Bułki pszenno-żytnie

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Bardzo sympatyczne i smaczne bułeczki, szybkie i proste. Bardzo ładnie wyrastały, w piekarniku wystrzeliły w górę dodatkowo. Miąższ jest smaczny i sprężysty, także na drugi dzień. Będę do nich wracać.
Źródło: http://smakmojegodomu.blox.pl/2012/05/Psze...-z-zaparka.html

na_zaparce.JPG

Zaparka:
40 g mąki żytniej
150 ml wrzącej wody

Ciasto:
zaparka
1 łyżeczka drożdży instant
200 ml ciepłej wody
1/2 łyżeczki cukru
1 łyżeczka miodu
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka oleju
ok. 250 g mąki pszennej typ 650

Do miski wsypać mąkę żytnią. Zalać ją wrzącą wodą, dokładnie wymieszać, by nie było grudek. Odstawić do wystudzenia.

W ciepłej wodzie rozpuścić drożdże z cukrem, miodem, olejem i solą. Dodać zaparkę, dokładnie wymieszać. Dodać 1/3 mąki, wymieszać, odstawić na 20 minut.

Dodać resztę mąki, wyrobić na gładkie, sprężyste ciasto, podsypując w razie potrzeby mąką, lecz z umiarem, by nie wyszło za twarde. Przepis źródłowy zaleca wyrabianie przez 8 minut. Ja po 5 minutach miałam już dość wyrabiania... 5 min. im wystarcza.
Odstawić ciasto na godzinę do podwojenia objętości.

Ciasto podzielić na 6 równych kawałków, uformować bułeczki. Układać je zlepieniem do dołu na wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Wykonać nacięcia, przykryć bułeczki czystą ściereczką i odstawić do podwojeni objętości na 45 minut.

Piec w nagrzanym do 190 st. piekarniku przez 20-25 min, aż będą lekko rumiane. W połowie pieczenia spryskać wnętrze piekarnika wodą.
Studzić na kratce.
 

Załączniki

  • na_zaparce.JPG
    na_zaparce.JPG
    115.9 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Kolejny przepis do mojego nowego folderka pt "szybkie pieczywo"
wink.gif