Zapiekana ziemniaczana - pomysł własny

nurek_wawa

Member
Lut 12, 2010
1
0
0
Produkty. (na 2 porcje - duże porcje ja zazwyzaj mam problem zeby aż taka zjeść naraz
icon_smile.gif


Ziemniaki - około 1,5kg
Cebula - 1szt
Kiełbasa zwykła - 1 pętko takie z 20cm (nie radze podsuszanej)
Ser mozarella żółty - 1 opakowanie około 200-300g (nie spojrzałem ile wazy). mozna zastapić oczywiście innym, ale smaku wtedy nie gwarantuję.
Puszka pomidorów krojonych.
Przyprawy kamis lub inne
- "do kurczaka"
- "meksykańska" (z tym ostroznie - lepiej nie przesadzić)
- "do ziemniaków"

Sos.
Krojona w kostkę kiełbasę podsmażamy na smalcu. Dodajemy siekaną cebulkę. Jak się juz troche podsmaży,
Wrzucamy pokrojonego drobno kurczaka i dodajemy przyprawy.
Jak już sie ładnie podsmaży i nabierze koloru dodajemy pomidory i podduszamy troche żeby zmiękły i odparowały trochę.

Ziemniaki kroimy w talarki i smażymy na oleju (tak jak frytki)
Micha kwadratowa - na spód sypiemy odrobinę startej mozarelli i układamy talarki na spodzie i przy sciankach, posypujemy przyprawa do ziemniaków.
W to wsadzamy sos, przykrywamy warstwa ziemniaków i posypujemy całość przyprawą i serem.
Teraz do piekarnika - około 20min i gotowe!

Kilka opcji i sugestii
Jesli przesadzimy z ilościa tłuszczu, podczas pieczenia można trochę odlać, zeby nie zbierał sie na dnie nacznia.
Nie radzę używać soli. Danie samo z siebie wychodzi stosunkowo słone.
Zamiast kiełbasy lub pol na pol mozna uzyc np plastra szynki pokrojonej w kostę (uwaga bedzie strzelac na patelni)
Jak ktoś lubi mozna dodać puszke czerwonej fasoli, ale radze dobrze wczesniej opłykac ja z zalewy (ta z puszki jest paskudna )

jesli nie bedzie smakowało, przed spożyciem i tuz po zalać dużą ilością mocnego alkoholu
cheers.gif

(oczywiście siebie nie danie) od razu bedzie lepiej!

uprzedam równiez przed efektami ubocznymi. Około 30 min po spozyciu należy szeroko otworzyć okno (zwłaszcza po wersji z fasolką)

smacznego!
anbetung.gif