Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Szarlotka krucha najlepsza na świecie :)
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Słodkości > Ciasta
Stron: 1, 2, 3, 4
bajaderka
Szarlotka krucha najlepsza na swiecie

Ocena oczywiscie bardzo subiektywna icon_biggrin.gif Ale mimo, ze probowalam juz wielu innych doskonalych przepisow, to zawsze wracam do tego.

Ciasto:
4 szklanki maki
lyzeczka proszku do pieczenia
szklanka cukru pudru
1 1/2 kostki masla
6 duzych zoltek
2 lyzki gestej kwasnej smietany

Nadzienie:
8 kwaskowatych jablek, obranych
pokrajanych na polplasterki
1/4 szklanki wody
1 szklanka cukru
2 lyzeczki cynamonu
2 lyzki maki ziemniaczanej
3 lyzki soku z cytryny

3 lyzki tartej bulki
cukier puder do posypania

Ciasto:
Make, cukier puder i proszek do pieczenia przesiac do duzej miski. Maslo pokrajac na male kawalki, dodac do maki i posiekac, az masa bedzie grudkowata, dodac zoltka i kwasna smietane i wyrobic ciasto (mozna zrobic to w malakserze). Ciasto podzielic na pol, zawinac w folie i schlodzic conajmniej godzine lub dluzej.

Nadzienie:
Pokrajane jablka umiescic w rondelku, dodac wode i dusic przykryte okolo 15 minut, nie mieszac. Dodac cynamon i cukier, lekko wymieszac. Make ziemniaczana zmieszac z sokiem cytrynowym, dodac do masy jablkowej i dusic jeszcze przez 2 minuty. Masa powinna byc bardzo gesta, ale nie rozgotowana.
Rozgrzac piekarnik do 180 st.C. Forme (34cm x 23cm) posmarowac maslem i zetrzec do niej na tarce jedna czesc ciasta. Lekko wgniesc ciasto, tak aby powierznia byla raczej jednoilta i podpiec w piekarniku przez okolo 8 minut. Wyjac z piekarnika, lekko przestudzic, posypac tarta bulka, wylozyc na to nadzienie jablkowe i zetrzec na nie druga czesc ciasta.
Piec okolo godziny, az powierzchnia ladnie sie zrumieni. Lekko przestudzic, posypac cukrem pudrem. Pyszna zarowno ciepla jak i zimna.

Jest to przepis na dosc spora forme. Ja czesto robie z polowy porcji i pieke w sredniej (23cm) tortownicy.
joannas
Potwierdzam. Jest suuper
carbonicum
ja tez potwierdzam jest the best
MagdazMediolanu
Szarlotka jest absolutnie genialna. Działa nawet jako łapówka, przynejmniej u mnie w domu.
No i chyba zawsze wychodzi, bo mnie wyszła od pierwszego razu, a ja taka znowu bardzo ciastowa to nie jestem...

MzM
belle
a zdjecia dla wizualnej nikt nie ma?? hmm kazdy piecze a zdjecia juz nie robi nieladnie
pozdrawiam
belle
MagdazMediolanu
Belle, kajzerek nie wkleję!
Ale szarlotkę - proszę bardzo. icon_smile.gif
I zważ, że skoro ja ją dziś na ciężkim kacu robiłam całe rano, to znaczy że jest warta zachodu. icon_smile.gif

MzM
belle
Magda a czy Ty sie dobrze czulas z rana i jeszcze na kacu ja robilas ??? szalona
ja ide ja zrobic icon_wink.gif
belle
to ciacho wyglada bardzo smacznie mniam
Valdi
WooooooooW
Ale rzeczywiście jest przepyszna! Słodka! Jabłkowa! MMmmmmmm
kasha
Rzeczywiście upiekła się bardzo smaczna, ale dla mnie trochę za słodka mimo, że dodałam 5 łyżek soku cytryny na drugi raz dam 1/2 szklanki cukru do jabłek, bo lubię czuć kwaśność jabłuszek

MagdazMediolanu
Ja to się nadziwić nie mogę, że to ciasto ze spodu nawet na drugi dzień nie jest ciapowate. Bo nigdy nie lubiłam szarlotek przez to namoknięte od jabłek ciasto. A w tej to się nie dzieje. Dziwy nad dziwami! icon_smile.gif
Nie wiem czy to zaleta tego ciasta, czy dość gęstej masy jabłkowej co soku nie puszcza. Grunt, że to jest super pyszne co już z 10 razy pisałam...

MzM
bajaderka
kasha, o wow!!! Ale sliczne zdjecie, sama bym uszczknela kawalek icon_smile.gif

Przed dodaniem cukru radze sprobowac jablek - ja z reguly robie z bardzo kwasnych, a w sobote mialam tylko takie slodkie do jedzenia i dla mnie tez byla stanowczo za slodka. A jak lubisz kwaskowate w ogole to rzeczywiscie nie wsypuj calej ilosci cukru.

Ale sie ciesze, ze tak wszystkim smakuje
belle
Bajaderko a jakie rodzaje jablek dodajesz do szarlotki
pozdrawiam cieplutko
belle
belle
bajaderko ja podnosze temat probowalam uzyc jablek gala ale cos nie taki smak zea slodkie moze musze mniej cukru poprostu dodac?? cook
bajaderka
belle, gala zdecydowanie za slodka - ja uzywam Granny Smith i to te najzielensze icon_smile.gif
belle
szarlotka jest po prostu the best :!: :!: zrobilam wedlug przepisu wyszla znakomicie tylko Bajaderka pisala''' lekko przestudzic '' niestety niedoczekala sie goraca kroilam bo maz jeszcze przed wstawianiem do pieca zapowiedzial ze czeka na duzy kawalek
Bajaderko
pozdrawiam Belle
europa112
Ona jest po prostu za dobra i w tym jest naprawdę problem. Ile już moja małżonka tych szarlotek zrobiła . I ciągle mało.
lidqa
robilam wczoraj! super super super!
asika
zrobilam - zjadlam prawie sama ;)
pyszna jeszcze raz w tym tygodniu zrobie - ale z aclej porcji - mniam banana
janie
Tak, ona jest rzeczywiście najlepsza. Właśnie kończymy niedzielną, w dodatku z renet (ja dorzucam jeszcze do jabłek płatki migdałowe, jak do strudla).
AgusiaH
Wspaniala jest ta szarlotka.

Ciasto kruchutkie i maslane. Nadzienie takie jak robi zawsze moja mama ( tylko w czasach kryzysu zamiast soku cytrynowego i maki byl kisiel cytynowy). Ja jeszcze starlam do nadzienia troche skorki cytrynowej i dalam tylko 2/3 szkl cukru, bo jablka byly dosc slodkie.

Goraco polecam :!:
bacardi
Ja tylko powiem, ze u mnie w kuchni juz jablka czekaja, a szarlotka stala sie przebojem sezonu w moim domu.
asika
Bajaderko pieke z calej porcji - kupilam tez najzielensze Granny Smith jakie znalazlam - trawa normalnie - i tak sie zasanawiam - bo one duze sa bardzo to wzac 8 czy mniej?
Zreszta jak zrobie z 8 to zjem najwyzej troche tego jablkowego nadzienia
Aha i czy ty Bajaderko kupujesz to maslo Land cos tam? takie pakowane po 4 dlugie kawalki? jesli tak to dajesz 3 do calej porcji?
bajaderka
Ja bym wziela 8 bez wzgledu na wielkosc - wiecej nadzienia nie zaszkodzi, a tak jak sama mowisz troche i tak powedruje po drodze do buzi icon_smile.gif

A z maslem - to tak, do calej porcji uzywam 3 sticks icon_smile.gif

Kwasne te jablka, nie? Do jedzenia to wrecz sie nie nadaja, ale pyszne do pieczenia - sama zobaczysz
asika
Ano kwasne jak...ale zjadlam pol jablaka - dzieki Bajaderko
carbonicum
ja tez dzisiaj zrobilam szarlotke, ale.......cos mi nie wyszlo

tzn.wyszla tylko taka calkiem, calkiem cieniutka i plaska icon_sad.gif
tamtym razem troszke przynajmniej urosla i mialam ciasto z nadzieniem, a nie nadzienie z ciastem
smakowo jest cud-miod to bez dyskusji, nadzienie jest cudowne, tylko to ciasto, no:baa:

czy moglo jej zaszkodzic, ze ciasto lezalo troche dluzej w zamrazalniku(zagadalam sie z siostra przez telefon) i pozniej z tego zimna sie nie moglo pozbierac???
yenulka
a ja bym zrobila ta szarlotke na niedziele... czy jak z calej porcji bede robic to moge upiec na blasze z piekarnika? czy lepiej w takiej duzej blaszce zwyklej... mam taka jedna co ma chyba 33 x 40 pare cm. dobra by byla?

pzdr
yenn
kasha
W blaszce z piekarnika raczej nie, bo by ciasta zabrakło, poza tym cieniusia by była straszliwie Ja piekłam właśnie w takiej 30x40cm i super było, nawet więcej jabłków by się przydało
lidqa
Dla tych co nie lubia szklanek (jak ja, bo mi latwiej nasypac do miski na wadze niz do szklanki ) to 4 szklanki maki to pol kilo a szklanka cukru pudru to 120 g
kasha
A z moich wyliczeń pół kilograma mąki to 3 1/3 szklanki icon_sad.gif muszę więc to skorygować i będę jak Lidqa radzi dawać 4 szklanice i już!
lidqa
A mi wychodzi ze szklanka to 125-130 wiecej mąki tam nie upchne, a juz 3 i 1/3 to by bylo 10/3 czyli szklanka ci wychodzi az 150???
kasha
CYTAT(lidqa)
A mi wychodzi ze szklanka to 125-130 wiecej mąki tam nie upchne, a juz 3 i 1/3 to by bylo 10/3 czyli szklanka ci wychodzi az 150???

