Ucierane ciasto z jabłkami, na zakwasie

wicherek

Member
Mar 9, 2016
23
0
0
Witam cieplutko w upalny wieczór ,
sezon jabłkowy w pełni wiec przyniosłam z ogrodu córci gore jabłek , część została zjedzona część poszła na dżemik a ze zostało jeszcze sporo postanowiłam coś upiec. Ponieważ jednak od jakiegoś czasu piekę chlebusie ,pyszne i zdrowe na zakwasie i tego zakwasu jest ci u mnie dostatek szukałam ciasta które bym mogła na nim popełnić
icon_lol.gif
niestety nie ma tego dużo a na kolejna chociaż bardzo smaczna chałkę nie miałam ochoty ,rzuciłam się na głębokie wody i ukręciłam ciacho , takie właśnie do popołudniowej kawusi ,prawdziwe , wilgotne,słodkie i nie zalatujące chlebem ,być może dla niektórych z Was to wada ,ale dla mnie to zaleta jest po prostu pyszne,dziadkowi szczególnie smakowało z lodami waniliowymi i konfitura owocowa, czego dowodem jest to ze zjadł od razu 3 kawałki i dla ciasta zrezygnował z kolacji.Receptura jeszcze niedopracowana ale efekt przeszedł moje oczekiwania
mniam.gif

Ciasto jest naprawdę smaczne ,moim zdaniem nawet smaczniejsze po wystudzeniu mogę wiec z czystym sumieniem podać przepis który będzie ewoluował lub nie, ja na pewno spróbuje upiec je ciut inaczej tzn eliminując pewne niedociągnięcia.

Produkty:

etap I zakwaszanie:
- 1/2 szkl ugotowanego i wystudzonego ale nie bardzo sztywnego budyniu waniliowego
- 1/2 szkl zakwasu u mnie jak zwykle mieszanka pszennego i żytniego
składniki wymieszać i pozostawić ok godz aż zakwas zabąbelkuje ( ja trzymałam bardzo krotko bo ok pól godz i bąbelków nie było dużo)

W tym czasie obrać i pokroić jabłka , przesypać je cynamonem i odrobina maki
Ciasto podstawowe:
- 4 jajka
- 1,5 szkl maki pszennej
- 3/4 szkl cukru ( minus cukier do ugotowania budyniu)
- 1/2 szkl oleju lub pól kostki masła '( u mnie olej, masła brakłoby mi na kolacje)
- 3 jablka
- szczypta soli - opcjonalnie
no i oczywiście cały przygotowany zaczyn

Przygotowanie:
żółtka ucieramy z cukrem ,
ubijamy białka na sztywna piane i po troszkę dodajemy ubite żółtka powinna powstać gęsta masa,powoli wlewamy olej lub roztopione masło, mieszając już tylko bardzo delikatnie dodajemy cały zaczyn, kiedy składniki się połącza przesiewamy make i dodajemy pokrojone na cząstki jabłka, mieszamy najlepiej trzepaczka , powstałe ciasto wlać do posmarowanej tłuszczem tortownicy i pieczemy w 180° około 40 min do tzw suchego patyczka
po przestudzeniu obsypujemy cukrem pudrem ,można podawać lekko cieple z lodami waniliowymi ale i na drugi dzień (jeśli coś zostanie) po całkowitym wystudzeniu smakuje bardzo dobrze.
Smacznego!
 

Załączniki

  • ucierane_ciasto_na_zakwasie__1_.jpg
    ucierane_ciasto_na_zakwasie__1_.jpg
    4.1 MB · Wyświetleń: 0
  • ucierane_ciasto_na_zakwasie__3_.jpg
    ucierane_ciasto_na_zakwasie__3_.jpg
    4.2 MB · Wyświetleń: 0
  • ucierane_ciasto_na_zakwasie__6_.jpg
    ucierane_ciasto_na_zakwasie__6_.jpg
    4.1 MB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Simona

Moderator
Członek ekipy
Paź 27, 2004
2,528
0
0
Zrobiłam przed chwilą, prawie już nie ma, tak że nie mogę potwierdzić, czy na drugi dzień naprawdę smakuje lepiej. Zdjęcia nie podam, bo wygląda tak samo. Zamiast zakwasu użyłam drożdże, a białek nie ubijałam, bo drożdże. Mało roboty, jest pyszne i ładnie pachnie. Dziękuję za przepis.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Zakwas fajny.
Simą, a przypadkiem zuzylas wszystkie jablka jakie mialas?
 

Simona

Moderator
Członek ekipy
Paź 27, 2004
2,528
0
0
kermidt @ 26 Aug 2018 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1636397Zakwas fajny.
Simą, a przypadkiem zuzylas wszystkie jablka jakie mialas?
Chyba żartujesz.
icon_smile.gif
Było tak z 1300 kilo na sok jabłkowy i jabolčnik, co teraz nazywa się sajder. Sporo zostawiliśmy, za co boli mnie serce. Będe jeszcze robić mus jabłkowy dopóki będą jabłka. I eksperymentować. Polecam ten przepis z czystym sumieniem. Taki klasyczny babciny smak.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Ech, kurcze. Zeby tak moc podjechac, zebrac co zostawilas
icon_smile.gif
))
Jak nie zebralas ktos to zrobi? Szkoda mi zawsze zmarnowac.

Sprobuje to ciasto. Podobno zakwasowe mozna konsumowac.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: