Focaccia nadziewana prosciutto i serem Bajaderki

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Focaccia nadziewana
1 1/4 szklanki cieplej wody
2 1/2 lyzeczki suchych drozdzy
1 1/2 lyzeczki soli
3 lyzki oliwki
3 1/2 szklanki maki, lub wiecej w razie potrzeby
100g prosciutto lub dobrej gatunkowo szynki
2 lyzki swiezej bazylii lub lyzeczka suchej (niekoniecznie)
100g sera mozzarella lub innego zoltego sera


Drozdze rozpuscic w wodzie i zostawic na chwilke. Dodac sol, oliwke i make (dodac tylko tyle maki, aby powstalo miekkie, ale nie klejace ciasto) i wyrobic ciasto, az bedzie gladkie.
Przelozyc do miski posmarowanej oliwka i zostawic do wyrosniecia 1 1/2-2 godzin, az podwoi swoja objetosc. Przelozyc na stolnice i lekko wyrobic, podzielic ciasto na 2 czesci. Rozwalkowac jedna czesc na prostokat (niezbyt cienki), przelozyc na wylozona pergaminem blache. Rozlozyc na ciescie plasterki prosciutto, posypac bazylia i ulozyc plasterki sera.
Rozwalkowac pozostala czesc ciasta na tej samej wielkosci prostokat i pprzykryc nim nadzienie, lekko sklejajac brzegi ciasta.
Lekko przykryc natluszczona folia i wlozyc na noc do lodowki.
Wyjac okolo 20 minut przed planowanym pieczeniem, zrobic palcami lekkie wglebienia w ciescie, posmarowac oliwka i ewentualnie posypac grubaziarnista sola (niekoniecznie).
Piec okolo 35 minut w temperaturze 200 st. C, az ciasto bedzie zlociste.
Kroic na kwadraty i podawac.

odkad jestem tu z Wami straszliwie pyszne rzeczy jem... ale ta focaccia to mistrrzostwo świata (a jak wiecie, poprzeczka jest wysoko!)

dałam ogonówkę cienko pokrojoną i ser, któryjest sprzedawany normalnie w kostkach ale nazywa sie gouda topiona. I mowie wam, ten ser jest znakomity do takich dan! Rozpuscil sie , roztopił ale nie oddzielil sie tluszcz, nie ciagnie sie za bardzo, nie wysechł)

a samo ciasto Bajaderki na tę nadziewanę focaccie jest genialne i chrupiące! polecam wszystkim! I jeszcze robi się je wieczorem a ono spokojnie czeka (już nadziane) w lodówce do następnego dnia! Idealne!



(mozna ja zrobic grubsza, zdaje sie że Malinnie wyszła bardziej bułowata. Ja wolę cienką, więc dość mocno wywałkowałam. mniammm!)

do tego była zupa brokułowo-serowa też Bajaderki i rzeczywiście jest fantastyczna! Oczywiście nie znalazłam cheddara, ale dałam moje ulubione serki do takich zup cyzli tylżycki i złoty ementaler i wyszła wspaniała!

PS Iguana, nie wpisuje pod przepisem, bo przepisu tu nie ma jeszcze
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Mi tyż... :oops:
A więc powiadasz, że przepis jest jeszcze tylko na mniamie...? :roll:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Bajaderka zaraz napewno wstawi!


Marghe, jesli masz prosciutto w domu, to koniecznie. Ja nei miałam i nie było w sklepach w ktorych bylam (podobnie ja cheddara do zupy, a do Bomi daleeeko) ale ogonówka sprawdziła się super

zrezygnowałam też z mozarelli, bo jakoś nie miałam na nią ochoty w focacci - zbyt ciągnąca i zatykająca...

ide sobie ukroic jeszcze na zimno (bo na zimno jest rownie pyszna a moze i lepsza
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
to ja wkleje tu, a Bajaderka przeklei do przepisów (a ja potem dokleje zdjecie, bo nie bylo zdjecia Bajaderki)

Focaccia nadziewana
1 1/4 szklanki cieplej wody
2 1/2 lyzeczki suchych drozdzy
1 1/2 lyzeczki soli
3 lyzki oliwki
3 1/2 szklanki maki, lub wiecej w razie potrzeby
100g prosciutto lub dobrej gatunkowo szynki
2 lyzki swiezej bazylii lub lyzeczka suchej (niekoniecznie)
100g sera mozzarella lub innego zoltego sera


Drozdze rozpuscic w wodzie i zostawic na chwilke. Dodac sol, oliwke i make (dodac tylko tyle maki, aby powstalo miekkie, ale nie klejace ciasto) i wyrobic ciasto, az bedzie gladkie.
Przelozyc do miski posmarowanej oliwka i zostawic do wyrosniecia 1 1/2-2 godzin, az podwoi swoja objetosc. Przelozyc na stolnice i lekko wyrobic, podzielic ciasto na 2 czesci. Rozwalkowac jedna czesc na prostokat (niezbyt cienki), przelozyc na wylozona pergaminem blache. Rozlozyc na ciescie plasterki prosciutto, posypac bazylia i ulozyc plasterki sera.
Rozwalkowac pozostala czesc ciasta na tej samej wielkosci prostokat i pprzykryc nim nadzienie, lekko sklejajac brzegi ciasta.
Lekko przykryc natluszczona folia i wlozyc na noc do lodowki.
Wyjac okolo 20 minut przed planowanym pieczeniem, zrobic palcami lekkie wglebienia w ciescie, posmarowac oliwka i ewentualnie posypac grubaziarnista sola (niekoniecznie).
Piec okolo 35 minut w temperaturze 200 st. C, az ciasto bedzie zlociste.
Kroic na kwadraty i podawac.
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Zaraz wkleje
icon_smile.gif


Ale sliczna Ci wyszla Malgosimi - taka rumiana i chrupiaca (nawet na zdjeciu widac
icon_smile.gif
)

Az bym zjadla...
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
tak tak, jest chrupiąca, ale w środku mięciutka i niebułowata.
Po części to pewnie zasługa kamienia (brzydki bo brzydki, ale już tłuszcz się wypalił i piecze jak przed ,,wypadkiem"
icon_smile.gif
- grzanie za Twoją radą włączyłam tylko od dołu a mimo wszytsko tak ładnie się przyrumianiła

w kazdym razie dziękuje za przepis, a jeszcze bardziej dziękuje Łukaz, który właśnie pęka z przejedzenia!

Bajaderko, a gdyby czas bardzo gonił, to czy można odstawić tę focaccię zamiast na noc do lodówki, w jakieś ciepłe miejsce? Bo być może taki zabieg sprawi, że wypiek straci swój charakter i stanie się pizzą
icon_smile.gif
 

eposka

Member
Wrz 15, 2004
2,445
0
0
O, widzę Małgoś, że dotarłas do kolejnej bajaderkowej pyszności
icon_smile.gif

Ja już mam ją na stałe w domowym menu - i masz 100% racji, że warta jest każdej pochwały :!:


ewa
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Na pewno mozesz ja od razu "wyrosnac" i upiec, chociaz tak jak podejrzewasz moze troche stracic na smaku - dlugie, zimne rosniecie bardzo korzystnie wplywa na konsystencje i smak ciasta, ciasto na pizze tez fachowcy polecaja zostawic w lodowce na noc i zajac sie nim dopiero na drugi dzien
icon_smile.gif
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Foccaccia nadziewana prosciutto i serem

Bardzo wygodne danie - mozna przygotowac dzien wczesniej i rano tylko wsunac do pieca i pyszne sniadanko lub lunch gotowe!

1 1/4 szklanki cieplej wody
2 1/2 lyzeczki suchych drozdzy
1 1/2 lyzeczki soli
3 lyzki oliwki
3 1/2 szklanki maki, lub wiecej w razie potrzeby
100g prosciutto lub dobrej gatunkowo szynki
2 lyzki swiezej bazylii lub lyzeczka suchej (niekoniecznie)
100g sera mozzarella lub innego zoltego sera

Drozdze rozpuscic w wodzie i zostawic na chwilke. Dodac sol, oliwke i make (dodac tylko tyle maki, aby powstalo miekkie, ale nie klejace ciasto) i wyrobic ciasto, az bedzie gladkie. Przelozyc do miski posmarowanej oliwka i zostawic do wyrosniecia 1 1/2-2 godzin, az podwoi swoja objetosc. Przelozyc na stolnice i lekko wyrobic, podzielic ciasto na 2 czesci. Rozwalkowac jedna czesc na prostokat (niezbyt cienki), przelozyc na wylozona pergaminem blache. Rozlozyc na ciescie plasterki prosciutto, posypac bazylia i ulozyc plasterki sera. Rozwalkowac pozostala czesc ciasta na tej samej wielkosci prostokat i pprzykryc nim nadzienie, lekko sklejajac brzegi ciasta. Lekko przykryc natluszczona folia i wlozyc na noc do lodowki.
Wyjac okolo 20 minut przed planowanym pieczeniem, zrobic palcami lekkie wglebienia w ciescie, posmarowac oliwka i ewentualnie posypac grubaziarnista sola (niekoniecznie). Piec okolo 35 minut w temperaturze 200 st.C, az ciasto bedzie zlociste. Kroic na kwadraty i podawac.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Bajaderko, a takie ciasto na pizze to podobnei jak focaccię należałoby najpierw rozciągnąć i dopiero potem włożyć do lodówki, cyz trzymac w lodówce kulę?
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Ja wkladam do lodowki w ksztalcie kuli, czasami lezy tam sobie i 2 dni
icon_smile.gif
Potem wyjmuje, zostawiam az dojdzie do temperatury pokojowej, ksztaltuje placek i dalej jak w przepisie.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
przepis jest znakomity! ja zmieniłam typ sera (jakoś mozarelli nie lubie ,,w srodku" , za bardzo mi sie ciagnie) i nie mialam prosciutto - dałam ogonówkę - każda smaczna, aromatyczna, cienko pokrojona wędlina się nadaje...

wyszła chrupiąca, pachnąca(nie miałąm bazylii, więc sypnęłam sporo przyprawy do pizzy) miekka, słowem: wspaniała [także na zimno!]

a wygldała tak:
 

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
Małgosimi, jak : : : upiekłaś focaccię w kilkanaście minut?
Między Waszymi postami jest właśnie taka różnica czasu :shock:


EDIT:
Juz wiem, znalazłam wątek w niebie
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Owieczko, nie za cienko rozwałkowałaś, jak na focaccię?... bo chyba charakterystycznych wglebien paluszkami to sie nie dalo w takim cieniutkim cieście zrobic... Sama nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że powinna być bardziej taka niełamliwa
icon_smile.gif


ale i tak w kazdej wersji wyglada smakowicie!