Chleb jabłeczny

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,726
1,115
113
Chleb jabłeczny ( wszystko przez Guciów - podesłali stronke, a ja sie wżarłam:))

źródło http://registrr.livejournal.com/19443.html#cutid1

Zaparka ( 1,5 godziny w temperaturze 63-65 C)
90 g mąki żurkowej
10 g słodu jasnego
270 g wody

Zakwas (3,5 – 5 godzin w temperaturze 25-27 C )
52 g zakwasu
74 g mąki żurkowej
34 g wody

Zaczyn drożdżowy ( 3-4 godziny w temperaturze 28-29 C)
350 g mąki pszennej 650
370 g zaparki ( cała)
20 g drożdży świeżych lub 4 g drożdży instant

Ciasto: (1-1,5 godziny w temperaturze 28-30 C)
550 g mąki pszennej 650
cały zaczyn drożdżowy
cały zakwas 160 g
13 g soli
20 g margaryny o zawartości 82% tłuszczu
3 g kolendry lub kminku lub kopru włoskiego
210 g puree jabłkowego
320 g wody

Wykonanie:
Przygotować zaparkę – mąkę zaparzyć wrzątkiem, rozmieszać, dodać słód, zamieszać i przykryć. Odstawić na 1,5 – 2 godziny w temperaturze 63-65 C, potem ostudzić do 40-45 C- Zanim zaparka ostygnie, na 30 min przed jej użyciem przygotować mąkę z drożdżami instant. W te mieszankę włożyć zaparkę i dobrze wymieszać. Przykryć. Odstawić do wyrośnięcia na 3-4 godziny w temperaturze 28-29 stopni C.
Jednocześnie nastawić zakwas ( można się nim zająć wcześniej).

Kiedy zakwas i zaczyn drożdżowy z zaparką będą gotowe – dodać wszystkie składniki i zamiesić ciasto. Dobrze wyrobić i odstawić do wyrośnięcia na 1-1,5 godziny w temperaturze 28-30 pod przykryciem.
Gotowe ciasto podzielić na 2 części, zwinąć bochenki i włożyć do foremek do wyrastania na 40-60 minut ( szwem do góry). Wyrośnięte bochenki naciąć.

Rozgrzać piekarnik do 230 stopni i naparować. Włożyć chleb i piec 15 minut. Po tym czasie zmniejszyć temperaturę do 200 stopni i wypiekać jeszcze 30 minut.

Zalecam zajrzeć na podaną stronkę i obejrzeć film instruktażowy na dole strony, pod przepisami i zdjęciami. Nie przejmować się sypanym brązowym proszkiem – to proszek jabłkowy, u nas niedostępny. Wyobrazić sobie dodawanie musu jabłkowego w tym momencie. Na filmie pokazane są dwa formowania chleba. Pierwszy – z proszkiem jabłkowym, drugi z puree jabłecznym.
chleb_jab_eczny_cc.jpg

Wyszły mi dwa takie chleby jak na zdjęciu ( foremka 30x11 cm)

Moje uwagi:
zakwas i zaczyn drożdżowy są bardzo suche i twarde, wymagają temperatury opisanej w przepisie zeby się ruszyć.
Generalnie wszystkie etapy wymagaja zarówno pilnowania temperatur jak i czasu, choć mnie w ostatnim etapie podgrzane do wymaganej temperatury ciasto zaczęło uciekać z miski już po 40 minutach.
W ostatnim etapie przy zarabianiu ciasta dać tylko część wody, potem ewentualnie dolewac - wszystko zalezy od wilgotności puree jabłkowego. Ja dawałam dokładnie jak w przepisie i musiałam w rezultacie dodawać mąki, bo ciasto było zdecydowanie za rzadkie. Daltego też - żeby nie przesadzić z dodawaniem mąki - piekłam w foremkach.
Dobrze też jest puree zrobić z kwaśnych jabłek - ja miałam ze słodkich.
Jako aromat dalam mielony koper włoski - ciekawskie!
Chleb krojony ledwo wystygniety bardzo delikatny, wrecz rozpadający się miąższ; po wystygnieciu do końca na kratce ( pieczony wieczorem, krojony rano) zyskuje pewną stabilność, ale podejrzewam, ze przy mniejszej ilości wody będzie bardziej zwarty.
 

Załączniki

  • chleb_jab_eczny_cc.jpg
    chleb_jab_eczny_cc.jpg
    28.7 KB · Wyświetleń: 2

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,117
1,597
113
qd, już od dawna myślałem o chlebie z jabłkami i jest
anbetung.gif
 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,117
1,597
113
Chlebek jest rewelacyjny, szczególnie dla wielbicieli pieczywa pszennego: bardzo delikatny i nie za słodki. Tylko trzeba czytać przepisy i porady do końca
icon_mrgreen.gif
, qd ma rację ze stopniowym dodawaniem wody - ja też musiałem użyć foremki.
Chleb_jab_eczny1.jpg
Chleb_jab_eczny_przekrój1.jpg
 

Załączniki

  • Chleb_jab_eczny1.jpg
    Chleb_jab_eczny1.jpg
    240.2 KB · Wyświetleń: 1
  • Chleb_jab_eczny_przekrój1.jpg
    Chleb_jab_eczny_przekrój1.jpg
    192.4 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,726
1,115
113
OOO, świetny chleb!
Wiedziałam, że moge na Ciebie liczyć, wypróbujesz!!!!