Szwedzka zapiekanka

kornasia

Member
Maj 17, 2008
1,039
0
36
Przepis pochodzi z książki M. Caprari "Najlepsze potrawy z ziemniaków"

Składniki:

75 dag ziemniaków
2 cebule
puszka filetów anchois
1 szklanka mleka
1/2 szklanki śmietany (użyłam 30%)
2 łyżki masła
tarta bułka
siekana natka pietruszki lub oregano
pieprz
sól


Ziemniaki obrać, opłukać, wysuszyć (najlepiej za pomocą papierowych ręczników) i pokroić w cienkie plasterki, podobnie cebulę. Płaską formę do zapiekania wysmarować masłem i układać warstwami: ziemniaki, cebulę i fileciki anchois. Ostatnią warstwą powinny być ziemniaki. Każdą warstwę posypać pieprzem i ewentualnie solą (jeśli anchois nie są wystarczająco słone) oraz ziołami. Mleko wymieszac ze smietana i ta mieszanina zalac zapiekanke. Wierzch zapiekanki posypać tartą bułką i wiórkami masła. Zapiekać około godziny w nagrzanym piekarniku (temp. 180 stopni C).

(Autorka proponuje jako dodatek cykorię lub zieloną sałatę z sosem vinaigrette albo jakieś pikantne surówki.)

Moje uwagi:
- robiłam z 1/4 porcji dla siebie i była to ilość IMHO wystarczająca dla jednej osoby, bo zapiekanka jest bardzo sycąca
- naczynie powinno być troszkę większe niż ilość składników, bo mieszanina mleczna podnosi się podczas pieczenia
- nie użyłam soli, bo moje anchois były bardzo słone
- zapiekałam jakieś 40-45 minut z faktu robienia malutkiej porcji
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Uwielbiam wszelkie zapiekanki i jutro chciałam ją zrobić ale nie wiem czy mam kupić śmietanę czy jest ona zbędna w tym przepisie?
gruebel_2.gif
 

kornasia

Member
Maj 17, 2008
1,039
0
36
nie wiem Kasha, ja robilam zgodnie z przepisem
(uwielbiam zreszta zapiekane ziemniaki w smietanie, dlatego sie skusilam na te zapiekanke)
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Kornasiu, chodzi mi o to, że w składnikach wymieniłaś śmietanę a w przepisie jej nie wykorzystałaś
gruebel_2.gif
 

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0