Keks i Fasolowe Brownie - SB i MM

nurbika

Member
Lis 26, 2007
411
0
0
Od ponad pół roku jestem na diecie South Beach, więc jakoby zrobić i "sobie dobrze" podczas świąt (i nie tylko) postanowiłam zmodyfikować przyjazne diecie przepisy na ciasta świąteczne. I tak powstał :

1.KEKS
Składniki :
300 g mąki (z pełnego przemiału pszenna)
140 g margaryny do smażenia bez tłuszczó trans (uzyłam Masmix Kulinarny)
65 g fruktozy lub słodzika
4 jaja
50 ml rumu (moze byc wiecej
icon_smile.gif

2,5 łyżeczki proszku do pieczenia
400 g bakalii (orzechy włoskie, daktyle, śliwki kalifornijskie, figi, suszone gruszki, orzechy laskowe, pekan i suszone morele)
sól

Sposób przygotowania:
1. Bakalie pokrój i mocz w rumie ok. 4 godzin
2. Margaryne z fruktozą i szczyptą soli utrzyj na puszystą masę, nadal ucierając połącz z wbijanymi kolejno żółtkami (ja wszystko miksuje) dodawaj po łyżce mąki
3. Miksuj, az ciasto bedzie puszyste i jednolite
4. Dodaj bakalie oprószone mąką, rum i proszek do pieczenia. Dobrze wymieszaj
5. Z białek ubij sztywną pianę ze szczypta soli i delkatnie połącz z ciastem,
6. Wyłóż ciasto do formy (uzyłam silikonowej keksówki - bez tłuszczu i tartej bułki) i piecz ok. 55 min. w 180 stopniach.
7. Po wyjęciu i ostudzeniu można udekorować bakaliami i pokruszonymi orzechami lub polać polewą (ja pominęłam)

Z podanego przepisu wyszły mi dwie małe keksówki

Kolejnym pomysłem było ciasto fasolowe, do którego zrobienia nie używa się zupełnie mąki, a wychodzi pyszne, puszyste i smakuje jak "normalne" ciasto ;)

FASOLOWE BROWNIE o smaku piernika

Składniki:
1 puszka białej fasoli (najlepsza jest Butter bean - bardzo duża, biała)
4 jajka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżeczki kakao
2 łyżeczki przyprawy do piernika
0,5 łyżezki cynamonu
aromat rumowy - do "smaku" ja dałam ok 0.5 łyzeczki
1/3 szklanki słodzika lub fruktozy (jak kto lubi słodkie można więcej)
0,5 szklanki odtłuszczonego mleka w proszku
2 łyżki oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego (ew. Masmixa)
opcjonalnie: bakalie orzechy, kawałki gorzkiej czekolady)

Sposób przygotowania:
1. Fasolę opłukać pod wodą i odsączyć
2. do blendera wrzucić kolejno (kolejność NIEPRZYPADKOWA - dzięki temu będzie łatwiej wszystko zmieszać):
- 2 jajka
- fasole
- kakao, mleko w proszku, proszek do pieczenia, aromat, przyprawy, słodzik i olej
- 2 jajka
3. wyżej wymienione składniki zmiksowac na gładką masę
4. dodać wybrane bakalie,orzechy, czekoladę itp - wymieszać
5. wlać do formy (ja używam silikonowych - pieke bez tłuszczu dodatkowego). Forma może byc jakakolwiek - ciasto wychodzi równie wspaniale w formie muffinków, ale tez w keksówce, czy normalnej prostokatnej.
6. piec w 180 stopniach 35-45 minut (zależy jaką formę ciasta wybierzecie - muffinki pieką się szybciej)

Takie ciasto mozna modyfikować na wszelakie sposoby - dodawać dżemy, inne aromaty, alkohole, owoce

smacznego
 

nurbika

Member
Lis 26, 2007
411
0
0
tak - fasolę brałam taka z puszki - nalezy ja wyłożyć na sitko i dokładnie wypłukać, zeby nie była słona.
a co do fazy MM to nie wiem, bo ja jestem na South Beach - i to jest II Faza SB jeśli dodasz bakalie - jesli orzechy lub bez dodatków - I faza SB.
 

olkenik

Member
Cze 22, 2007
466
0
0
moja babcia kiedys robila ciasteczka z fasoli z kakaem, nikt nie potrafil zgadnac z czego one sa i nie chcieli uwierzyc ze to fasola, jak skoncza sie zapasy swiateczne to na pewno tez upieke to fasolowe xD
 

nurbika

Member
Lis 26, 2007
411
0
0
Olkenik - cieszę się, że keksik smakuje - u mnie wyszedł bardzo wytrawny i aromatyczny ze zwględu na "wędzone" śliwki i gruszki, ale moim zdaniem lepszy taki niz kupny :/ a co do fasolowca - fasola, jajka, słodzik, olej to taka baza - mozna kombinować przekrajając ciasto i posmarować dżemikiem, lub jakims kremem; mozna dodac kawy, alkoholu, mielonych orzechów, owoców świeżych, albo zrobić "Blondie" bez kakao, a np z aromatem waniliowym i białą czekoladą, czy z kokosem - możliwości jest mnóstwo.
icon_smile.gif
 

olkenik

Member
Cze 22, 2007
466
0
0
mm... wersja z kokosem kusi bardzo... dla mnie lepsza alternatywa od kakaa- uczulenie...
jak zrobie na pewno dodam wlasna opinie x)
 

nurbika

Member
Lis 26, 2007
411
0
0
Na prośbę rodziców zrobiłam keksik drugi raz, tym razem udało mi się złapać dwa kawałki do zdjęcia zanim cały został pożarty :D oto one:

keks2.jpg


keks1.jpg


jesli będę robiła Bean Brownie to tez zrobie fotki.
 

t_a_s

Member
Sty 30, 2008
5
0
0
Mam pytanie odnośnie keksu, co można dać zamiast rumu? Dla mnie w sumie nie przeszkadza, ale ciasto je też dziecko i nie chciałabym go dawać.

A i jeszcze czy ono przed dodaniem piany, to jest takie dość gęste? bo mi wyszło takie gęste, że ciężko było rozmieszać łyżką.
 

nurbika

Member
Lis 26, 2007
411
0
0
taj - jest gęste przed dodaniem piany -fakt - mi tez ciezko było mieszać - pewnie jakby się dodało więcej tłuszczu to by było łatwiejsze do mieszania i bardziej wilgotne. Co do rumu - to nie jest obowiązkowy - mozna dodac aromat (ulubiony) lub całkowicie pominąć
icon_smile.gif
 

anuc

Member
Maj 17, 2008
908
0
0
A mi fasolowe wyrosło pod sufit, po czym powietrze się spuściło i wyszedł megazakalec :D Może kiedyś zrobię drugie podejście