Fricassee z kurczaka i kurek

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Dla Joanny.

W sezonie swiezych grzybow, to danie to mus. Z kurkami wysmienite, ale inne delikatne szybko gotujace grzyby sie nadadza rowniez.

1 lyzka maki opcjonalnie
3 filetowane piersi kurczaka, pokrojone
50g masla
3 spore szalotki, posiekane
3 zabki czosnku, zmiazdzone
150-200g kurek, oczyszczonych i pokrojonych
150ml bialego wina
150g dobrego wywaru z kurczaka
smietanka
swiezy tymianek, liscie tylko
sol
pieprz


Mozna zaczac od wsypania maki do woreczka, dodaniu miesa i energicznym potrzasnieciu woreczkiem tak aby kawalki kurczaka pokryly sie maka rownomiernie. Omaczanie mozna pominac zupelnie.
Na rozgrzanym masle smaze szalotki, gdy zmiekna dodaje czosnek, nastepnie kawalki kurczaka. Przesmazam szybko, do zbrazowienia miesa jedynie. Dodaje kurki i smaze chwile jeszcze. Wsypuje tymianek. Gdy grzyby zmiekna wlewam alkohol i redukuje. Wlewam rosol i dusze ok 20 min. Zdejmuje z ognia i wlewam smietanke, kilka lyzek zaledwie, mieszam i znow ustawiam na ogniu do podgrzania ale ne zagotowania.

Zamiast smietanki mozna uzyc serka kremowego, dzis uzylam Philadelphii. Z innymi grzybami tez swietne.
Podac mozna z ryzem, kaszami wszelkimi. Polecam
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Dziękuję, jutro robię.
icon_smile.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Alez bardzo prosze. Smacznego zycze
icon_wink.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Gotowe. Większość zrobiłam wczoraj wieczorem, dziś tylko krótko poddusiłam i dodałam na koniec kilka łyżek kremówki i natkę pietruszki. Jako bouqet garni dałam natkę pietruszki, świeży tymianek, kilka liści pora i liść laurowy przewiązane nitką. Moja potrawka była tylko inspirowana przepisem, bo chciałam wykorzystać posiadane produkty (całego kurczaka bez skóry, świeże maślaki, garść rydzów, garść pieczarek, perłowe cebulki), ale trzymałam się zasad, czyli duszenia z winem i bulionem, który ugotowałam z resztek kurczaka. Podałam z kaszą jęczmienną i kiszonym ogórkiem. Wyszła pyszna, bardzo dziękuję za inspirację.

fricassee.jpg
 

Załączniki

  • fricassee.jpg
    fricassee.jpg
    87.9 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,343
1,416
113
Też dziś zrobiłam tę potrawkę na obiad. Jeszcze nie wiem z czym ją zjemy.
Udało mi się kupić tylko duże, pokrojone podgrzybki. Z kurkami na pewno danie wygląda dużo ładniej, ale z podgrzybkami też jest bardzo smaczne.

kurczak_plus_podgrzybki.jpg
 

Załączniki

  • kurczak_plus_podgrzybki.jpg
    kurczak_plus_podgrzybki.jpg
    59.8 KB · Wyświetleń: 2

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
QUOTE (Joanna @ 27 Oct 2015, 12:15 ) index.php?act=findpost&pid=1593802Gotowe. Większość zrobiłam wczoraj wieczorem, dziś tylko krótko poddusiłam i dodałam na koniec kilka łyżek kremówki i natkę pietruszki. Jako bouqet garni dałam natkę pietruszki, świeży tymianek, kilka liści pora i liść laurowy przewiązane nitką. Moja potrawka była tylko inspirowana przepisem, bo chciałam wykorzystać posiadane produkty (całego kurczaka bez skóry, świeże maślaki, garść rydzów, garść pieczarek, perłowe cebulki), ale trzymałam się zasad, czyli duszenia z winem i bulionem, który ugotowałam z resztek kurczaka. Podałam z kaszą jęczmienną i kiszonym ogórkiem. Wyszła pyszna, bardzo dziękuję za inspirację.
Ciesze sie, ze moglam sie przydac
lecker.gif
lecker.gif





QUOTE (hazo @ 27 Oct 2015, 13:26 ) index.php?act=findpost&pid=1593816Też dziś zrobiłam tę potrawkę na obiad. Jeszcze nie wiem z czym ją zjemy.
Udało mi się kupić tylko duże, pokrojone podgrzybki. Z kurkami na pewno danie wygląda dużo ładniej, ale z podgrzybkami też jest bardzo smaczne.
Hazo, jestem pewna, ze z innymi grzybami tez jest pyszna. Z czym w koncu podalas?