Chleb Piotra

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
-1/4 szklanki zakwasu(dałam żytni)

-1/2kg mąki żytniej
-250ml wody
-1dag drożdży świeżych
-1/2łyżki soli

Dodatki:10dag boczku bardzo drobno pokrojonego,w kostkę i 1/2 łyżeczki ziół(majeranek,mięta, estragon)

lub:10dag sera żółtego np. ementaler(starty na tarce),1łyżka siemienia lnianego i 2łyżki pestek słonecznika.
Wykonanie:

Do miski przesiać połowę mąki,wlać wodę, zakwas, pokruszone drożdże i wszystko wymieszać.
Zostawić na 12godzin ,przykryte np.folią, w temperaturze pokojowej.(ja trzymałam w piekarniku)

Następnie dodać resztę mąki i sól.Dobrze wyrobić.
Dodać dodatki i jeszcze wyrobić.
Uformować okrągły bochenek.Położyć go na posypanej mąką blasze.
Naciąć na wierzchu kratkę i odstawić do wyrośnięcia.
Nagrzać piekarnik do 200stC.Na czas pieczenia wstawić do piekarnika naczynie z wodą.
Piec około 50-55minut.

Moje uwagi:z braku mąki żytniej robiłam z-45dag mąki pszennej typ 650+ 5dag mąki żytniej ciemnej.
- robiłam z boczkiem i majerankiem
- położyłam go na blaszce do pizzy i wyrastał pod folią -1godzinę,
-w czasie pieczenia dwa razy spryskałam go wodą

Następnym razem wypróbuję z żytnią mąką.Bardzo polecam ten chlebek.Jest miękki, ładnie wyrasta,smaczny
i nie ma przy nim dużo pracy.Fotki dołączę póżniej ale tylko z komórki.
lecker.gif
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
Wklejam obiecane zdjęcia chociaż wiem,że one nie oddadzą tego jaki naprawdę jest ten chleb.
Dodam jeszcze,że zakwas przed użyciem był odświeżony.
 

Załączniki

  • ABCD0007.JPG
    ABCD0007.JPG
    60 KB · Wyświetleń: 0
  • ABCD0006.JPG
    ABCD0006.JPG
    64 KB · Wyświetleń: 0

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Marianno a dlaczego on jest Piotra? a nie np. Marianny?
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
Samanto-przepis ten(ja go tylko trochę zmodyfikowałam),podała jakiś czas temu i pod tą nazwą-
pani Marta Gessler.Wcześniej go nie piekłam bo nie miałam zakwasu, a teraz będę go robić często.Pozdrawiam.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
druknęłam sobie przepisik i napewno upiekę.
 

daglo

Member
Sty 1, 2008
450
0
0
Mariaanno, przepis ktory podalas to podstawowa repetura na chleb zytni na zakwasie, jedynie sposob wykonania, czyli zakwaszanie ciasta metoda jednostopniowa wymaga dodania drozdzy dla lepszego rezultatu.
Chetnie wyprobuje twoj przepis, nastawie dzisiaj zakwaszanie ciasta a jutro upieke ten chlebek, wstawie opinie i fotke.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
daglo @ 30 Apr 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=698437Mariaanno, przepis ktory podalas to podstawowa repetura na chleb zytni na zakwasie, jedynie sposob wykonania, czyli zakwaszanie ciasta metoda jednostopniowa wymaga dodania drozdzy dla lepszego rezultatu.
Chetnie wyprobuje twoj przepis, nastawie dzisiaj zakwaszanie ciasta a jutro upieke ten chlebek, wstawie opinie i fotke.
Bardzo się cieszę, że wypróbujesz daglo.Ja piekłam go już kilka razy ale tylko raz ,z samej żytniej mąki.
Chyba jednak wolę z mąki mieszanej.Będę czekać na twoją opinię.Pozdrawiam.
icon_biggrin.gif
 

daglo

Member
Sty 1, 2008
450
0
0
Oto moj skromny wypiek
icon_mrgreen.gif

Niestety uzylam nieodpowiedniej foremki i wlalam ciasto do za duzej, chlebek wyszedl bardzo niski.
PICT0066.JPG
Jest wigotny i kwaskowaty, ale zecydowanie nie polecam uzycia 100% maki zytniej, mi tez smakuja bardziej mieszane. Nastepnym razem uzyje maki pszennej i zytniej, przepisik bardzo prosty i nie wymagajacy duzo czasu.
 

Załączniki

  • PICT0066.JPG
    PICT0066.JPG
    1,008.6 KB · Wyświetleń: 0

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
daglo @ 3 May 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=699301Oto moj skromny wypiek
icon_mrgreen.gif

Niestety uzylam nieodpowiedniej foremki i wlalam ciasto do za duzej, chlebek wyszedl bardzo niski.
Pokaż załącznik 25435
Jest wigotny i kwaskowaty, ale zecydowanie nie polecam uzycia 100% maki zytniej, mi tez smakuja bardziej mieszane. Nastepnym razem uzyje maki pszennej i zytniej, przepisik bardzo prosty i nie wymagajacy duzo czasu.
Daglo- cieszę się, ze zrobiłaś ten chlebek.Ja testuję ostatnio ten przepis z różnymi dodatkami i przy okazji
zrobiłam go na pszennym zakwasie.Przyznaję ,że mnie zaskoczył ponieważ ciasto zakwaszone już po 4-5godz.było gotowe do użycia.Jeszcze wiele musze się nauczyć ,żeby poznać podstawowe tajniki ciasta ale sprawia mi to wielką przyjemność.Przy użyciu mąki mieszanej ciasto jest sprężyste i łatwo formuje się z niego
kształt jaki ci odpowiada.Zachęcam Cię do wypróbowania wypieku z mąki mieszanej.Pozdrawiam.
icon_biggrin.gif
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
iwona44 @ 7 May 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=700575Jakie ma być ciasto na ten chlebek,chodzi mi o jego gęstość
Iwonko-przy użyciu mąki mieszanej ciasto jest dosyć gęste i sprężyste.Bardzo łatwo daje się uformować bochenek i w czasie wyrastania nie rozlewa się na boki.Natomiast kiedy robiłam go z samej mąki żytniej to musiałam dodać trochę mąki bo ciasto było za rzadkie.Ponieważ poszłam wtedy na skróty i użyłam szklanki zamiast wagi to teraz nie jestem pewna dlaczego tak się stało.Niemniej jednak, w smaku był bardzo dobry.Polecam.
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
iwona44 @ 10 May 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=702132Upieczony,właśnie go wyjęłam z piekarnika,pachnie bardzo zachęcająco,wyrastał może z pół godziny,ale to pewnie zasługa drożdży,faktycznie bardzo prosty i bezproblemowy ,acha wody musiałam dolać więcej
Przepraszam,że nie odpowiedziałam ci wczoraj.Nie miałam dostępu do netu.U mnie wyrasta około 1 godziny.
Twój chlebek wygląda pięknie.Gdybym jeszcze wiedziała, że ci smakował to byłoby świetnie.Myślę, że ilość wody zależy od rodzaju użytej mąki i gęstości zakwasu.Pozdrawiam serdecznie.
wink.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Mój właśnie rośnie w koszyczku. Był zbyt luźny żeby go puścić samopas, dlatego poszedł do koszyka. Postaram się dać zdjęcie jeśli się uda.