Cynamonowy tort bezowy z orzechami i powidlami

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,082
1,506
113
Pyszny i prosty do wykonania tort. Przepis z https://www.mojewypieki.com/przepis/cynamon...ami-i-orzechami.

Blaty bezowe:
- 6 dużych białek (1 białko około 40 g)
- 300 g drobnego cukru do wypieków
- 1 łyżka cynamonu
- pół szklanki drobno posiekanych orzechów (dowolnych, u mnie wloskie)

Trzy płaskie blachy wyłożyć papierem do pieczenia i odrysować na nim 20 cm okręgi.

Bialka ubic na sztywno, pod koniec ubijania dodając cukier, łyżka po łyżce i cały czas ubijając. Dodać cynamon, dalej ubijając.

Masę bezową rozdzielić równo pomiędzy trzy okręgi, wyrównać. Wierzch każdej bezy posypać orzechami.

Piec (wszystkie blaszki jednocześnie) przez 1 godzinę w temperaturze 140ºC.
Wystudzić w lekko uchylonym piekarniku. Jesli nie ma szans, ze trzy blaty zmieszcza sie na raz do piekarnika, to lepiej przygotowac kazdy osobno (z 1/3 porcji i upiec osobno).

Krem:
- 500 ml smietanki 30% lub 36%
- 4 lyzki mascarpone
- 3 lyzeczki cynamonu
- 1 lyzeczka cukru pudru

Ponadto potrzebne beda tez powidla sliwkowe, okolo 3/4-1 szklanki.

Ubic smietanke z mascarpone, pod koniec ubijania dodac cukier puder i cynamon.

Na paterze polozyc pierwszy blat bezowy, posmarowac go powidlami i wylozyc pol kremu, przykryc drugim blatem, znow posmarowac powidlami i wylozyc reszte kremu. Przykryc ostatnim blatem.
Tort lepiej kroi sie po kilku godzinach spedzonych w lodowce.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,279
3,521
113
Bardzo fajny pomysł. Ja zawsze zapominam o tej stronie, a przecież sporo ludzi czerpie z niej inspiracje. Sama niedawno kupiłam dwa tomy autorstwa Doroty na prezent dla 11-letniej kuzyneczki, która w przeciwieństwie do swojej mamy lubi i potrafi piec, a ja staram się tę pasję utrwalać.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: