Istryjski gulasz z kurczakiem

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
stp66234.jpg



Gulasz, wywodzący się z Węgier, jest w dzisiejszych czasach jedną z najbardziej znanych potraw na świecie. Mieszkańcy regionów, w których przyrządza się to danie, podejmują się różnych modyfikacji jego receptury. Tak samo dzieje się na obszarze Istrii- półwyspie w południowej Europie, w północnej części Morza Adriatyckiego, którego większość jest w chorwackim posiadaniu.
Gulasz ten może być serowany z ryżem, gnocchi lub chlebem.

Składniki:
- 400g mięsa z udźca kurczaka
- 2 cebule
- 3 ząbki czosnku
- 2 łyżki wegety*(pominęłam)
- garść posiekanej natki pietruszki
- szczypta oregano
- 2 liście laurowe
- 500ml przecieru z pomidorów (dodałam puszkę pomidorów)
- woda
- sól, pieprz
- olej

Kurczaka pokroić na mniejsze kawałki (można zostawić skórę na mięsie). Cebulę i czosnek delikatnie przesmażyć, dodać mięso, sól, pieprz i kontynuować smażenie, aż składniki uzyskają ładny kolor. Wsypać wegetę*, natkę pietruszki, oregano i dodać liście laurowe, a następnie, po kilku minutach mieszania, dołożyć pomidory. Na sam koniec dolać taką ilość wody, aby poziom płynu był wyższy niż wysokość mięsa o ok. 1cm. Przykryć i dusić przez ok. 40min, od czasu do czasu mieszając.
Jeśli sos nie uzyska pożądanej gęstości, dodać łyżkę mąki wymieszanej z odrobiną wody i gotować kolejne 5-10min.

Smacznego!
icon_smile.gif


*Można pominąć.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
U mnie to był "nocny gulasz", ponieważ po zabiegach, które mi zalecono, z bólu mam bezsenne noce. Więc zabrałam się za gotowanie. Wszystkie składniki miałam i powolutku robiłam dzsiejszy obiad z Twojego przepisu. Wegety nie dałam, bo nie miałam, a pomidory z puszki, tak jak i Ty. Wyszło bardzo smakowite, co stwierdziłam już w nocy. Dziękuję za przepis
anbetung.gif
szczególnie z udkami, które bardzo lubię. Na pewno będę powtarzała. Serdeczne pozdrowienia.
 

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
Seniorko, dziękuję za słowa uznania i bardzo mi miło, że to danie przypadło Tobie do gustu.
Mięso z udek smakuje mi znacznie bardziej niż np. z piersi kurczaka, ponieważ nie jest tak suche, no ale wiadomo, to 'ciemne' mięso. Niemniej jednak wydaje mi się, że z innymi częściami kurczaka również będzie dobre w smaku.
Trzymam kciuki w sprawach zdrowotnych i mam nadzieję, że ten gulasz będzie przez Ciebie często powtarzaną potrawą, jednak nie z towarzyszącym bólem i bezsennością. Ściskam ciepło.
wink.gif