i kładę na dżem, na orzechy znowu krem i przykrywam ostatnim plackiem, według mnie tak jest lepiej, bo orzechy miękną w środku ciasta. Właśnie jem to ciasto do kawy, miód w gębie, że tak powiem.
szuwarek
Ja zrobiłam to ciasto na święta ale zamiast masy z kaszy mannej, dałam masę makową

2 szklanki maku zalałam wrzątkiem, odlałam, ponownie zalałam wrzątkiem i zostawiłam na noc.
Na drugi dzień odcedziłaam, zalałam mlekiem i gotowałam 1,5 godziny.
Odcedzony mak zmieliłam najpierw sam, drugi raz zmieliłam z pól szklanki mieszanego cukru ( brązowy, z wanilią, fruktoza), trzeci raz zmieliłam z garstką migdałów, czwarty raz dodałam orzechy włoskie i rodzynki. ( ilość cukru trzeba dopasować do własnego smaku )
Do zmielonego maku dodałam 2 żółtka ubite na parze, 2 łyżki miodu, 2 łyżki amaretto i 50 g masła które rozpuściłam.
Upieczone placki leciutko nasączyłam amaretto i wyłożyłam masę.
Ciasto znikało aż miło było patrzeć lecker.gif

A tak poza tym to witam Wszystkich, strasznie za Wami tęskniłam wink.gif
kasja
mam pytanie co do warstwy orzechowej; czy istnieje jakaś lżejsza jej wersja tzn. może sam miód z odrobiną wody i orzechami icon_question.gif? Moje dzieciaki chętnie jadły to ciasto, ale część z nich zostawiała na talerzyku orzechy, bo były za słodkie
Caritka
Witaj na forum, Kasja wink.gif icon_biggrin.gif

Nie robilam jeszcze warstwy orzechowej bez cukru, ale w sumie chyba moglabys sprobowac icon_wink.gif
Albo tak sobie teraz mysle, choc to nie bedzie juz to, ale... icon_wink.gif
- ale - zamiast warstwy orzechowej (tej z miodem i cukrem), moze moglabys zrobic lukier ( z cukru pudru, z wody i odrobina soku z cytryny)
albo jakas polewe i polac wierzchnia czesc ciasta. Na koniec obsypac wczesniej podprazonymi orzechami (migdalami )
gruebel_2.gif dontknow.gif
Sprobowac mozna icon_wink.gif
kasja
dzięki Caritko za podpowiedzi; myślę, że bez orzechów to nie byłoby to samo ciasto i raczej nie chciałabym z nich rezygnować
zastanawiałam się czy nie można by powciskać orzechy w wierzchnią warstwę ciasta, a potem je czymś icon_question.gif posmarować
Caritka
CYTAT(kasja @ 7 Jan 2009, 16:32 ) *
dzięki Caritko za podpowiedzi; myślę, że bez orzechów to nie byłoby to samo ciasto i raczej nie chciałabym z nich rezygnować

Nie musisz rezygnowac z orzechow icon_biggrin.gif - Napisalam, ze moznaby pomazac lukrem i na to orzechy icon_wink.gif

CYTAT
zastanawiałam się czy nie można by powciskać orzechy w wierzchnią warstwę ciasta, a potem je czymś icon_question.gif posmarować

Moze masa grysikowa?
Cevilla
Witam. czy kiedy użyję orzechów włoskich zamiast laskowych zrobię duże odstępstwo od oryginału? Tzn. to zmieni zupełnie smak, czy tylko trochę?
ptysza
robilam ten miodownik na swieta
ciasto zeszlo blyskawicznie
barrdzo smaczne, i samo ciasto dosc mocno uroslo, sproboje nastepnym razem zrobic z tej porcji jakos 3 placki

na pewno jeszcze zrobie, przepis juz zapisany do kaleciku ;)

dziekuje za przepis i polecam z calego serca
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.