Kaszka manna z konfiturą

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Kaszka manna z konfiturą



Najwyraźniej fioletowy Tydzień nastroił mnie nostalgicznie i stał się powodem reminiscencji smaków z dzieciństwa - trochę podrasowanych ;)

S4021543.JPG

post_2721_1218353606.jpg

W tym przepisie trudno o ścisłe proporcje - zależy, dla ilu osób robimy, jak bardzo głodni jesteśmy - i przede wszystkim - jak gęstą kaszkę lubimy. I tu też nie ma nieszczęścia - zbyt rzadką można zagęścić dosypując dodatkową ilość kaszki i wydłużając czas gotowania, zbyt gęstą można rozrzedzić mlekiem.

Składniki bazowe to:
kasza manna
mleko
cukier

konfitura - w moim przypadku z czarnej porzeczki, ale każda inna jest również dobra


Do garnka wlewamy mleko. Na średnie porcje dla 2 osób będzie to pół litra.
Dodajemy 6 łyżek stołowych kaszki. Na tą ilość to jest "średnia " gęstość - zawsze możemy ją zmienić. Dodajemy łyżkę cukru, mieszamy.

Teraz pilnujemy, kiedy mleko się będzie gotować. Ono lubi to zrobić akurat wtedy, kiedy się na chwilę odwrócimy - i wykipieć, chichocząc z nas.
Nie dajemy mu tej szansy.
Obserwujemy i w kluczowym momencie mieszamy energicznie, zmniejszając płomień.
Kaszkę gotujemy około 5 minut, po czym przelewamy do talerzy lub miseczek.

Do każdego talerza dodajemy po łyżeczce lub więcej konfitury, do smaku.

Podajemy ciepłą.

Bardzo miłe danie śniadanoiwo/kolacyjne dla małych i dużych
icon_smile.gif


Smacznego!
mniam.gif
 

Załączniki

  • S4021543.JPG
    S4021543.JPG
    28 KB · Wyświetleń: 1
  • post_2721_1218353606.jpg
    post_2721_1218353606.jpg
    20.2 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
A
icon_smile.gif


Więc kaszkę na talerzu mieszamy z konfiturą, a do kręciołka zostawiamy sobie w garnku po 1-2 łyzki kaszki czystej na każdą porcję. Potem ozdabiamy talerz "kręciołkiem" i kleksem konfitury.
icon_smile.gif
 

Aniq

Member
Maj 5, 2007
2,734
0
0
Mala Mi- dla mnie manna to też smak dzieciństwa
icon_smile.gif


Teraz jadam bardzo rzadko, najczesciej zimą, gdy przemarznieta wracam do domu, albo gdy jestem w złym humorze i potrzebuję czegoś ciepłego,słodkiego i gorącego, takie 'comfort food'
U mnie obowiązkowo z sokiem malinowym!


A Twe podrasowanie bardzo wytworne
icon_smile.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Dziękuję
bussi.gif
 

Koffee

Member
Lip 26, 2007
1,341
0
0
mniam.gif
Jak byłam mała, zawsze jadłam z kompotem truskawkowym - smacznie, szybko i - co dawniej było nie bez znaczenia - bardzo tanio...
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Lud- przy gestej kaszce mozna porobic kropki i bedzie kaszka `biedronka`- tez ladna
icon_biggrin.gif
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Taka kaszke gotowala moja kolezanka Alicja z akademika w ramach obiadu. Na gesto, plus domowy dzem. To byly czasy...
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Inga, cieszę się, że Ci smakowała
icon_biggrin.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Madzia1975

Member
Gru 17, 2008
217
0
0
Ja dodatkowo dodaj jajko,zoltko mieszam z cukrem a bialko ubijam na stywno z odrobina cukru,lacze wszytsko z kaszka,jest delikatna i bardzo puszysta,na to ulubiony sok z wisni.pychota.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Pyszna odmiana kaszki - z konfiturą z płatków róży.

Przygotowanie dokładnie jak w przepisie.
Kaszkę gotujemy około 5 minut, po czym dodajemy 2 -3 pełne łyżeczki konfitury z róży, mieszamy i przelewamy do talerzy lub miseczek.


kaszka_r__ana.JPG
 

Załączniki

  • kaszka_r__ana.JPG
    kaszka_r__ana.JPG
    101.1 KB · Wyświetleń: 0

Elle

Member
Mar 6, 2010
798
0
0
mmm...nabrałam ochoty ale po kilku kawałkach ciasta, podwójnym obiedzie, 1 kg czereśni muszę odczekać z godzinkę
zahnlos.gif