Szczupak faszerowany*

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,280
3,521
113
Szczupak faszerowany wg Zofii Nasierowskiej

1,5 kg szczupaka
3 cebule
2 czerstwe bułeczki
1 szklanka mleka
włoszczyzna
listek laurowy
6 ziaren ziela angielskiego
5 dag rodzynek
2 łyżki chrzanu
5 żółtek
3 białka
3 łyżki masła
szczypta cukru, pieprz, sól

Posiekaną cebulę zeszklić na maśle. Bułkę namoczyć w mleku i zemleć razem z cebulą i surową rybą. Do masy dodać sparzone rodzynki, chrzan, sól, pieprz, szczyptę cukru, żółtka i na końcu pianę ubitą z białek.
Z resztek ryby i włoszczyzny ugotować wywar. Pod koniec gotowania dodać kostkę rosołową, przecedzić. Na wysmarowanej masłem mokrej gazie ułożyć zblanszowane liście pora. Uformować wałek z masy rybnej, ułożyć na liściach, zwinąć w rulon razem z gazą, włożyć do wywaru, który go powinien zakrywać i gotować na bardzo malym ogniu przez godzinę. Ostudzić. Pokroić w plastry i zalać galaretą ( w wywarze rozpuścić żelatynę - 1 czubata łyżeczka żelatyny na 1 szkankę wywaru).

Przepis znalazłam kilka ładnych lat temu w Twoim Stylu i od tego czasu robię rokrocznie na wigilię. Nie owijam w pora, ale za to klaruję galaretę. Kostki rosołowej też nie dodaję. Czasem opuszczam również rodzynki.
Kiedyś wykorzystałam do tego przepisu białą morską rybę i również było baaardzo dobre.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,280
3,521
113
W tym roku robiłam tę roladę nie ze szczupaka, ale z pangi i morszczuka.
Też wyszła smaczna.

ryba_faszerowana_wg_Nasierowskiej1.jpg

ryba_faszerowana_wg_Nasierowskiej2.jpg
 

Załączniki

  • ryba_faszerowana_wg_Nasierowskiej1.jpg
    ryba_faszerowana_wg_Nasierowskiej1.jpg
    26.8 KB · Wyświetleń: 4
  • ryba_faszerowana_wg_Nasierowskiej2.jpg
    ryba_faszerowana_wg_Nasierowskiej2.jpg
    31.4 KB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,280
3,521
113
Wyciągam, bo będę robić na wigilię.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Joanno, a robiłaś to kiedyś z surową cebulą? ciekawa jestem jaka jest różnica w smaku między roladą z surową a taką zeszkloną? ( ja zawsze do takich rzeczy daję surową i jakoś mi ta podduszona nie pasuje, ale może dużo tracę?
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Joanno, robię to identycznie. Doskonale wychodzi ze wszystkich ryb o białym mięsie (oprócz dorsza, który mi cuchnie). Tez klaruję galaretę i podduszam cebulkę do farszu. Nawet dekoruję podobnie. Zapachniało mi świętami. Dobrze, że to przypomniałaś, nie będę musiała szukać przepisu. Dziękuję.
wink.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,280
3,521
113
BeataSz @ 20 Nov 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=778297Joanno, a robiłaś to kiedyś z surową cebulą?
Nie, zawsze ją do tej pory wcześniej dusiłam, ale w tym roku mogę w ramach eksperymentu spróbować z surową.
icon_smile.gif


seniorka @ 20 Nov 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=778360Joanno, robię to identycznie. Doskonale wychodzi ze wszystkich ryb o białym mięsie (oprócz dorsza, który mi cuchnie). Tez klaruję galaretę i podduszam cebulkę do farszu. Nawet dekoruję podobnie. Zapachniało mi świętami. Dobrze, że to przypomniałaś, nie będę musiała szukać przepisu. Dziękuję.
wink.gif
Cieszę się, że wpisałaś opinię, bo mi się do tej smacznej potrawy nie udało nikogo zachęcić przez niemal dwa lata, a może dzięki Tobie ktoś się skusi.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
Jak to nikogo?
icon_lol.gif
Szczupak faszerowany jest moim popisowym daniem wigilijnym. Właściwie "moj" przepis niewiele się różni od Twojego, z tym że roladę zawijam w skórę i pomijam rodzynki. Acha i dodaję drobno potarkowaną marchewkę do masy dla koloru.
 

