Nalewka winogronowa

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,363
1,449
113
Co prawda już po sezonie, ale pochwalę się nalewką, którą właśnie dziś skończyłam robić z podarowanych mi winogron i odstawiłam głęboko do szafki na 3 miesiące.
Przepis znalazłam tutaj: http://www.znajdzprzepisy.pl/click/index/4...ek.blogspot.com

składniki:
- 3 kg. ciemnych winogron (drobnych, rosnących najczęściej w przydomowych ogródkach)
- 600-700 ml. spirytusu
- 3/4 łyżeczki goździków
- laska wanilii
- 1-3 szklanki cukru (w zależności od własnych upodobań i smaku-słodkości winogron) - ja dałam 1,5 szklanki o poj. około 210 ml i ta ilość okazała się wystarczająca, bo nie chciałam jej zrobić bardzo słodkiej

przygotowanie
Winogrona myjemy i przebieramy, wybierając te, które nie są zgniłe, pogniecione, etc. Wkładamy je do dużego słoika, dodajemy goździków, wanilię i zalewamy wszystko spirytusem i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 4 tygodnie.
Po wskazanym czasie winogrona odcedzamy, spirytus przelewamy do butelek i odstawiamy. Owoce natomiast zasypujemy cukrem i odstawiamy w cieple miejsce na ok. 10 dni. Mieszamy je raz dziennie, aby ułatwić wydzielanie soku. Następnie uzyskany w ten sposób, winogronowy syrop, łączymy z odcedzonym wcześniej spirytusem.
Wszystko razem dokładnie mieszamy i rozlewamy do butelek. Nalewką można się delektować po ok. 3 miesiącach.

mój surowiec:
74.jpg

tak dojrzewała:
26.jpg

gotowa:
18m.jpg

Nalewka wyszła bardzo smaczna. Może ktoś będzie miał w przyszłości nadwyżkę winogron w ogródku i mu się przyda ten przepis.
 

Załączniki

  • 74.jpg
    74.jpg
    67.3 KB · Wyświetleń: 1
  • 26.jpg
    26.jpg
    40.9 KB · Wyświetleń: 1
  • 18m.jpg
    18m.jpg
    32.8 KB · Wyświetleń: 1