Octowiec

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,397
853
113
Puszyste letnie ciasto z owocami . piekę je z jabłkami przez cały rok, ale kojarzy mi się z wakacjami, niespodziewanymi gośćmi i ciepłym wieczorem. Zawsze się udaje, jeszcze surowe ucieka spod owoców i wbrew pozorom jest łatwe do wykonania.
Najsmaczniejsze z owocami mieszanymi, malinami i wiśniami.

Składniki na octowiec

1 i 1/2 szklanki mąki
1 szklanka cukru
6 jajek
1/2 kostki masła
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki octu 10%
cynamon (niekoniecznie)
owoce sezonowe ok. 50 dkg
cukier puder do posypania

Przygotuj 2 miski (większą i mniejszą). Dużą tortownicę wyłóż papierem do pieczenia. Włącz piekarnik i ustaw temperaturę na 180 stopni C. Oddziel żółtka od białek. W większej misce białka ubij mikserem na sztywną pianę. Stale ubijając po trochę dodawaj cukier, do wyczerpania. W mniejszej miseczce wymieszaj żółtka z proszkiem do pieczenia i octem. Połącz masy żółtkową i białkową, delikatnie mieszając łyżką. Dodaj przesianą mąkę i roztopione gorące masło (pozostaw 2-3 łyżki do posmarowania ciasta). Ponownie wymieszaj wszystko łyżką i wyłóż do tortownicy. Na wierzchu dość gęsto ułóż owoce (do wyboru - ósemki jabłek, śliwki, morele, czereśnie, wiśnie lub maliny). Ciasto włóż do rozgrzanego piekarnika i piecz w temperaturze 180 stopni C około 55 minut (do suchego patyczka). Po wyjęciu gorące ciasto posmaruj resztką masła i posyp cukrem pudrem. Jeżeli to ciasto z jabłkami to również cynamonem.
Jak wiele ciast z owocami najlepiej smakuje jeszcze ciepłe. Moje ulubione to łączone 2 rodzaje owoców, np. maliny i wiśnie, morele i jeżyny - według gustu. Drobne owoce (jagody, porzeczki) dobrze jest układać łyżeczką po kilka sztuk. Smacznego!
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,397
853
113
Zamieszczałam go oooo, onegdaj :lol: na Mniamie, ale to był stary piekarnik i inne temperatury. Zrobiłam zmiany, już bym teraz nie upiekła tego ciasta w 200 gradusach. Poszukam jakiegoś zdjęcia, albo nowy upiekę na niedzielę, taki jak lubię - wiśniowo-malinowy.
 
  • Love
  • Like
Reakcje: Margot i Joanna

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,406
3,704
113
Janie, co to znaczy, że "jeszcze surowe ciasto ucieka spod owoców"? Myślę, myślę i nic nie mogę wymyślić...
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,397
853
113
Joasiu, przecież ty już znasz moje wysławianie się, to jest tak, że kiedy układasz owoce na lekkim, puszystym surowym cieście, to nic się nie zagniata, "nie siada" nawet jeśli to grubsze cząstki jabłek - jakby uciekało do góry, stale jest puszyste, myślę, że to zasługa octu, który tę puszystość utrzymuje :herzen2:
 
  • Like
Reakcje: Joanna