Gęś po gospodarsku*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Wielu Marcinów wolałoby zapewne zamiast imieninowego tortu zjeść na uroczysty obiad lub kolację tradycyjną pieczoną gęś. Przepis pochodzi z miesięcznika "Ty i Ja" z lat 70. Opracowanie kulinarne Maria Lemnis i Henryk Vitry. Robiłam tę gęś na kilka sposobów co roku na imieniny mojego syna. Jedną gęsią ważącą 4 - 5 kg można spokojnie obdzielić co najmniej 8 osób. Gęś po gospodarsku jest daniem jednogarnkowym, zawierającym dwa w jednym i znakomicie ułatwiającym pracę, a także bardzo smakowitym.

Składniki
gęś o wadze 4 - 5 kg
ziemniaki - ilość zależy od wielkości gęsi
majeranek
sól, pieprz

Z gęsi usuwamy pieczołowicie resztki piór, opalamy nad gazem i na godzinę wkładamy do zimnej wody, zmienianej co kwadrans, co nada ptakowi wyjątkowej kruchości. Po tej kapieli gęś dokładnie osuszamy zewnątrz i wewnątrz i nacieramy (równiez zewnątrz i wewnątrz) solą, pieprzem i majerankiem. Ziemniaki średniej wielkości, obieramy, kroimy na połówki, solimy i skąpo pieprzymy. Nadziewamy nimi gęś i otwór zaszywamy. Skrzydła i udka (końcówki) przywiązujemy ciasno przy tuszce i tak spreparowaną gęś smarujemy roztopionym masłem lub oliwą. Robimy w piersiach kilka otworów szpilką, by ułatwić wypływanie tłuszczu w czasie pieczenia. I tutaj są dwie szkoły. Według oryginalnego przepisu układamy gęś w brytfance piersią do dołu na pierwszą godzinę pieczenia, natomiast ja kładę ją od razy na grzbiecie, podlewam 1/2 - 1 szklanki wrzątku i wsuwam brytfannę do nagrzanego do 200 st. piekarnika, często podlewając sosem. Po godzinie zmniejszam temperaturę do 180 -190 st. i dalej polewając sosem piekę ptaka, zależnie od wielkości 1,5 - 2 godzin. Nadmiar wytopionego tłuszczu zbieram do garnuszka, a pół godziny przed zakończeniem pieczenia podwyższam temperaturę do 200 st. i skrapiam gęś zimną wodą, dzięki czemu skórka nabierze tak cenionej kruchości. Według mnie lepiej piec gęś dłużęj, niż za krótko, dlatego te trzy godziny wydają się optymalne. Do tak upieczonej gęsi podajemy jarzynę z czerwonej kapusty.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

evro

Member
Lut 27, 2008
32
0
0
Brzmi smakowicie, jedynie czego mi brakuje to czosnku.No i powiedz kochana gdzie kupujesz gąski bo dla mnie to problem
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,643
2,944
113
Niedawno pokazały się w supermarketach. Nawet w moim osiedlowym.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ja widziałam, ale mrożone.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Są w supermarketach, nawet świeże. U mnie w domu, z racji imienin, to tradycja. Mogłam podać danie z gęsi bardziej wykwintne, z jabłkami, śliwkami albo rodzynkami lub też nadzieniem pasztetowym, ale nasiąknięte gęsią ziemniaki, choć niezbyt lekko strawne, są bardzo aromatyczne i oszczędzają czas przygotowania obiadu. Kapusta do gęsi podana w "Zielono mi". Do jej duszenia radzę użyć łyżki smalcu gęsiego, to taki szlif kulinarny, udany przy tej potrawie. Dla chętnych zamieszczę jeszcze przepis na smalec gęsi do chleba (razowego). Ale to już w innym miejscu.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
U mnie tradycją było pieczenie gęsi na święta ( zarówno Boże Narodzenie jak i Wielkanoc) niestety od wielu, wielu lat nie mogę gęsi nigdzie dostać
icon_frown.gif
a przyznam, ze zawsze zwracam na to baczną uwagę. Kilka lat temu udało mi się jeszcze zamówić w jednym ze sklepów ale teraz już nie. No ale jak mówicie, że u Was się pojawiały w supermarketach i to świeże, to może jest szansa, że i w lubelskie rejony dotrą
icon_confused.gif

Smalec gęsi też był u nas kiedyś przysmakiem ( po prostu taki wytopiony podczas pieczenia) uwielbiałam z bułeczką zjadać
lecker.gif

Robiłam też szyjkę gęsią faszerowaną, jak ktoś życzy sobie mogę wstawić przepis.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,643
2,944
113
To gęsie pipki, tak? Wstaw, Beato, koniecznie.
anbetung.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Gęsie pipki Buko, o ile pamięć mnie nie myli, to są gęsie żołądki duszone z cebulą. Podobno wyśmienite. A o przepis na nadziewaną gęsią szyjkę bardzo Cię
anbetung.gif
prosimy Beato. To też jest specjał nad specjały. Czekamy, bo będzie to doskonałe wykorzystanie każdego kawałka gęsi i to jak smakowite wykorzystanie.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,643
2,944
113
Jestem za, pipków nigdy za dużo!
icon_mrgreen.gif
wink.gif
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,643
2,944
113
Czuję sie zaintrygowana
icon_mrgreen.gif
Dorzucisz trochę szczegółów?
icon_smile.gif
 

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Seniorko, bardzo Ci dziękuję za ten przepis.
anbetung.gif

Skorzystałam z niego piekąc gęś na Nowy Rok, wyszła doskonała, a pracy przy tym jest naprawdę niewiele.