Szarlotka z babcinego przepisu

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Krysia obiecała wypróbować więc wstawiam przepis znaleziony niedawno w babcinych szpargałach:

2 szklanki mąki
1/2 kostki smalcu
1/2 kostki margaryny
2 jajka
3/4 szklanki cukru
pół proszku do pieczenia ( chyba pół paczki, ale nie wiem jakiej, myślę, że takiej małej)
3 łyżki śmietany

na karteluszce nic więcej nie napisano-dowód poniżej
icon_wink.gif
, ale zagniatanie kruchego tradycyjne zapewne, pieczenie również.

przepis.jpg
 

Załączniki

  • przepis.jpg
    przepis.jpg
    35.6 KB · Wyświetleń: 29
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Kochana jesteś
bussi.gif

jeszcze nie wiem czy tylko spód (ale chyba nie) i jabłka na wierzch czy spód i wierzch (cały albo kratka) ciastowy. Pewnikiem w tortownicy 26cm zrobię. J U T R O a może jeszcze dzisiaj ?
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
a możemy nazwać to ciasto "wystrzałowa szarlotka" ?
icon_mrgreen.gif


Siedzi już w piekarniku. A było to tak: jajka miałam wielgie to wzięłam 1 całe i 1 żółtko. Smalcu było ciupinkę mniej (do sklepu nie chce mi się iść, bo wyglądam dzisiaj strasznie), więc dałam tę ciupinkę więcej margaryny. Cukier puder w ilości 4 łyżek z czubkiem. Ciasto cudnie się zagniotło i było niesamowicie plastyczne, pięknie się rozwałkowało.
Wyjęłam słoik z jabłkami i otworzyłam. A właściwie troszkę tylko przekręciłam nakrętkę a reszta cudnie mi wystrzeliła , zdobiąc mnie i całą kuchnię winnym musem jabłkowym. Sprzątania do cholery i ciut ciut, bo winny mus miał duży odrzut.
No to wzięłam drugi słoik. Ten był dobry, ino tylko trochę mało mi się widziało, więc na wierzch poukładałam ćwiartki śliwek (kilka sztuk raptem miałam). Całość pokryłam ciastem rozwałkowanym, które troszkę podziubałam widelcem aby ulatywała para. Za 50 minut wyjmę z piekarnika. Nie mam pojęcia tylko czy zdjęcie mi wyjdzie, bo zaś nalazły wielgachne czarne chmury i zrobiło się całkiem ciemno. Właśnie lunęło deszczem
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Ależ Ty jesteś prędka Krysiu
icon_eek.gif

możemy ją nazwać "wystrzałowa", ale wolałabym aby to związane z jej smakiem było aniżeli z wystrzelonymi ze słoja jabłkami
icon_mrgreen.gif
czekam z niecierpliwością na werdykt.
 

martyna22a

Member
Lut 9, 2009
803
0
0
Krystyna Ty strus pedziwiatr jestes, szkoda ze nie mieszkam gdzies naprzeciwko, czekam na zdjecia (bez wzgledu na pogode cyknij)
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
patrząc na cudownie miękkie i plastyczne ciasto, to i smak też będzie wystrzałowy
icon_mrgreen.gif

jeszcze troszkę musi posiedzieć w piecu. za jakieś 20 minut wyjmę ja

BeataSz @ 2 Sep 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1020909na karteluszce nic więcej nie napisano-dowód poniżej
icon_wink.gif
, ale zagniatanie kruchego tradycyjne zapewne, pieczenie również.

Pokaż załącznik 56134
Wrąbałam do miski najpierw mąkę z proszkiem i ciupinką soli oraz oba tłuszcze i cukier puder. Posiekałam. Dodałam jajca i śmietanę, krótko posiekałam a potem zlepiłam do kupy wszystko. Wywaliłam na blat posypany mąką i krótko zagniotłam. Robi się błyskawicznie.

Wyjęłam z piekarnika. Pachnie obłędnie. Niech no tylko trochę przestygnie to wyjmę i ukroję. Teraz boję się, że jabłka mogą popłynąć.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Spes

Member
Kwi 20, 2010
349
0
0
Dokładnie taka szarlotkę piecze sie u mnie...Bardzo stary przepis od tzw. "wschodniaczki". Juz kilka pokolen mojej rodziny piecze je. Jedno co zmieniłam, to ciasto mikserem kręcę..puszyste i mięciutkie po upieczeniu ....
Daję na spód i wierzch do szarlotki, makowca, ze sliwkami a nawet sernika.
Bardzo polecam!!
I jeszcze jedno..uzywamy mąki krupczatki i jeżeli nie ma tyle smalcu, to wystarczy choc jedna łyżka..w sumie z margaryną daje 1 kostkę tłuszczu na pół kilo mąki.

Krysiu..jeszcze pachnie...
icon_biggrin.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
oj! piękna!
lecker.gif

ja to zawsze zanim przestygnie to chociaż kawałeczek samego ciasta z brzeżku sobie skubnę, żeby sprawdzić czy kruche należycie. Z takiej gorącej to szkoda żeby jabłka wypłynęły, więc czekać trzeba cierpliwie. Ale wiesz, że chyba zapach czuję u siebie...
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
lubię takie przedobrzenie, ależ mi ślinka leci-i te śliwki dodają koloru.
A jak w smaku, porównywalna z tą moją maminą?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
zeżarłam już ten kawałek. Przepyszna jest po prostu. Ciasto cudownie kruche a jednocześnie nie jest spieczone/kruche. Na pewno nie jest to ciasto puszyste, jak pisze Spes. Jest kruche i delikatne. Oj, szybko ono zniknie ze stołu
icon_mrgreen.gif

Beata, spokojnie można ją nazwać wystrzałową , właśnie dla jej smaku.
Aha, te śliwki w jabłkach to całkiem niegłupi pomysł. Gdyby nie to , że wydawało mi się iż jabłek zbyt mało i dowaliłam te śliwki, to sama z siebie chyba nie zrobiła bym takiego połączenia. A jest pyszniaste

edit

podobna w smaku do maminej, tylko chyba jest bardziej delikatna a przy tym jednocześnie super krucha. Polecam każdemu
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
wyżarłam jabłka, żeby pokazać strukturę ciasta

wystrz20.JPG

(niestety zdjęcia na forum są sporo gorszej jakości niż na moim dysku)
 

Załączniki

  • wystrz20.JPG
    wystrz20.JPG
    96 KB · Wyświetleń: 23

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
dziękuję Krysiu za wypróbowanie i za komentarz zarówno słowny jak i zdjęciowy-zdjęcia są super
bussi.gif
anbetung.gif

Ciasto lubię właśnie kruche a nie puszyste ( puszyste do biszkoptowe ma być
icon_biggrin.gif
)

 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
ja się ubrałam i poszłam do sklepu po śliwki, żeby zrobić tak jak Krysia -zgapiłam wszystko i już siedzi w piecu
icon_redface.gif
Krysia to umie na mnie wpłynąć
icon_mrgreen.gif
a rano mówiłam, że nie wiem kiedy wypróbuję przepis...
icon_rolleyes.gif


 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Moja mama do szarlotki używa dokładnie tych samych składników. Robi jednak zawsze "na oko", więc nie znam proporcji.
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
jaxja @ 2 Sep 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1021000Moja mama do szarlotki używa dokładnie tych samych składników. Robi jednak zawsze "na oko", więc nie znam proporcji.
podane przez babcię Beaty, są po prostu doskonałe.

Beata, jestem pewna że będziesz babcię wychwalała (pewnie i tak ją wychwalasz
icon_mrgreen.gif
) pod niebiosa za tę szarlotkę. Ale dobrze, że napisałaś o tych karteluszkach
bussi.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
rzeczywiście wyborna wyszła, ciasto na wierzch trochę za grube zrobiłam, ale jest wspaniale kruche
no i przedobrzyłam ze śliwkami ( bardziej śliwkowe jest niż jabłkowe
icon_wink.gif
)
szarlotka_babci_Marty_002.jpg

szarlotka_babci_Marty_005.jpg

szarlotka_babci_Marty_013.jpg
 

Załączniki

  • szarlotka_babci_Marty_002.jpg
    szarlotka_babci_Marty_002.jpg
    32.1 KB · Wyświetleń: 20
  • szarlotka_babci_Marty_005.jpg
    szarlotka_babci_Marty_005.jpg
    35.5 KB · Wyświetleń: 20
  • szarlotka_babci_Marty_013.jpg
    szarlotka_babci_Marty_013.jpg
    31.1 KB · Wyświetleń: 20
Ostatnią edycję dokonał moderator: