Paratha

bernadek

Member
Lut 25, 2007
671
0
0
"Są to najgrubsze z indyjskich packów. Można je wykonać z mąki zwykłej lub razowej o niewielkiej zawartości glutenu.

225 g mąki zwykłej, żytniej lub razowej
150 ml. letniej wody
masło ghee (masło sklarowane)

Mąkę przesiać do miski i wykonać w niej dołek. Stopniowo dodając wodę , wymieszać składniki na miękkie ciasto. W razie potrzeby dodać więcej wody porcjami po 1 łyżce. Ciasto wyrabiac na opruszonej mąka stolnicy przez 8 min., az będzie miekkie i elastyczne. Uformować z ciasta kulę, przełozyć do nasmarowanej tłuszczem miski , przykryć wilgotna ściereczką i odstawić na 30 min.

Podzielić ciasto na 6 równych części i utoczyć z nich kulki. Kulki rozwałkować, formując krążki o średnicy 18 cm.
Na każdym krążku rozsmarować ok. 1/2 łyżeczki masła ghee.Złożyc boki ciasta , nadając mu kształt kwadratu. Oprószyć mąką i rozwałkowac w kwadrat o boku długości 18 cm.
Placek wrzucić na mocno rozgrzana patelnię.Posmarowac stopionym masłem ghee i smażyć do pojawienia sie brązowych plam.Odwrócić, posmarować masłem druga stronę i smażyć na złotobrązowo, dopóki placek nie zacznie sie unosić.
Jeść na gorąco , rozrywając placek palcami."

"Techniki gotowania" J. Wright , E. Treuille

Od siebie dodałam do ciasta łyżeczkę soli. Smażyłam też troszkę inaczej : kładłam placek na patelnię , smarowałam masłem i szybko odwracałam na " namaśłoną" stronę. Potem smarowałam drugą stronę i odwracałam.
Placki w smaku , trochę przypominają chleb smażony na maśle , na patelni. Pyszne na gorąco , jak przestygną , robią sie lekko gumowe i bardzo mocno czuć smak masła.

UWAGA !!!
Koniecznie ubrać fartuszek , bo przy wałkowaniu kwadratów masło strasznie pryska.

Tak składamy posmarowany ghee placek :
7998dfc538bd8d04.gif


Efekt końcowy - rozwarstwiające się placki o maślanym smaku :
21fd2c7f7c4a3b8e.gif


[
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Robilam kiedys takie placki, ale bez skladania w koperte, smarowalam maslem dopiero po upieczeniu na patelni. Mnie najbardziej smakowaly z pszennej razowej, lub z dodatkiem zytniej. Sprobuje kiedys zrobic Twoja metoda - najlepsze sa do duszonych warzyw z przyprawami, na cieplo...
 

bernadek

Member
Lut 25, 2007
671
0
0
Hmm, a te twoje placki , też tak się rozwarstwiały ? Pytam , bo wydaje mi sie , że po to właśnie smaruje sie je ghee i składa.
W tej ksiażce są 3 rodzaje indyjskich placków, wszystkie robi sie z tego samego ciasta , tyle , że :
-CHAPATI wyglada jak naleśnik czy podpłomyk , po prostu krażek ciasta smaży sie na patelni bez tłuszczu
-POORI smaży sie na goracym oleju
no i Paratha .
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
No to moje w takim razie byly chapati, oczywiscie nie rozwarstwialy sie - tak jak mowisz to wlasnie maslo powoduje taka strukture.
 

bernadek

Member
Lut 25, 2007
671
0
0
Parathę zrobiłam ze zwykłej mąki ( z braku maki hinduskiej) , sugerujac sie zdjeciem w ksiązce . Natomiast robiąc chapati lub poori , na pewno wypróbowałabym równiez wersję z mąk żytnich lub razowych.
Tatter mi mówiła , że robi parathe troszkę inaczej, tj. w kulkę ciasta wkłada zimne masło , wałkuje i smaży , nie smarujac już placków masłem. Musze wypróbować jaj sposób i porównać do przepisu z "Technik...."
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Sposob oczywiscie nie tatterowy, tylko zapozyczony od sasiadki Nazii...
icon_biggrin.gif
ale polecam wyprobowanie...
 

asjenka

Member
Kwi 7, 2006
124
0
0
U mnie w domu panie składają ciasto na parathę w rulonik i ślimaczka, potem wałkują cienko i robią kopertę tak, jak napisałyście

A do ciasta na poori dodają soli, pieprzu i anyżku, i smażą na bardzo jasno (choć niektórzy lubią bardziej upieczone). Bardzo delikatnie trzeba smażyć, żeby nie uciekło powietrze...
icon_smile.gif

icon_smile.gif
 

beatela

Member
Gru 4, 2011
1
0
0
witam

probowalam i probowalam i wyszly mi twarde sama nie wiem co , a zrobilam wg w/w recepty ............ pfffffffffffffffffffffffff h
icon_neutral.gif
elp
 

Boshka

Member
Sie 23, 2006
6,400
0
0
Ile bialka miala maka? W przepisie jest podane, zeby miala malo 'glutenu', ale chodzi ogolnie o zawartosc bialka
icon_biggrin.gif