Fasola po berkowsku

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
SKŁADNIKI

150 g suchej fasoli ( dałam puszkę białej fasoli, waga odcieku 240 g)
250 g fasolki szparagowej( najlepsza wg przepisu mamut, ja dałam zółtą)
5 ząbków czosnku
1 średnia cebula
1 łyżeczka kopiata słodkiej mielonej papryki
4 pomidory lub 1 kopiata łyżka koncentratu ( lub 1 puszka siekanych pomidorów; dalam kartonik 500 g zagęszczonego soku )
2 czerwone papryki słodkie
3-4 łyżki rozgotowanych śliwek ( ałycza lub mirabelki, dałam węgierki)
olej, sól , ew. nieco ostrej papryki do smaku.
Natka pietruszki i świeża mięta po jednym pęczku- wręcz obowiązkowe!

WYKONANIE

Fasolę namoczyć poprzedniego dnia, zagotować, odlać wodę, zalać świeżą i gotować aż będzie miękka, posolić przed końcem gotowania. Przy użyciu fasoli z puszki ten etap odpada .
Fasolkę szparagową oczyścić, pokroić na kawałki i ugotować na półmiękko w niewielkiej ilości wody.
Śliwki odpestkować, podlać niewielką ilością wody, lekko posolić i rozparzyć pod przykryciem.
Wziąć szeroki garnek o grubym dnie, rozgrzać olej i dodawać kolejne składniki.
Cebulę pokroić w półplasterki i podsmażyć na złoto na oleju. Odstawić garnek, uspokoić olej i wsypać mieloną paprykę, zasmażyć. Czosnek obrać z łupin i drobno posiekać, dodać do cebuli. Pomidory sparzyć, obrać ze skóry i pokroić na ósemki, dodać do gara ( albo wlać sok czy wrzucić pomidory z puszki). Paprykę oczyścić, pokroić w drobną kostkę, wrzucić do gara. Teraz dodać odsączoną fasolkę i ugotowaną fasolę, wymieszać. Dodać śliwki, wymieszać, dosolić do smaku, ewentualnie podostrzyć papryką.
Trzymać na malutkim ogniu jeszcze 10 minut , odstawić z ognia i pozwolić, żeby potrawa dochodziła we własnym cieple, pod przykryciem. Do podania podgrzać, jeśli jest taka potrzeba. Jak piszą autorki : " trzymać na ogniu, aż potrawa będzie gotowa". Posiekać natkę pietruszki i miętę, posypać potrawę na talerzu.

fasola_po_berkowsku_cc.jpg

Musi swoje odstać; póki próbowałam podczas przyrządzania, uczucia miałam mieszane. Podgrzalam i oblizalam łyżkę - musiałam sobie wydzielić, bo skonczyłoby sie tragicznie - penkłabym!
 

Załączniki

  • fasola_po_berkowsku_cc.jpg
    fasola_po_berkowsku_cc.jpg
    305.5 KB · Wyświetleń: 15