Pissaladiêre

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis zaczerpnięty z Biblioteczki Poradnika Domowego. Danie robiłam wczoraj i powtórzę je niejednokrotnie. Moje smaki, a jak się okazało także mojego dorosłego już potomka. Dla 4 osób potrzebujemy :
- na ciasto
- 30 dkg mąki
- 10 dkg masła
- 125 ml mleka (pół szklanki)
- 2 jajka
- łyżka cukru
- 1 dkg drożdży (moja waga nie chwyta takich ilości - dałam łyżeczkę)
- sól
- oliwa do formy
Farsz
- 1 kg cebuli
- 3 ząbki czosnku
- 1 łyżka cukru pudru
- 12 filetów anchois (brałam firmy Fenkostr Dittmann 10 dkg w oliwie)
- łyżka kaparów
- 20 czarnych oliwek bez pestek
- 5 łyżek oliwy
- liść laurowy
- łyżeczka tymianku (brałam suszony)
- sól, pieprz

W letnim mleku rozpuszczamy drożdże i cukier, wlewamy do mąki, solimy do smaku i wbijamy jajka. Zagniatamy i lekko wyrabiamy ciasto. Dodajemy miękkie masło i wyrabiamy na elastyczną masę. Odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Cebulę i czosnek obieramy, drobno siekamy i dusimy pod przykryciem na oliwie dodatkiem cukru pudru, soli, pieprzu, tymianku i liścia laurowego przez 20 minut. Dodajemy utarte na puree kapary i wszystko mieszamy. Ciasto dzielimy na 2 części w stosunku 3 : 1. Większy kawałek rozwałkowujemy i wykładamy nim formę do pieczenia. Ja zrobiłam to w tortownicy o średnicy 25 cm. Na ciasto nakładamy farsz, pozostawiając między nim, a brzegami formy wolny pas szerokości 2 cm. Na farszy układamy oliwki8 i zrolowane filety anchois. A reszty ciasta formujemy wałek, którym obtaczamy farsz i paseczki, z których robimy na wierzchu kratkę. Smarujemy wierzch odrobiną oliwy i pieczemy 20 minut w piekarniku nagrzanym do 240 stopni.
Zależy jaki kto ma piekarnik, ja często sprawdzałam, czy przypadkiem ciasto się nie przypala. Wyszło doskonałe. Smacznego.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,346
1,418
113
Robiłam kilka dni temu, ale nie pasowały mi w tym daniu anchois.
Jeśli powtórzę to bez nich lub dam dużo mniej.
No i trochę inaczej ułożyłam:

Tu przed wejściem do pieca:
Pissaladiere.JPG

tu upieczone:
Pissaladiere3.JPG

i w przekroju:
Pissaladiere2.JPG
 

Załączniki

  • Pissaladiere.JPG
    Pissaladiere.JPG
    77.4 KB · Wyświetleń: 2
  • Pissaladiere3.JPG
    Pissaladiere3.JPG
    90.1 KB · Wyświetleń: 2
  • Pissaladiere2.JPG
    Pissaladiere2.JPG
    86.1 KB · Wyświetleń: 2

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,657
2,955
113
A niech to!
lecker.gif
lecker.gif
lecker.gif

I teraz muszę poszperać w lodówce.
icon_redface.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Hazo, pysznie wyglada.
Nasza La Pissaladiere rozni sie nieco - przede wszystkim baza - jest bardziej jak pizza niz placek drozdzowy z cebula, mam na mysli inne ciasto (bez jajek, masla, mleka, cukru), ktore rozciagane jest dosc cienko. Farsz za to taki sam, a na wierzchu koniecznie oliwki i anchois. Pissaladiere bierze swoja nazwe od pissalat, pasty popularnej na pd Francji, ktorej glownym skladnikiem sa filety anchois.

Pieczemy rowniez mini wersje, najczesciej pociete w kwadraty.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,312
1,607
113
Tatter, możesz wpisać swój przepis na spód? Chyba, że taki jak u Hamelmana
icon_smile.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
yrso, bardzo podobny wiec chyba zbedny. Robilismy tez kiedys pissaladiere na ciescie na ciabatte/focaccie (rowniez bardzo podobna do tej H.), swietna wychodzi pod warunkiem, ze ciasto jest super luzne. Polecam. Pissaladiere oryginalnie nie jest plackiem drozdzowym z cebula a raczej przypomina wlasnie pizze.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Joanna @ 31 Jan 2016 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1603351Na forum mamy właśnie taki przepis:
https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=4408
Fakt - nazwa taka sama z drobnymi różnicami ilościowymi w składnikach. Mea culpa - wyszukiwarka i ja - mało sp0ostrzegawcze. Teraz macie dwa przepisy do wyboru - można dać czegoś mniej kub więcej. Zamieszczony przeze mnie robiłam - jest bardzo smaczny. Jeśli panie moderatorki uznają, że za dużo tego dobrego, to zgadzam się na usunięcie mojego przepisu razem z tytułem, bo tego zrobić nie potrafię.