Paluchy - buły drożdżowe*

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Tak sobie wczoraj kombinowałam co tu zrobic z resztek mięsa z rosołu i wykombinowałam takie oto paluchy nadziewane farszem mięsno-kapuscianym (z kiszonej kapusty)

bu_y4.JPG

Ciasto: (na 2 paluchy o długości 35-38 cm każdy)

* 250 gram mąki (brałam luksusową typ 550)
* 140 ml wody
* 15-20g drożdży świeżych
* 1 łyżka miodu
* 1/2 łyżeczki soli (z małym czubkiem)
* 1 łyżeczka majonezu ( też z czubkiem, tyle że dużym)
* 1,5 - łyżeczek oleju ( u mnie to był mały chlupek prosto z butelki)

* farsz: resztki wołowiny rosołowej i ugotowana z 3 grzybami i posiekana kiszona kapusta. Całośc wymieszana dokładnie i podgrzana na podsmażonej na delikatny, złoty kolor cebulce.

Ciepłą wodę wymieszac z miodem, drożdżami i 2 łyżkami mąki. Zostawic do wyrośnięcia na kilka minut. W misce wymieszac resztę mąki z solą i dodac wyrośnięte drożdże. Zagnieśc ciasto. Odstawic do wyrośnięcia. U mnie rosło w lodówce, przez całą noc i jeszcze dłużej, w przykrytej misce. Ciasto wyłożyc na blat i podzielic na 2 części. Rozwałkowac na wąski i długi (35-38cm) prostokąt. Nałożyc farsz (dobrze jak farsz jest ciepły, to ciasto migusiem rośnie), na całej długości i zwijac, zalepiając dośc mocno brzegi (u mnie było dużo farszu, więc tylko udało się założyc bok do boku i zlepic) . Końce zalepic. Odstawic do wyrośnięcia na kilka minut (ja nie miałam czasu i rosło dokładnie całe 5 minut) Paluchy posmarowac jajkiem i posypac np. sezamem lub czarnuszką.
Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 190 stopni ( w trakcie podniosłam temperaturę do 200 stopni) około 20 minut.

Super smakują z barszczem czerwonym lub białym.

bu_y7.JPG
 

Załączniki

  • bu_y4.JPG
    bu_y4.JPG
    97.9 KB · Wyświetleń: 2
  • bu_y7.JPG
    bu_y7.JPG
    101.4 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
izunia2007 @ 5 Dec 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=785231Ohoho! (albo ochocho!) wygladaja baaaaardzo smacznie!
Iza, ja sama jestem zaskoczona ich smakiem
icon_mrgreen.gif
. Bo to ciasto to było tak kombinowane, że obawiałam się że może byc coś nie tak. Szczególnie, że swoim zwyczajem wrąbałam go wczoraj wieczorem do lodówki a piekłam dopiero dzisiaj po powrocie z pracy ok. 17. Ciasto było okrutnie zmarznięte, ale jak położyłam ciepły farsz, to zrobiło się takie cudownie miękkie i szybciutko napuszyło się. Pewnie, gdybym jeszcze poczekała ok. 20 minut, to byłoby jeszcze bardziej puszyste. Ale, jako że u mnie krucho z czasem, to zawsze muszę coś po swojemu. Wydaje mi się , że wspaniale by się komponował do nich farsz z pieczarek smażonych. Ja musiałam wykorzystac wołowinę po rosole od flaków.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
jak by tak nadziać samym mięsem, takim np. jak do knedli, zrobić trochę mniejsze, to jak kanapka z pasztetem by była, i jak znalazł do pracy
lecker.gif
a z dodatkiem kapusty, jak u Ciebie np. do "gorącego kubka"-(bo ja ani pierogów z kapustą ani żadnych pasztecików z kapustą bez barszczu nie ruszam
no_shakinghead.gif
icon_mrgreen.gif
)
 

iwki

Member
Cze 3, 2008
365
0
0
bardzo , ale to bardzo podobaja mi sie te paluchy !

BeataSz @ 5 Dec 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=785298jak by tak nadziać samym mięsem, takim np. jak do knedli, zrobić trochę mniejsze, to jak kanapka z pasztetem by była, i jak znalazł do pracy
lecker.gif
a z dodatkiem kapusty, jak u Ciebie np. do "gorącego kubka"-(bo ja ani pierogów z kapustą ani żadnych pasztecików z kapustą bez barszczu nie ruszam
no_shakinghead.gif
icon_mrgreen.gif
)
Beata
ciekawa jestem tego przepisu na knedle z miesem , bo moja Mama mowi , ze jadla cos takiego i bylo bardzo dobre i teraz chodza za mna , a przepisu nie mam
icon_frown.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
hm, ja robię takie ciasto jak na kopytka i po prostu nadziewam mięsem, albo śliwkami
icon_wink.gif
.
Niektórzy mówią na to pyzy z mięsem, ale dla mnie pyzy są z surowych ziemniaków.

Moje ciasto na knedle, kopytka i in. to np takie jak tu, w przepisie na roladę ziemniaczaną(można bez jajka) : https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=4907&hl=rolada
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
BeataSz @ 5 Dec 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=785298jak by tak nadziać samym mięsem, takim np. jak do knedli, zrobić trochę mniejsze, to jak kanapka z pasztetem by była, i jak znalazł do pracy
lecker.gif
a z dodatkiem kapusty, jak u Ciebie np. do "gorącego kubka"-(bo ja ani pierogów z kapustą ani żadnych pasztecików z kapustą bez barszczu nie ruszam
no_shakinghead.gif
icon_mrgreen.gif
)
Tej kapusty to tak niewiele czuc w tym farszu. Jest tylko taki ostrzejszy smak i farsz nie jest suchy. Ja następnym razem wypróbuję z pieczarkami. Wieczorem jadłam na zimno i też bardzo smaczne, więc za kanapkę na wynos, spokojnie mogą robic.