Ogórki warszawskie ( konserwowe) wg teściowej qd

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Odrobinę się różnią od przepisu ś.p. Janeczki.

Ponieważ zamknęłam bloga, wstawiam tutaj przepis.

Proporcja na 1 duży ( 1 litr lub 0,9 l) słoik:

ogórków ile da się upchać, ale zostawić nieco miejsca na dodatki, praktycznie 2/3 słoika ogórków

1 łyżeczka cukru ( z górką)

1 1/2 łyżeczki soli ( z górką)

4 plasterki cebuli

10 ziarenek ziela angielskiego

1 listek bobkowy

1/4 marchewki w plastrach

1 płaska łyżeczka gorczycy

4 łyżki octu spirytusowego 10%

koper ( baldachy, najlepiej z ziarnami) 1 duży 1 mały , albo 2 łyżeczki nasion kopru ogrodowego ( do kupienia w sklepie zielarskim, ale radzę przed sezonem)

zalać zimną surową wodą do pełna, wstawić do wekowania. Jak się zagotuje starannie odczekać 5 minut ( nie dłużej!!!) i wyjmować, przewracając do góry nogami. I tak mają wystygnąć. Potem tylko posprawdzać czy wieczka zamknięte, co się nie zamknęło wstawić do lodówki i zużyć w ciągu najbliższych dni.

Ja sama najchętniej robię ogórki w słoikach 0,6 - 0,7 l. Wówczas pionowo ustawiam 5-6 ogóreczków i daję tylko troszkę mniej ziela angielskiego, poza tym tak samo. Dobrze dodać po parę plasterków korzenia chrzanu, ale to niekoniecznie.

Specjalnie dla córki robione są słoiczki 0,5 l z 4 małymi ogórkami wewnątrz. Recepturę pierwotną dzielę przez pół i już. Reklamacji nie było.
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
Udało mi się kupić maleńkie ogórki więc zrobiłam kilkanaście małych słoików. Nie miałam chrzanu, ale dałam dość dużo chilli i to im dodało jeszcze więcej charakteru. Jeden słoik się nie zamknął, więc wiem jak fajnie smakują. (y)
Zjadłam już zawartość jednego jako dodatek do śniadania, więc chyba muszę jeszcze dorobić ;)
 
Ostatnia edycja:
  • Love
Reakcje: qd