mój ukochany biały sos na pizzę

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
inspirowany białym sosem Reinharta

na dwie pizze bierzemy:
-kubełek kremówki gęstej
-2 małe cebulki, ja biorę szalotki
-dwa ząbki czosnku lub 1 duży
-świeży tymianek
-pieprz, sól, oliwa
- paczkę cieniuteńko pokrojonego boczku WĘDZONEGO np Morliny lub po prostu kilka plastrów boczku (ale takiego, ktory nei wymaga podsmażania) - pokroić na małe kawałeczki
- mozzarella (niskouwodniona lub baaaardzo dobrze osączona) lub inny topliwy ser -pieczarki lekko podduszone, pokrojone w plasterki

na patelnię wlewamy oliwę, zeszklamy pokrojoną b. drobno cebulkę, po kilku minutach dodajemy czosnek posiekany. Nastepnie dodajemy śmeitankę, mieszamy, pieprzymy, solimy. Wyłączamy ogień i dodajemy tymianek.

to kłądziemy na pizzę a na to pieczarki, boczek i ser.

Ten wierzch najlepiej idzie w parze z wyższymi pizzami - i średnio wysokimi - od nowojorskiej po focaccią
icon_smile.gif
Na Napoletanę i Rzymską raczej się nie nadaje
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
nie umiem fotografowac pizzy, no nie umiem :cry:

ale pyszna jest! polecam bardzo!

obraz0124sw.jpg
 

Małgoś.dz.

Member
Paź 25, 2004
4,687
1
0
Hmmm, to taki wierzch coś a'la carbonara...?
Swego czasu, gdy jeszcze sama nie piekłam pizzy w domu, tylko zajadaliśmy się kupną - to właśnie taka ze śmietanowym sosem była moją ulubioną.
Qrcze, jest paskudnie kaloryczna, ale muszę ją wypróbować... ;)
 

Małgoś.dz.

Member
Paź 25, 2004
4,687
1
0
No, na pewno zrobię. I to wkrótce. Mąż od kilku dni się dopytuje kiedy będzie pizza...więc zrobię niespodziankę z tym sosikiem.
Hehe, odkąd mam kamień - dość często słyszę pytanie: "kochanie, czy nie zrobiłabyś pizzy?". :mrgreen:

Małgosia, a ten spód nowojorski - to jaki? Jest na CC przepis?

I jeszcze jedno pytanie: czy nie ma problemu z przerzuceniem surowej pizzy z łopaty na kamień? Bo jednak tych składników trochę jest i ciasto obciążone mocniej...
Mnie ze dwa razy zdarzyła się wpadka przy spodzie napoletana. Mimo, że składników bardzo mało, bo głównie sos pomidorowy i mozzarella, łopata dość mocno mąką wysypana - to jednak przy zrzucaniu surowego ciasta - ciasto się rolowało, a część farszu bokiem uciekała na kamień. Wrrrr... :evil:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
ja bym proponowała jednak spód na zakwasie...

Moja pizza nie byla wcale mocno oblozona! Nie lubie pizz, w ktorych wierzchgóruje nad ciastem. harmonijkowanie sie ciasta przy zsuwaniu głównie zależy od grubości i TWARDOŚCI ciasta. im bardziej miękkie, tym trudniej...no ale tym lepsze
icon_sad.gif
Najważniejsze jest jednak rozciąganie ciats a w powietrzu lub na innej powierzchni, a nie na tej omączonej, z której będziemy zsuwać
Ja nie uzywam specjalnie dużo mąki do zsuwania, bo nie lubię jej smaku na cieście. Używam mieszanki krupczatki i kaszki kukurydzianej. W większośći wypadków udaje się bez strat. Ale zawsze mam krążki w zapasie!
 

bajeczka

Moderator
Mar 20, 2005
4,167
0
0
Kiedys było cos takiego w Pizza Hut - nazywała sie alpejska. To był własnie biały sos, do tego cebulka i lesne grzyby. Jak dla mnie jedyny zjadliwy (i to bardzo) pomysł tej firmy.
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
zareczam Ci, że pizza hu ma sie nijak do tego wierzchu!!
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
to co nie chcesz przepisu z zakwasem :lol:
 

Małgoś.dz.

Member
Paź 25, 2004
4,687
1
0
Przepis możesz dać. Przyda się na kolejny raz.
Na robienie pizzy dłużej czekać nie mogłam, bo to była imieninowa niespodzianka dla męża. Wykorzystałam ciasto, które kiedyś wyrabiałam. Było ok.
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
to z jakiego robilas?

nie mam od wczoraj ksiazkiw domu,weic podam jak odbiore
icon_smile.gif
 

Małgoś.dz.

Member
Paź 25, 2004
4,687
1
0
Małgosia, te ciasto, z którego robiłam, to prawdę mówiąc wymysł własny. :lol: Tzn. podejrzewam, że prawdopodobnie ktoś - gdzieś podobne proporcje spisał, ale ja to robiłam dokładnie z głowy. Jak się upiekło tyle chlebów - to się ma w głowie proporcje wszelakich ciast drożdżowych. :dump: :lol:

A szło tak:
250 ml letniej wody
3 szkl. mąki pszennej (dałam 650)
troszke mniej niż 1,5 łyżeczki drożdży instant
1 łyżeczkę soli
i ok. 1/2 łyżeczki cukru
I do maszyny siup!

Ciasto dość szybko wyrasta. Po upieczeniu spód miał wysokość mniej więcej 1/2 cm. Tylko same brzegi trochę wyższe.
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Jaką konsystencję ma ten sosik po przygotowaniu?
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
konsystencję sosu do posmarowania...
icon_smile.gif
smietany 18%? no taką do smarowania, jak to sos. Bo odatki typu boczek, peiczarki to na wierzch.
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Ide wyrabiać ciasto, a potem do sklepu po śmietanę. Kremówka w kubełku to taki mały kubek 36-procentowego szefa kuchni?
 

shark1513

Member
Sie 23, 2006
27
0
0
Malgosimi ten sos jest przepyszny .
Zrobiłam go z tym Twoim ciastem na pizze (tym twardym).
Cała pizza wyszła przepyszna .
Mąż mnie nosi na rękach
mniam.gif

Dzięki wielkie za ten przepis