Żurek biesiadny

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis znalazłam w internecie, nawet ze zdjęciem i nickiem autora. Wszystko to jest podane dalej w tekście. A żurek polecam, mam zamiar powtórzyć go na świąteczny obiad.


Składniki

- kiełbasa

- kości wieprzowe (wzięłam 0,5 kg żeberek niewędzonych)

- cebula

- ziemniaki

- śmietanka słodka (brałam 18 % do zupy)

- pieprz

- sól

- majeranek do smaku

Żurek Biesiadny - sposób przygotowania: Czyli przeciwieństwo żurku postnego, a także jego rustykalnej wersji, bo wbrew powszechnemu przekonaniu, na dawnej polskiej wsi zupy na co dzień jadło się skromne i tanie. Jak podaje moja wiekowa już ciotka ze śląskiej wsi, żurek gotowało się często, a składał się on z wywaru na kościach, cebuli, kwasu z mąki żytniej i czasem mleka lub kwaśnej śmietany. Żur jadano jednak także od święta. Wtedy zupę gotowało się ba bogato. W domu cioteczki żurek biesiadny przyrządza się takim oto sposobem: bierze się duży gar. W nim na odrobinie tłuszczu smaży się dużo pokrojonej drobno cebuli, którą po zrumienieniu zalewa się wodą do trzech czwartych wysokości garnka. Po zagotowaniu do wody dodaje się wędzone żebra lub kości wieprzowe, a także kiełbasę - też wędzoną lub białą, albo jedną i drugą. Wodę się soli, garnek przykrywa i gotuje wszystko co najmniej godzinę. Później kiełbasę i kości wyjmuje się z wywaru, a cebulę przeciera przez sito, lub - co dziś częstsze - miksuje. Następnie do wywaru dodaje się pokrojoną w plastry kiełbasę i obrane z kości mięso. Wywar przyprawia się majerankiem i dodaje do niego sporo utartego czosnku, a także pokrojone w kostkę ziemniaki. Gdy zmiękną wywar łączony jest z kwasem żytnim - większość gospodyń kupuje go dziś w sklepie, bo - jak mówią - nie ustępuje on domowemu produktowi, a roboty mniej. Wszytko zagotowuje się, ciągle mieszając. Do prawie gotowego żurku dodaje się jeszcze słodką śmietanę i - jeśli zupa nie jest gęsta - zapuszcza się ją mąką zmieszaną z wodą. Na koniec żurek przyprawia się pierzem czarnym i kilkoma kroplami przyprawy maggi. (Ja zrezygnowałam z maggi, bo nie lubię - przyp.seniorka). Zupa podawana jest tradycyjnie z gotowanym jajem i chlebem.



poczytaj tutaj


  • grzanki z ciemnego chleba
  • zakwas żytni (brałam z butelki)
  • czosnek
  • mąka pszenna
  • jaja gotowane.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
icon_lol.gif

Od rana, Seniorko dzieki Tobie
icon_wink.gif
, przejrzalam wszystkie przepisy na zurki na cinie.
Upiornie idzie
icon_wink.gif
bo tych, ktore wpisane sa jako 'zur' wyszukiwarka nie wyrzuci, a zebym znalazla pisane polska czcionka musze kopiowac i wklejac. Ale... znalazlam
icon_wink.gif
i przyznam, ze jestem zdziwiona. Nawet przepis na zurek wegetarianski jest tylko z ziemniakami. W wykwintnych i biesiadnych imo brakuje wloszczyzny, ktora daje zupie duzo smaku i aromatu.
Jedynie uboga szewczuche gotuje bez wloszczyzny, ale na Wielkanoc, w z wiazku z tym, ze tak czy inaczej gotuje straszliwa ilosc wloszczyzny na salatke jarzynowa, nie wyobrazam sobie zurku bez wywaru.

Przez jakis czas nie moglam uzywac zadnej chemii, ktora tak doskonale 'poprawia' smak i wtedy okazalo sie, ze moge ugotowac doskonaly, czysty, jarski barszcz czerwony bez koncentratu Krakusa. Potrzebny jest tylko bardzo dobry wywar. Tak samo jest z zurkiem. Jesli robicie na swieta salatke sprobujcie uzyc wywar.
 

weerka

Member
Maj 3, 2009
4,615
0
0
Seniorko dziekuję za przypomnienie o żurku!
Zapomniałam kompletnie o nim,a to juz czas nastawić zakwas żurkowy.