Baguettes "Monge"

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,670
490
83
Kiedyś na Cin cin pytałam czy są takie automatyczne tłumacze z niemieckiego na polski i dostałam propozycje od dwóch kochanych osób
bussi.gif
,że w razie czego mogę na nie liczyć,oczywiście wykorzystałam to .Ten przepis przetłumaczył(a )mi Dziad
anbetung.gif
Cytuję
''Baguettes "Monge"
3 bagietki, Francja, zrodlo - Eric Kasyer 100%Pain, zmodyfikowane przez P.H.

Skladniki:

500g Farine de tradition T65 (Petra-maka pszenna typ 550)
100g plynnego zakwasu
5g drozdzy piekarskich
10g soli
270g wody 20°C

Drozdze rozpuscic w 100ml wody. make wsypac do miski miksera. Zrobic dolek i wlac rozpuszczone w wodzie drozdze, zakwas, pozostala wode.
Zagnitac ok. 4 min. na 1, potem 6min. na 2-3 (Kenwood). Przelozyc ciasto do lekko naoliwionej miski, zakryc i zostawic na ok. 20min.
Podzielic ciasto na 3 czesci o takiej samej wadze i uformowac kule. Ulozyc je na omaczonym blacie, nakryc wilgotna sciereczka i zostawic na 40min. do wyrosniecia.
Nastepnie uformowac z ciasta bagietki ze spiczastymi koncami. Zostawic do ponownego wyrosniecia na 1 i 1/2 godziny (na sciereczce , oddzielone od siebie sciankami z materialu).
Piekarnik z kamieniem rozgrzac do 220°C. Bagietki oproszyc maka i parokrotnie skosnie naciac. Zsunac do piekarnika na lopacie posypanej grysikiem, nalac wode (?) (napisane jest nalac, ale moze chodzi o spryskanie) i piec ok 20-30min az beda mialy zlocisto-brazowa skorke.

Nazwa Monge pochodzi od pierwszego sklepu Kaysera, ktory znajdowal sie w Paryzu przy Rue Monge.

Dopiski Petry: K. zagniatal ciasto recznie i zostawial do ostatniego wyrosniecia na blasze, ktora nastepnie wsuwal do pieca - wg Petry to uproszczona wersja na potrzeby normalnego gospodarstwa domowego.
Rustykalne bagietki z b.chrupiaca, raczej grubsza skorka, bardzo dobrze smakuja. Nastepnym razem P. wlozy je wczesniej do piekarnika, zeby naciecia byly glebsze.


Margot, ja troche malo dzis spalam i moze troche lakonicznie przetlumaczylam ten przepis, jakby co to pytaj. icon_mrgreen.gif "
Monia dobrze przetłumaczyłaś !!!!
tu jest orginał
http://www.petras-brotkasten.de/BrotBaguetteMonge.html
Bagietki są warte robienia,łatwe i smaczne
000_0327.jpg

000_0328.jpg

000_0331.jpg
 

Załączniki

  • 000_0327.jpg
    000_0327.jpg
    847.6 KB · Wyświetleń: 0
  • 000_0328.jpg
    000_0328.jpg
    707.2 KB · Wyświetleń: 0
  • 000_0331.jpg
    000_0331.jpg
    774.6 KB · Wyświetleń: 0

Boshka

Member
Sie 23, 2006
6,400
0
0
Moje pierwsze bagietki na zakwasie i bardzo udane!

Sa duzo lepsze niz drozdzowe, takie 'niepompowane' i oczywiscie lepiej pachna
icon_smile.gif
Nastepnym razem sprobuje bez dodatku drozdzy, chyba powinno im wystarczyc.


Bardzo dziekuje Margot!
cvety.gif
 

Boshka

Member
Sie 23, 2006
6,400
0
0
Bardzo zachecam do zrobienia. One sa pyszne! To jest moje pieczywo na leniwe sobotnie albo niedzielne sniadanie. Robie je wieczorej, wrzucam na foremke bagietkowa i na noc do lodowki, a rano do pieca
mniam.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
no niby tak, ale ja generalnie malo jem bialego pieczywa, dlatego chcialam zrobic na razowym zakwasie i tylko potem dodac maki 55 lub 65, to by bagietki same troche 'zbielaly'
icon_biggrin.gif


ps. pytanie poprzednie : a jak sie nie ma foremki do bagietek??
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Boshka

Member
Sie 23, 2006
6,400
0
0
Jak sie nie ma foremki, to sie stosuje metode scierkowa
icon_mrgreen.gif
czyli bagietki na foremke zwykla, scierki pomiedzy bagietkami i nalezy pamietac, zeby te scierki byly podsypane maka, bo sie moga przykleic do bul. Acha i wszstko w torbe plastikowa, bo inaczej wyschna
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
aaa... ok, moze tez wyprobuje w weekend w takim razie
icon_biggrin.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: