Babka drożdżowa Zyglisa

Z

zyglis

Guest
Zbliża się Wielkanoc, zatem pora pomyśleć o babce drożdżowej. Nie uważam się za eksperta w tej materji, ale po licznych niepowodzeniach, nabrałem pewnego doświadczenia i mogę stwierdzić, że od lat ciasta drożdżowe stale mi się udają.
Tym doświadczeniem pragnę się podzielić i choć pewne zasady są dość powszechnie znane, to powtórze je tu, aby podkreślić że to ważne. Zaczynam od tego, że wszystkie składniki ciasta wyjmuję z lodówki na kilka godzin przed ich użyciem.

Przepis na babę wielkanocną ( wyszukany w KUCHNI POLSKIEJ ).
Składniki: 60 dag mąki pszennej, około szklanki letniego mleka, 15 dag cukru, 20 dag stopionego i wystudzonego ( letnie ) masła, 5 dag dożdży, 6 żółtek, sól, cukier waniliowy, aromat pomarańczowy i cytrynowy, 15 - 20 dag rodzynek, 10 dag smażonej skórki pomarańczowej, garść obranych i poszatkowanych migdałów, skórka starta z 1 pomarańczy.
.
Wykonanie: Mąkę przesiewam do miski i z niej pobieram niecałą szklankę do zaczynu drożdżowego. Miskę z mąką z doidatkiem szczypty soli, wstawiam do piekarnika nagrzanego do 30 stopni. W dość głębokiej salaterce rozcieram drożdże z łyżką cukru, dodaję letnie mleko i mąkę. Całość dokładnie mieszam żeby nie było krupek, nakrywam i odstawiam w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
W tym czasie ucieram zoltka z cukrem, dodaję cukier waniliowy, aromaty i startą skórkę z pomarańczy.
Kiedy zaczyn drożdżowy conajmniej podwoi swoją objętość, wyjmuję z piekarnika miskę z mąką, do tej mąki dodaję zaczyn drożdżowy i żółtka. zaczynam wyrabianie ciasta ręką, przez conajmniej 15 minut. ( uważam że tylko ręczne dokładne wyrabianie, daje gwarancję na smaczne ciasto ) Kiedy ciasto odchodzi od miski i ręki, dodaję po trochu tłuszcz i wyrabiam aż do jego wchłonięcia przez ciasto. W końcu dodaję bakalie (rodzynki sparzone, wysuszone i oprószone mąką )
Tak przygotowane ciasto w misce, wstawiam znów do piekarnika ( 30 stopni ). Kiedy podwoi swoją objętość przekładam je do wysmarowanej masłem i obsypanej zmielonymi biszkoptami formy, tą formę znów wstawiam do piekarnika, w którym podwyższam temperaturę do 40 stopni.
Kiedy ciasto ostatecznie wyrośnie. podwyższam temperaturę do 180 stopni i kiedy do niej dojdzie, nastawiam czas pieczenia na 45 minut
Upieczoną babką smaruję lukrem lub polewam czekoladową polewą, niekiedy poprostu posypuję cukrem pudrem
Uwaga końcowa: z tej ilości składników wychodzi dużą baba, ale to przecież Wielkanoc i goście
Życzę powodzenia, smacznego i pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

żonka73

Member
Lut 27, 2005
85
0
0
Nigdy nie robiłam ciasta drożdżowego ,bo wydawało mi się że mi nie wyjdzie.
Chyba bałam się zakalca
icon_sad.gif
icon_sad.gif
icon_sad.gif
icon_sad.gif

:| :| :| :| :| :| :| :| :| Pozdrawiam.....
 

eposka

Member
Wrz 15, 2004
2,445
0
0
Panie Zyglis, przepis brzmi prosto, ale wykonanie mi przypomina sposób, w który robiła drozdżowe moja babcia - z nabożeństwem niemalże wykonywana każda czyność. Samo czytanie pachnie ciepłym ciastem
icon_smile.gif

Ja upraszczam nieco używając miksera, a dopiero gdzy ciasto zaczyna byc zwartą masą kładę je na stolnicę i wyrabiam, żeby nabrało ciepła od dłoni. I co najważniejsze - nie boję się już drożdżowego! Ale musiało upłynąc 30 lat, żebym się odważyła
icon_smile.gif

Teraz moja mama zazdrości mi "lekkiej ręki" do drożdżwców. A ja się ciesze, bo bez babki, to nie ma Świąt
icon_smile.gif



ewa
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Zrobiłam, wyszło naprawdę dobre. Ja sama zjadłam tylko kawałek, bo ciasto było dla mojej Mamy, ona twierdzi, że przepyszne, dokładnie takie, jakie drożdżowe powinno być.

Polecam!
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
kawazmlekiem @ 1 May 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1124427Zrobiłam, wyszło naprawdę dobre. Ja sama zjadłam tylko kawałek, bo ciasto było dla mojej Mamy, ona twierdzi, że przepyszne, dokładnie takie, jakie drożdżowe powinno być.

Polecam!
No to następnym razem będzie ta babka. Chyba ze 2 powinny wyjść z tej ilości mąki?
gruebel_2.gif

A czy ktoś wie, dlaczego nie pojawia się Pan Zyglis?
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Tak, od tamtej pory nic.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Na Wielkim Żarciu jest co prawda namiar @ ale może Pan Zyglis nie życzy sobie kontaktu z nami...
gruebel_2.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Trudno mi powiedzieć. Na internecie się udziela, a z cincin odszedł. Może nie uznał tego forum z jakiegoś powodu za odpowiednie/ciekawe dla siebie.
Mysz do niego pisała i jej odpowiedział.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Mała_Mi @ 2 May 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1124758Trudno mi powiedzieć. Na internecie się udziela, a z cincin odszedł. Może nie uznał tego forum z jakiegoś powodu za odpowiednie/ciekawe dla siebie.
Mysz do niego pisała i jej odpowiedział.
Bo to jest bardzo dystyngowany pan i nie wyobrażam sobie, żeby miał obrazić kobietę brakiem odpowiedzi na list.