Ciasto na pizzę REWELACJA!

olde

Member
Maj 28, 2009
25
0
0
Ciasto na Pizzę

500 g mąki pszennej
40g drożdży
250 ml ciepłej wody (z mlekiem też jest spoko)
płaska łyżeczka soli
pół łyżeczki cukru
2 łyżki oliwy

Drożdże rozprowadzić z cukrem i ciepłą wodą, wymieszać z ok. 4 łyżkami mąki, przykryć i odstawić na 15 minut aż wyrosną.Do mąki z solą wlać rozczyn drożdżowy i wymieszać i zagnieść dość miękkie ciasto (jeśli będzie za twarde, wlać jeszcze trochę wody), dolać oliwę, wszystko razem ponownie zagnieść.Ciasto powinno sprawiać wrażenie, jakby chciało już zacząć rosnąć.I to wszystko, można się zająć nadzieniem. Ciasto nie musi rosnąć nie wiadomo ile, można je w pięć minut po zagnieceniu rozwałkować i przełożyć na blachę. Wystarczy mu te 10 minut, w czasie których będziemy przygotowywać składniki na farsz.

Rada: Najlepiej rozwałkować ciasto na trochę większy placek niż forma, a potem w brzegi zawinąć paseczki sera żółtego. Ser stopi się podczas pieczenia, a ciasto zrobi się bardziej apetyczne, pamiętajcie żeby na trochę wyższy brzeg z serem żółtym nie nakładać już nadzienia. Powstanie pulchny rancik jak w pizzerii, można go ewentualnie odrobinę posmarować sosem pomidorowym dla koloru.
Ja piekę od 15 do 40 minut w temp. 200 stopni C. Ciasto rozkładam na blasze z piekarnika. Starcza dla 3-4 wygłodniałych osób.
Smacznego
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sskoczek

Member
Wrz 17, 2012
2
0
1
jak widzę w przepisie słowo rozwałkować to nie czytam już dalej. Czy widziałaś kiedykowliek, już nie pytam włoskiego, kucharza pizzerii, który rozwałkowuje ciasto? Dobre ciasto to takie, które rozciąga się i nie przerywa się pod swoim ciężarem. W ten sposób formujesz kształt i grubość. Pizzę w piekarniku wkłada się nie więcej niz 7-12 minut, a gdzie 40? :O

ponadto za mało cukru
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,274
1,562
113

urbasia

Member
Gru 23, 2004
2,533
0
36
Skoczku, cukru jest wystarczająca ilość, ale co kto lubi. Piekę pizzę z bardzo podobnego przepisu, Skanna podała swego czasu na innym forum. Tylko proporcje wody i drożdży są trochę inne (300 ml wody, 2,5 dag drożdży). Ciasto wałkuję dla własnej wygody po prostu, jak się komuś chce bawić w rozciąganie niech rozciąga.

Rodzina wychwala moją pizze pod niebiosa
icon_wink.gif
(dzięki Skanno
anbetung.gif
), zaręczam Cię, że gdyby im coś nie pasowało (w tym ciasto), nie omieszkaliby mi tego zakomunikować.

Czas pieczenia chyba też indywidualnie - w zależności od piekarnika trzeba sobie wypracować - u mnie jest to 20 min. w temperaturze 225 stopni.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
sskoczek @ 6 Oct 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1352269jak widzę w przepisie słowo rozwałkować to nie czytam już dalej. Czy widziałaś kiedykowliek, już nie pytam włoskiego, kucharza pizzerii, który rozwałkowuje ciasto? Dobre ciasto to takie, które rozciąga się i nie przerywa się pod swoim ciężarem. W ten sposób formujesz kształt i grubość. Pizzę w piekarniku wkłada się nie więcej niz 7-12 minut, a gdzie 40? :O

ponadto za mało cukru
Podasz swój przepis? Chętnie obejrzę.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Zrobilismy dzis pizze z tego przepisu. Troszkę się zasugerowałam wpisem Basiau i dodałam więcej wody- i słusznie bo bez tej dodatkowej ciasto byłoby chyba za twarde, a tak wyszło idaelnie mięciutkie.
Zaszaleliśmy z podwójnej porcji
icon_lol.gif
wyszły 4 wielkie okrągłe pizze. Objedliśmy się jak bąki, połowa została na później
icon_razz.gif

W dodatkach brokuły, kurczak, salami, szynka, pomidory, kukurydza, mozarella oraz sos z anchois Małej_Mi - niebo
mniam.gif