Ciasto ze śliwkami

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Ciasto ze sliwkami

Takie zwykle, ucierane - z dodatkiem orzechow...

60 dag sliwek wegierek
2 x po 2 lyzki cukkru

3/4 szklanki orzechow - laskowych lub wloskich, lekko zrumienionych na suchej patelni i drobno posiekanych
1 1/4 szklanki maki
3/4 szklanki cukru
1 1/2 lyzeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
1/2 lyzeczki zmielonego ziela angielskiego lub galki muszkatalowej
170g masla, temperatura pokojowa
3 duze jajka
1 lyzeczka extraktu z wanilii

Rozgrac piekarnik do 180 st.C. Tortownice (ok.22cm) posmarowac maslem i wysypac maka.

Sliwki wypestkowac - polowe pokroic wzdluz na cwiartki, posypac 2 lyzkami cukru w misce. Druga polowe pokroic na grubsze kawalki i posypac pozostalymi dwiema lyzkami cukru w osobnej misce.

Make przesiac, wymieszac z orzechami, proszkiem do pieczenia, sola i zielem angielskim.
Maslo utrzec na gladka mase, dodac cukier i ubic az masa bedzie lekka i puszysta. Dodawac jajka po jednym, dobrze mieszac po dodaniu kazdego. Wlac wanilie, dodac make i lekko wymieszac.

Sliwki pokrojone na grube kawalki odsaczyc na sicie, lekko odcisnac, dodac do ciasta - ciasto wylozyc na tortownice i ulozyc podobnie odcisniete cwiartki sliwek skorkami do gory. Gdyby sliwki wydawaly sie bardzo soczyste, mozna je dodatkowo lekko odcisnac na reczniku papierowym.

Piec az do ladnego zrumienienia, okolo 1h 15min. Sprobowac patyczkiem czy jest upieczone - wystudzic na dricianej siateczce.

img78185ow.jpg


img78390jk.jpg
 

arielka

Member
Kwi 6, 2005
709
0
0
Ziele angielskie :shock:
Bajaderko, jestem porządnie zdziwiona. Nigdy nie komponowałam go z owocami. Czy aby nie jest zbyt mocno wyczuwalne w upieczonym cieście?
 

asika

Member
Wrz 20, 2004
13,897
0
0
o kurcze mam za duza tortownice - boje sie, ze wyjdzie za plaskie
icon_sad.gif


znalazlam mala tortownice - bedzie ciasto - juz sie piecze :mrgreen:
 

Małgoś.dz.

Member
Paź 25, 2004
4,687
1
0
Ale smakowicie wygląda to ciasto.
icon_smile.gif

Mój małżonek od kilku dni wyprasza u mnie ciasto ze śliwkami. A ja dotąd nieczuła byłam na te prośby. :dump:
Chyba zrobię mu jednak niespodziankę.
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Ziele angielskie :shock:
Bajaderko, jestem porządnie zdziwiona. Nigdy nie komponowałam go z owocami. Czy aby nie jest zbyt mocno wyczuwalne w upieczonym cieście?
Dlatego dopisalam, ze mozna uzyc galke
icon_smile.gif
A wlasciwie nawet cynamon bedzie pyszny tez - ja lubie ziele, ale jest "inne" w smaku i jak ktos nieprzyzwyczajony to reakcja moze byc rozna, od uwielbienia do niecheci ;)
 

jaga

Member
Lis 8, 2004
282
0
0
Bajaderko to ciasto jest poprostu przepyszne :mrgreen: Dzięki za ten przepis. Robiłam na duzej blaszce a miałam tylko szklankę orzechów więc dodałam jeszcze szklankę mąki i 2 jajka. Wyrosło super. Przepraszam za jakość zdjęć ale to z komórki :lol:

_531868_n.jpg

_531865_n.jpg
 

Małgoś.dz.

Member
Paź 25, 2004
4,687
1
0
Też upiekłam.
Ja nie przepadam za ciastami owocowymi, więc za bardzo nie próbowałam. Ale małżonek zachwala bardzo, zwłaszcza, że przepada za śliwkowym.

Nie wiem dlaczego, ale mnie podczas pieczenia wszystkie śliwki opadły na samo dno (nawet te z wierzchu). Podejrzewam, że na smak nie miało to żadnego wpływu, co najwyżej na wygląd.
 

osulka

Member
Sie 9, 2007
4,004
0
0
Właśnie pieke, ale dodałam od siebie polewe śmietanowo- jogurtową.
Zobaczymy co z tego wyjdzie
icon_mrgreen.gif
aczkolwiek jakieś takie niskie....



Ok, już wyciagnięte i jeszcze ciepłe próbuje. MNIAMUUU
icon_smile.gif

Zdjęcia później, tzn pseudo zdjęcia bo z komórki
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

malaczarna87

Member
Wrz 2, 2011
3
0
0
Jestem nowa na tym forum, i muszę się przyznać, że dopiero zaczynam zabawę z pieczeniem. Do tej pory wszystkie moje wypieki dobrze jeśli można było chociaż nazwać je zakalcem(dobry zakalec nie jest zły
mniam.gif
). Ale odważyłam się i zrobiłam ten placek i wyszedł naprawdę przepysznie
fiesgrins.gif
! Na dowód załączam zdjęcia:

 

Załączniki

  • Obraz_001.jpg
    Obraz_001.jpg
    2 MB · Wyświetleń: 1
  • Obraz_002.jpg
    Obraz_002.jpg
    2 MB · Wyświetleń: 1

malaczarna87

Member
Wrz 2, 2011
3
0
0
A i jeszcze zapomniałam dodać, że ja użyłam do swojego placka zmielone orzechy laskowe(dostałam takie gotowe w sklepie)
icon_biggrin.gif
 

Majana

Member
Cze 27, 2008
55
0
0
Chciałam pokazać także moje ciasto. Było bardzo pyszne,dziękuję za przepis.
ciasto_ze_sliwkami_19a.jpg

ciasto_ze_sliwkami_27a.jpg
 

Załączniki

  • ciasto_ze_sliwkami_19a.jpg
    ciasto_ze_sliwkami_19a.jpg
    19.1 KB · Wyświetleń: 6
  • ciasto_ze_sliwkami_27a.jpg
    ciasto_ze_sliwkami_27a.jpg
    18.9 KB · Wyświetleń: 6