Jo_anna1

Member
Lip 9, 2009
3,219
0
0
Chyba trzeba rozgraniczyć rybę faszerowaną i roladę z ryby- tak uważam. Szczupak faszerowany w moim wykonaniu wygląda "mniej-więc" tak:
 

Załączniki

  • IMG_0241.jpg
    IMG_0241.jpg
    2.3 MB · Wyświetleń: 1
  • IMG_0242.jpg
    IMG_0242.jpg
    2.7 MB · Wyświetleń: 1

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,280
3,521
113
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Alll

Member
Paź 9, 2008
523
0
16
Nazwa przepisu pani Zofii Nasierowskiej faktycznie wprowadza w błąd. Powinna brzmieć "Galantyna ze szczupaka"
Ja także się na nią nabrałam, co nie znaczy że nie jest smaczna.

Jo_anno1 bardzo chętnie zapoznałabym się ze sposobem przyrządzanie Twojego szczupaka. Wygląda bardzo smakowicie. Raz próbowałam robić go w całości, ale się poddałam.
Zapraszam do wątku dekoracje.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,280
3,521
113
Alll @ 27 Sep 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=895793Nazwa przepisu pani Zofii Nasierowskiej faktycznie wprowadza w błąd. Powinna brzmieć "Galantyna ze szczupaka"
Moim zdaniem nie galantyna, a rolada ze szczupaka.
Galantyna jest specyficzną odmianą rolady, w której mięsny farsz zawija się w płat mięsa ze skórą, a po ugotowaniu (upieczeniu) prasuje dla uzyskania odpowiedniej konsystencji i kształtu.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Alll

Member
Paź 9, 2008
523
0
16
Joanna @ 28 Sep 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=895847Moim zdaniem nie galantyna, a rolada ze szczupaka.
Galantyna jest specyficzną odmianą rolady, w której mięsny fasz zawija się w płat mięsa ze skórą, a po ugotowaniu (upieczeniu) prasuje dla uzyskania odpowiedniej konsystencji i kształtu.
Joanno, na odwrót patrz wikipedia. Myślę, że nie ma się co spierać o szczegóły. Rolada to także płat mięsa i farsz.
Generalnie kucharze nazywają mięso mielone, gotowane i przeznaczone do zalania galaretą właśnie galantyną.
W podanym przez Ciebie przepisie nie ma płatów mięsa, całość jest mielona. Stąd moja uwaga.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,280
3,521
113
Nie jestem kucharzem, a definicję galantyny oparłam na Przewodniku sztuki kulinarnej Marii Lemnis - H. Vitry i Leksykonie sztuki kulinarnej M. Halbańskiego.
To dla mnie większe autorytety niż Wikipedia.
icon_biggrin.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Zrobiłam Joanno, bo poprosiła mnie o to moja chora kuzynka. Wzięłam grenadiera. Wyszedł wyborny.
lecker.gif
Jutro zamiast słodyczy, wiozę półmisek faszerowanej ryby. Mam nadzieję, że będzie zadowolona. Serdeczne pozdrowienia.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,280
3,521
113
Dobrze wiedzieć, że grenadier też się nadaje.
Dużo zdrowia dla Ciebie i dla Twojej kuzynki!
 

jaka

Member
Wrz 15, 2004
1,653
0
0
Kolejna pozycja na moją "wstępną listę tegorocznych potraw wigilijnych"...

(Makowiec wg Zofii Nasierowskiej uwielbiamy, może i tak przyrządzoną rybę chętnie jadać będziemy...)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: