Gniazdka, czyli pączki hiszpańskie pomarańczowe

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,345
3,600
113
GNIAZDKA , czyli PĄCZKI HISZPAŃSKIE albo POMARAŃCZOWE WIANUSZKI

Przepis z Kuchni Lidla: https://kuchnialidla.pl/qwc1256

Składniki:
sok i skórka z 1 małej pomarańczy
sok pomarańczowy z kartonika lub butelki (u mnie Vitafit, bezpośrednio wyciskany z owoców)
180 g mąki pszennej (u mnie tortowa orkiszowa)
100 g masła
szczypta soli
4 jajka rozmiar L
od siebie dodałam łyżeczkę mielonej z cukrem wanilii
1 l oleju rzepakowego (do smażenia w garnku o średnicy nie większej niż 20 cm) - u mnie olej ze smalcem
Lukier:
120 g cukru pudru
około 30 -­ 40 ml soku pomarańczowego
otarta skórka z 1/2 pomarańczy (pominęłam)

Wykonanie:
Z jednej małej pomarańczy ocieramy skórkę i wyciskamy z niej sok. Sok ze świeżej pomarańczy uzupełniamy sokiem z kartonika (tak abyśmy mieli 220 ml).
220 ml soku z pomarańczy, masło, 1/2 ilości otartej skórki z pomarańczy i szczyptę soli zagotowujemy w większym rondlu. Następnie wsypujemy mąkę i energicznie mieszając twardą łopatką, parzymy przez mniej więcej 1 minutę. Ciasto wyjmujemy z rondla i studzimy. Stopniowo dodajemy jajka, miksując ciasto mikserem.
Papier do pieczenia tniemy na kwadraty wielkości 10 x10 cm. Na pojedyncze kawałki papieru do pieczenia szprycujemy (za pomocą rękawa cukierniczego z karbowaną końcówką) wianuszki z ciasta. Do garnka nalewamy oleju, tak aby sięgał do 4 cm jego wysokości, i podgrzewamy do temperatury około 160­ -170°C (tłuszcz nie może być ani za słabo, ani za mocno nagrzany, polecamy zrobić próbę – usmaż jeden wianuszek).
W gorącym oleju umieszczamy wyciśnięte za pomocą rękawa cukierniczego wianuszki wraz z papierem do pieczenia (po chwili papier sam się odklei, po czym usuwamy go). Wianuszki smażymy na złoty kolor z obu stron. Usmażone wianuszki wyciągamy na papierowe ręczniki w celu odsączenia z tłuszczu.
Wszystkie składniki lukru łączymy razem. Jeszcze gorące wianuszki zamaczamy w lukrze i odstawiamy.

gniazdka_pomara_czowe.jpg

Bardzo smaczne.
 

Załączniki

  • gniazdka_pomara_czowe.jpg
    gniazdka_pomara_czowe.jpg
    76.2 KB · Wyświetleń: 5
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ajaj

Member
Wrz 17, 2008
1,671
23
38
Niniejszym stwierdzam, ze Twoj paczek, Joanno, prezentuje sie o niebo lepiej jak ten z zalaczonego linka. Mlask, mlask...
lecker.gif

Ps. Ile sztuk wyszlo z tego przepisu? Tak mniej wiece,j oczywiscie
icon_wink.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,345
3,600
113
Dzięki dziewczyny za komplementy. To były moje pierwsze w życiu gniazdka, w dodatku wyciskane ze zwykłego woreczka, do którego włożyłam końcówkę z jakiegoś starutkiego, dawno już wyrzuconego worka cukierniczego. Ciężko mi się wyciskało, więc następne zrobię, gdy kupię przyzwoite worki i tylki.
Robiłam małe ciastka, więc wyszło mi ich aż dwadzieścia, ale takich jak w sklepie byłoby pewnie o połowę mniej.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,345
3,600
113
Dziękuję dziewczyny i polecam, bo pyszne.
Dziś zrobiłam je ponownie, bo po wczorajszych ślad nawet nie został.
Od podjęcia decyzji do podania ciastek na stół upłynęła zaledwie godzina.
Wyciskałam trochę większe; wyszło mi 17 sztuk.
Dziś nie są tak ładne jak wczoraj, ale równie smaczne.
A tu mój chałupniczy worek cukierniczy:
icon_lol.gif


worek_cukierniczy.jpg

gniazdka_pomara_czowe.jpg

gniazdka_pomara_czowe1.jpg
 

Załączniki

  • worek_cukierniczy.jpg
    worek_cukierniczy.jpg
    70.6 KB · Wyświetleń: 4
  • gniazdka_pomara_czowe.jpg
    gniazdka_pomara_czowe.jpg
    80.6 KB · Wyświetleń: 3
  • gniazdka_pomara_czowe1.jpg
    gniazdka_pomara_czowe1.jpg
    89 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

reniam_123

Well-known member
Mar 5, 2009
10,585
2,463
113
Ja tez pieję z zachwytu, ten pączek wygląda jak piękna róża, Joanno mistrzostwo świata.

Dzisiejsze są równie piękne, a woreczek, no cóż... potrzeba matką wynalazku
icon_mrgreen.gif
najważniejsze, że działa i to z jakim efektem.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,345
3,600
113
Cieszę się, że w końcu się za nie wzięłam, bo to były ulubione ciastka mojego dzieciństwa.
Zawsze mi się wydawało, że są bardzo trudne do zrobienia, a tu się okazało, że jak najbardziej można je zrobić w domu, i to błyskiem.
icon_smile.gif


Dodam jeszcze, że kwadraty z papieru ułożyłam na lekko posmarowanej olejem blasze, żeby się nie ślizgały podczas szprycowania.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,614
2,891
113
Coś pięknego te Twoje Hiszpany, Joanno, napatrzeć sie nie mogę.
lecker.gif

Ja chcę je zrobić w niedzielę, do walentynkowej kawy.

Edit: zrobiłam dziś, tylko jeszcze polukrować. Niestety, diabeł ogonem nakrył karbowaną tylkę.
icon_rolleyes.gif

20210213_160825_1.jpg
 

Załączniki

  • 20210213_160825_1.jpg
    20210213_160825_1.jpg
    131.9 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,345
3,600
113
Ale fajne!!!! Bardzo pomysłowe i bardzo apetyczne.

Mnie też się gdzieś zapodziała koncówka, którą wykorzystałam poprzednio. Znalazłam worek z tylką, ale o małej średnicy, więc gniazdka nie wyszły takie ładne, jak poprzednio. Ale były na szczęście równie smaczne.

gniazdka.jpg
 

Załączniki

  • gniazdka.jpg
    gniazdka.jpg
    20.7 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator: