Smalec z zielonym pieprzem

kakarzynka

Member
Lis 22, 2005
86
0
0
Przepis od teściowej , ale skąd ona go ma to nie wiem:)
1 kg słoniny
zielony pieprz – 2 łyżeczki – w ziarnkach ( najlepiej z zalewy)
4 duże cebule
4 łyżki papryki słodkiej
1 łyżeczka chilli
2 łyżki oregano suszonego
sól do smaku (na końcu)
suszone pomidory (mały słoik)
zielony pieprz – 2 łyżeczki – w ziarnkach
1 jabłko pokrojone w kostkę

Słoninę pokroić w kostkę, wytopić. Odlać trochę na patelnię i przysmażyć na tym cebulę pokrojoną w kostkę. Dodać cebulę do wytopionej słoniny, przyprawy , pomidory pokrojone w kostkę (malutką) i jabłko. Odczekać aż ostygnie i dodać paprykę słodką i ostrą.
Smalec ma piękny, czerwony kolor, wychodzi z tej ilości niepełne dwa litrowe słoiki, ale więcej niż półtora litra gotowego produktu. Moja teściowa dodaje łyżeczkę vegety przesianej przez malutkie sitko do herbaty , aby odcedzić większe kawałki suszonych warzyw, ja zrobiłam bez vegety i uważam, że wcale nie jest konieczna, za to dołożyłam około 20 dkg wędzonego, surowego boczku pokrojonego w kostkę i wytopionego razem z około 80 dkg słoniny. Polecam bo jest naprawdę bardzo smaczny. Ze względu na te suszone pomidory jednak nie przechowuje się tak długo jak smalec klasyczny ze skwarkami, raz udało mi się o nim zapomnieć na 4 tygodnie i zapleśniał.( Oczywiście w lodówce )
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

alicjanka

Member
Cze 28, 2006
5,627
0
0
zrobię na 100 % - brzmi przepysznie
icon_smile.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Zrobiłam wczoraj z połowy porcji. Zakrzepł dopiero póżnym popołudniem, tak że miałam na kolację. Dla mnie doskonały. Pieprz zielony miałam w zalewie, co bardzo mi odpowiadało, bo był miękki. Wyszły mi dwa słoiczki - jeden już zamówił syn. Wszyscy lubimy suszone pomidory i cały ten zestaw okazał się nadspodziewanie udany.
 

kakarzynka

Member
Lis 22, 2005
86
0
0
Ale się cieszę że smakowało:)
dance.gif
Ja tez robię z pieprzem z zalewy, nie dopisałam tego, przepraszam. Sprawdziłam z suszonym i był twardy i niezbyt przenikał jego smak do smalcu. Nie mogę chyba edytować swoich postów żeby to dopisać. Dziękuję Seniorko za przetestowanie przepisu
cvety.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Może to poprawić moderatorka. Kliknij w "REPORT" z lewej strony na dole postu i napisz o co chodzi.
Poprawią na pewno. A smalec smaczny
lecker.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: