Churros

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
O istnieniu churros dowiedziałam się od Linn w tym wątku:
https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=18441&st=0
gdzie zamieściła przepis na ciasto bez jaj, Ines podała tam inny przepis - z jajkami, a ja zrobiłam je z jeszcze innego - kto wypróbuje któryś z nich prosimy o relację
icon_smile.gif


Składniki wersji którą wypróbowałam:

200gr mąki
1 szkl wody (niepełna)
5 dkg masła (tj. z kostki 200 gr - dokładna ćwiarteczka)
4 jajka małe albo 3 większe
szczypta soli

(ja dodałam jeszcze 2 łyżeczki cukru)

Woda + masło + sól zagotować, odstawić, wsypać przesianą mąkę, wymieszać szybko, chwilkę wyprażyć gniotąc np. tłuczkiem do ziemniaków. Odstawić - w misce roztrzepać jajka i do ostudzonego ciasta dodać stopniowo ucierając mikserem na gładką masę.
Ciasto powinno być gęste, trudne do mieszania. Z rzadszego ciasta churros będą delikatniejsze i bardziej mięciutkie jednak bardziej chłoną tłuszcz. Gęstsze powoduje większą chrupkość skórki - a wnętrze jest wystarczająco mięciutkie.

Smażyłam na oleju, wyciskałam szprycą (mocny rękaw cukierniczy będzie tu zbawieniem bo ciasto na raz całe się w nim zmieści) ciasto mocno klejące - nie ma szans nawet żeby najpierw wycisnąć na cokolwiek innego niż tłuszcz do smażenia.
Ale to nie kłopot - wogóle nic nie pryska, wyciska się fajnie, wyciśnięty paluszek można odciąć nożyczkami lub nożem - ja zamiast odcinania zastosowałam obkręcanie szprycą - tj wyciskałam pasek odpowiednio długi i zakręciłam nim w tłuszczu parę razy tak jakbym nim tłuszcz mieszała (bez szaleństw! żeby się nie ochlapać!) - fajnie się wałeczek zakręca jak makaron świderek i w końcu się sam odrywa od szprycy - szybciutko idzie, szybciej niż odcinanie.
Usmażone na złoto są miękkie w środku - na ciemniejszo - chrupiące i kruche. Wg. mnie nie chłoną jakoś specjalnie tłuszczu - wiadomo że na skórce - ale wewnątrz nie są nasiąknięte co może nawet widać na zdjęciu.
Polałam je strużką cytrynowego lukru - niebo w gębie naprawdę - próbujcie koniecznie!

P.S.
Hiszpanie jadają churros maczając je w gestej czekoladzie
lecker.gif

churros.JPG
churros2.JPG
 

Załączniki

  • churros.JPG
    churros.JPG
    105.6 KB · Wyświetleń: 10
  • churros2.JPG
    churros2.JPG
    103 KB · Wyświetleń: 10
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
A ja o tym napisałam a Agusia nie czytała
baa.gif
icon_razz.gif
icon_lol.gif

"Wg. mnie nie chłoną jakoś specjalnie tłuszczu - wiadomo że na skórce - ale wewnątrz nie są nasiąknięte co może nawet widać na zdjęciu."

Nie wiem co masz dokładnie na myśli mówiąc "tłuste" - ciasto nie za bardzo - ma 5 dkg masła, każde smażenie zostawia na powierzchni trochę tłuszczu, ale środek pozostaje ciastowy - a nie jak gąbeczka z tłuszczem
wink.gif
 

kika

Member
Wrz 17, 2006
152
0
0
O ja cię kręcę, ale fajowe!!!!
icon_eek.gif
Na pewno zrobię, koniecznie!!! W ogóle to one są przepiękne na tym zdjęciu, niesamowite wręcz!
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
i mnie sie podobaja, baardzo apetycznie wyglądają. A szpryca to ta do wyciskania ciasteczek czy raczej do dekorowania, taka zwykła?
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Ze szprycą taką zwykłą małą do dekorowania to trochę jest zabawy, końcówka gwiazdkowa - dobrze by była największa z tych jakie zazwyczaj są, szerokość gwiazdki tak około 1-2 cm, ja mam tak około 1,2 cm bo zbyt cienkie spieką się na kruche paluszki, - no i szprycę trzeba dopełniać co chwilę
icon_mad.gif
.
Ja następnym razem użyję rękawa.
Ciasto jest dość ciężkie, trochę siły trzeba użyć żeby je wycisnąć, tak że małe i delikatne sprzęty "wyciskające" mogą nie dać rady.
Nie mam takiej ciasteczkowej szprycy więc nie wiem jakie ma możliwości, ale sądzę że skoro jest przeznaczona do ciast - to da radę.
 

AgusiaSz

Member
Maj 3, 2006
7,302
0
0
przepraszam
icon_redface.gif
zobaczylam ze sa sliczne i to bylo pierwsze pytanie ktore mi sie nasunelo
mniam.gif


Cinka @ 27 Jan 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=439974A ja o tym napisałam a Agusia nie czytała
baa.gif
icon_razz.gif
icon_lol.gif

"Wg. mnie nie chłoną jakoś specjalnie tłuszczu - wiadomo że na skórce - ale wewnątrz nie są nasiąknięte co może nawet widać na zdjęciu."

Nie wiem co masz dokładnie na myśli mówiąc "tłuste" - ciasto nie za bardzo - ma 5 dkg masła, każde smażenie zostawia na powierzchni trochę tłuszczu, ale środek pozostaje ciastowy - a nie jak gąbeczka z tłuszczem
wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
No więc jak mówiłam - zrobiłam dziś z 2 porcji
icon_mrgreen.gif

I tak...
Miałam dziś większe jajka i ciasto wyszło mi luźniejsze niż wczoraj. Niby nic - zrobiłam jak wyszło i... patent z okręcaniem wziął w łeb bo się gięły zamiast skręcać, ale jakoś dałam radę je strącać, rosły bardziej i były tak mięciutkie że hej! No gryźć nie trzeba by wcale
icon_wink.gif
Z tym że niestety piły bardziej tłuszcz - takie odniosłam wrażenie. Łatwiej się wyciskało - ale jednak wolę te z gęściejszego ciasta chyba... te są aż zbyt miękkie.

Więc - robiąc ciasto lepiej jest jajka dodawać stopniowo - albo wiedząc że są duże dać 3 zamiast 4. Dopiszę w składnikach.
Ciasto wczorajsze było gęste jak jakiś klajster - dzisiejsze takie maziowate bardziej.
Z 2 porcji wyszedł mi tego cały hangar
rofl.gif
nieee - no taca założona cała z 5 warstw.

Smakują mi bardzo z tym lukrem z cytryną, nie są mdłe ani zbyt słodkie bo maziałam je tak z grubsza odrobinę , acha i dziś dodałam trochę otartej skórki z cytryny - pycha.

A jeszcze mam pytanie - jak się poprawnie wymawia "churros" bo nie mam pojęcia?
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

agusia

Member
Lut 2, 2007
43
0
0
Muszę przyznać, że są wspaniałe, nie chłoną tłuszczu, szybko się je robi i jak smakują.
icon_eek.gif
Mogłabym jeść godzinami...
icon_smile.gif
 

Liv

Member
Maj 3, 2006
621
0
0
ch - to dźwięk pośredni między polskim ć a cz

Wszystko przed Tobą Paulinko
icon_razz.gif
Też bardzo lubię hiszpański, no i włoski