Tak Lidqo, to z tabel Grzegorzowych mam taki przelicznik idealnie 150 dkg to 1 szklanka.
Ty matematyczko, Ty!
lidqa
a masz wage? bo ja mam taka elektorniczna i mi wychodzi ze moje szklanki wszystkie maja po 125-130
a ciasto am dobra konsystencje wiec jakbym dala tyle wiecej...
kasha
CYTAT(lidqa)
a masz wage? bo ja mam taka elektorniczna i mi wychodzi ze moje szklanki wszystkie maja po 125-130

Nie mam chyba poproszę Mikołaja by mi przyniósł, ale napewno nie będzie to elektroniczna waga jeno mechaniczna - nie chcę Pana Mikołaja z torbami puścić, w końcu inni też liczą na prezenty z Jego strony
lidqa
a tam mechaniczna... elektroniczna jest super. Ja sobie czasem dziele przepis na 2/5 Patrze tylko wtedy na jajka a reszte moge elektronicznie zwazyc
MoTyLeK
I w koncu ja zrobilam! Pycha!Az brak mi slow...
BeataSz
Wzięłam sobie do serca to dodawanie opinii, no i sprawdzam teraz wszystko po kolei. A tu opinii mojej brak . Na pewno dodawałam, ale to chyba na mniamie jeszcze.
To ciasto kruche weszło na stałe do mojej kuchni (kiedyś byłam kiepska z kruchego). Używam go do różnych wypieków. Nie robiłam co prawda takiej masy jabłkowej jak tu jest, tylko swój mus, ale i na to przyjdzie czas. Ciasto robię zawsze z całej porcji, ale ponieważ jest go dużo, to połowę od razu zamrażam jak na dobrą gospodynię przystało , i mam na drugi raz gotowe
[/list]
BeataSz
CYTAT(lidqa)

Ale mam refleks chciałam tylko zapytać, czy już z tymi szklankami się wyjaśniło : Bo może Ty masz szklanki te duraleksowe, z uszkiem? Bo one są mniejsze niż tradycyjne.
lidqa
nie, mam takie typowe szklanki jak do tych metalowych podstaweczek co to kiedys sie tak herbate piło. i robilam dzis swojej wadze test (zwalyla mi cos kolezanka w sklepie a ja potem jeszcze raz w domu) wiec raczej dobrze wazy...
BeataSz
Ja parę dni temu ważyłam koleżance różne mąki i inne takie rzeczy na szklanki właśnie, bo łona wagi nie ma no ale nie pamiętam ile wyszło. Muszę jeszcze raz sprawdzić z ciekawości.
Liska
wspaniała icon_smile.gif icon_smile.gif
tylko następnym razem dodam więcej jabłek.
Upiekłam ją dziś razem z brownies kokosowo-orzechowymi. Pychota!
Dziękuję za fantastyczną inspirację, Bajaderko.
Hichotka
Pyszna... Pyszna... no zakochałam się w niej
POLECAM WSZYSTKIM TYM, KTÓRZY LUBIĄ SMACZNE CIASTA
Dzięki Kochana za przepis
lidqa
znowu zrobilam! TO jest super dobre ciasto!
Iguana
Już kiedyś robiłąm i cos mi nie wyszło ale smak był boski
Dziś znowu się zabrałam do roboty i zobaczymy...
gabka
Ta szarlotka jest naprawde najlepsza na świecie Robię ją bardzo często a przepis mam jeszcze z mniamniama. Czasami tylko ide na łatwizne i ścieram jabłka na tarce, mieszam z bułką tarta i z cynamonem i taką surową mase wykładam na ciasto. Taka tez jest pycha:)
lidqa
CYTAT(Iguana)
Już kiedyś robiłąm i cos mi nie wyszło ale smak był boski    
Dziś znowu się zabrałam do roboty i zobaczymy...

iguana a co ci nie wyszlo???
Iguana
No własnie nie pamiętam co było nie tak MOżliwe z ejakies parszywe jabłka trafiłam.
Ale tym razem rewelacja ... była icon_sad.gif bo juz nie ma śladu co doprowadziło do załamania chłopa, który dzis z nocnej zmiany wrócił Ale sie wściekał że juz nic nie ma

Wprowadziłam jednak pewne zmiany w przepisie bo mam zwyczaj kruche na krupczatce robić - dałam tak ok 1 szklanke krupczatki. Zamiast masła dałam margaryne - względy finansowe niestety.
paula
a ja daje jeszcze na wierzch jablek ubite piane i wychodzi jeszcze lepszse
Hichotka
melduję się znów
wczoraj upiekłam i jest to moja najukochańsza szarlotka

miranka
Ja upiekłam dzisiaj, i na niedzielę ciasta nie będzie icon_sad.gif
Baaardzo dobre, 2/3 już zjedzone.

Mam tylko jedno pytanie. Jaką konsystencję powinno mieć ciasto, bo mi coś miękkie wyszło. Chodzi mi o moment po zagnieceniu.
Mirka
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.