Waniliowa baba z czekoladą gugelhupf

paula

Moderator
Wrz 13, 2004
6,946
0
0
Jak dla mnie babka powinna byc wilgotna i rozplywac sie w ustach- mysle ze wlasnie taka udalo mi sie znalesc
icon_smile.gif
Sami sprawdzcie ....

Gugelhupf_4A.jpg

6 dag gorzkiej czekolady, drobno posiekanej
2 szklanki maki
2 lyzeczki proszku do pieczenia
1/4 lyzeczki soli
1/2 szklanki mleka
2 lyzeczki aromatu waniliowego
25 dag masla
1 1/4 szklanki cukru pudru
6 jaj
3/4 szklanki cukru

Rozgrzewamy piekarnik do 175 C, przygotowujemy foremke do babki
Czekolade roztapiamy az pojawi sie plynan czekoladowa masa, studzimy.
Make, proszek do pieczenia i sol przesiewamy razem .
Mleko laczymy z wanilia.
Maslo ucieramy na duzych obratach przez okolo minute, nastepnie dodajemy cukier puder i ubijamy z maslem na srednich obrotach przez kolene 2 minuty. Stopniowo dodajemy zoltka, caly czas ubijajac.

W innym naczyniu ubijamy bialka na sztywno dodajac stopniowo granulowany cukier . Nastepnie, piane dodajemy do masy , na zmiane z mlekiem i maka- i tak do wykonczenia skladnikow.
Do okolo 1/3 masy dodajemy roztopiona czekolade, mieszamy.

Polowe naszej bialej masy przekladamy do foremki, na biala mase wykladamy czekoladowa mase i na koniec raz jeszcze biala mase.

babke pieczemy przez okolo godzine albo do momentu az patyczek bedzie suchy.


Ciasto jest pyszne w ten sam dzien co pieczone, ale mozna i zrobic dzien wczesniej o ile je dobrze po ostudzeniu zawiniemy w folie.



Zrodlo: Kaffeehaus: Exquisite Desserts from the Classic Cafés of Vienna, Budapest, and Prague by Rick Rodgers - zdjecie ksiazkowe.
 

Załączniki

  • Gugelhupf_4A.jpg
    Gugelhupf_4A.jpg
    10.7 KB · Wyświetleń: 3

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
Czyli nie smakuje jak piaskowa?
 

paula

Moderator
Wrz 13, 2004
6,946
0
0
nie czekaj na mame i sama ukrec , do swiat jeszcze daleko
icon_smile.gif


alice, nie pamietam juz jak piaskowa smakuje ale o ile sie nie myle piaskowe sa dosc suche, ta jest mieciutka
lecker.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Agata

Member
Paź 7, 2005
1,214
1
0
ja też robiłam i wyszła bardzo dobra, na pewno jeszcze nie raz powtórzę
icon_smile.gif
a i mi najbardziej smakowała jak jej było coraz mniej czyli drugiego i trzeciego dnia więc z czasem jeszcze bardziej zyskuje na smaku
mniam.gif
Mam nawet zdjęcia, ale muszę pogonić męża, bo po zmianie serwera nie radzę sobie ze zdjęciami
cry_1.gif
ugly_08.gif
 

sha

Member
Sty 24, 2006
1,462
0
36
anbetung.gif
Dziękuję za przepis !!
Babka była przepyszna-mokra,pachnąca.Niebo w gębie!
Degustowaliśmy na drugi dzień i była naprwdę pyszna.
 

Evva2

Member
Wrz 9, 2008
183
0
0
I ja dziękuję za przepis!
Upiekłam. Momo iż coś popsułam i białka wcale mi się nie ubiły a czekolada nie rozpuściła na płynną tylko zamieniła w rozmymłaną glutowatą papkę, babka wszystkim bardzo smakowała, a mąż stwierdził że to najlepsze ciasto tych świąt!
 

Eklerek

Member
Mar 15, 2009
667
1
0
Żebym wcześniej ten przepis znalazła, to bym zrobiła na święta.. : ( A tak było bez baby, cóż... Ale trzeba będzie wypróbować. Czekolada i wanilia.. mmmm...
lecker.gif
 

paula

Moderator
Wrz 13, 2004
6,946
0
0
Evva2- super sie ciesze ze baba wam smakowala! Eklerek, a jaki to problem teraz zrobic? Ja malo na te swieta robilam i o babce zapomnialam, ale wlasnie w tym momencie sie zabieram za pieczenie
icon_smile.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,643
113
Odkopałam stary przepis, obcięłam cukier, uprościłam technologię i wstawiłam do pieca osiem mini - babek.
icon_smile.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,644
2,946
113
Joanno, czyli co zrobiłaś? Napisz, prosze, może sie przyda (w domyśle: przyda sie mnie, bo przestałam ostatnio umieć piec babki). Może odwrócę złą passę.
icon_rolleyes.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,643
113
Utarłam żółtka z cukrem, dodałam po kolei (cały czas miksując): miękkie, lekko nadtopione masło, mleko, ekstrakt z wanilii, mąkę z proszkiem i solą, a na końcu ubite z cukrem na sztywno białka. Białka wmieszałam ręcznie, delikatnie, silikonową łopatką. Masę podzieliłam na trzy części, do jednej dodałam roztopioną z łyżką masła czekoladę. Do żółtek dałam niespełna pół szklanki cukru, do białek - niespełna szklankę.
Babeczki piekłam w 180/175 stopniach przez pół godziny.

EDIT:

babeczki_21.jpg
 

Załączniki

  • babeczki_21.jpg
    babeczki_21.jpg
    50.4 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,644
2,946
113
Dzięki, to też moja technologia, z tym że białka do babek ubijałam bez cukru, jest przecież proszek do pieczenia. Ale masz rację, piana jest trwalsza i dlaczego nie może być jeszcze lepiej?
icon_lol.gif
Kusi mnie, ale zrobię po świętach. Mam malutkie foremki ponczówkowe i właściwie, to one mnie wabią.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: