Szwajcarskie kopytka serowe z boczkiem i cebulą

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Pyszne, sycące, łatwe w wykonaniu danie, przywodzące na myśl domowe ciepło. Wiadomo, że nic nie pokona smaku domowych kopytek. Te z przepisu poniżej, szwajcarskie, dzięki dodatkowi sera białego, stanową interesującą krzyżówkę smaku polskich kopytek z pierogami (kluskami) leniwymi. Przepis z książki Alfreda Haefeli "Die besten Schweizer Rezepte".

kopytka_szw.JPG

kopytka
240 g sera białego twarogowego
4 jajka rozm. M
1 łyżeczka soli
szczypta startej gałki muszkatołowej
250 g maki pszennej

dodatki:
1-2 duże cebule
ok. 20 dag chudego boczku (ilość można zwiększyć lub zmniejszyć. W wersji wegetariańskiej świetnie smakuje także z samą cebulą)
czarny świeżo mielony pieprz do smaku

tarty parmezan i siekana natka pietruszki do posypania

1. Kopytka
W dużej misce mieszamy przeciśnięty przez praskę twaróg z jajkami, solą i szczyptą gałki muszkatołowej. Dodajemy mąkę i krótko wyrabiamy, aż do uzyskania sprężystego ciasta, odchodzącego dłoni. W razie potrzeby podsypujemy trochę mąki, lecz nie za dużo, by kopytka nie wyszły twarde. I tak jeszcze ciasto "złapie" mąkę ze stolnicy podczas formowania kopytek. Odstawiamy ciasto na 30 min do lodówki.

Z ciasta odrywamy po kawałku. Na wysypanej mąką stolnicy formujemy wałek, z którego odcinamy ukośne kluski.
Kopytka gotujemy partiami w osolonej wodzie, aż wypłyną i będą miękkie (robimy próbę 1 sztuki).

2. Na dużej patelni smażymy obraną, pokrojoną w grube pióra cebulę wraz z pokrojonym w plastry boczkiem. Kiedy boczek będzie rumiany, doprawiamy pieprzem do smaku. Jeśli boczek jest bardzo chudy i są problemy z jego wystarczającym wytopieniem, możemy podlać 1 łyżkę oleju.

3. Ugotowane kopytka mieszamy z boczkiem i cebulą, posypujemy natką pietruszki i startym parmezanem. Podajemy gorące.
 

Załączniki

  • kopytka_szw.JPG
    kopytka_szw.JPG
    132.2 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,874
173
63
Mniam, bardzo apetyczne! Muszę jutro zrobić
icon_smile.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Mi, Ty zdrajco, na diecie jestem! I mąz też, tylko na innej ale tez boczek z cebulką odpada....
cry_1.gif
 

wika

Member
Cze 22, 2006
3,635
0
36
Pyszności
mniam.gif
Lista zakupów sporządzona
fiesgrins.gif
 

MarthaB

Well-known member
Kwi 9, 2009
2,831
53
48
fajne, u nas królują leniwe na słodko, mąż ich nie cierpi, może go kiedyś uszczęśliwię tymi z boczkiem ;)
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Ciekawa jestem jaka maja konsystencje.

A jesli chodzi o nazwe (kopytka to chyba bardzo luzny przeklad nie tlumaczenie?) to to sa raczej bardziej leniwe leniwe niz kopytka.
Kopytka to polska odmiana gnocchi czyli klusek z ziemniakow. Kluski z twarogiem to leniwe.

Mi, Szwajcarzy robia je w takiej wlasnie formie? Tak samo jak w Polsce? Moglabys podac oryginalna nazwe?
Intrygujace jak dla mnie. Biorac pod uwage bliski sasiedztwo spodziewalabym sie raczej ksztaltu gnocchi.

Ja jeszcze lubie takie kluski odsmazane na chrupiaco. Z boczkiem na slono, albo na masle na slodko.

Rany! Mignelo mi w ofercie filtrowane mleko. Jeszcze zawine rekawy i zrobie przycieraki, bo strasznie mi sie zachcialo
icon_lol.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Konsystencja kopytkowo-leniwa.
Quarkknöpfli.
Nie, nie wygladają jak gniocchi, na zdjęciu w książce wyglądaja jak kopytka.
Z pewnością nadają się do odsmażenia na chrupiąco, super to by wyszło.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,272
3,517
113
skanna @ 8 Nov 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1478788Z twarogiem, ale bez ziemniaków.
Tu przecież nie ma w składzie ziemniaków:

Mała_Mi @ 4 Nov 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1477821kopytka
240 g sera białego twarogowego
4 jajka rozm. M
1 łyżeczka soli
szczypta startej gałki muszkatołowej
250 g maki pszennej
IMO bardzo podobne do leniwych, tylko mają więcej jajek i mąki.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

skanna

Well-known member
Mar 21, 2006
4,868
207
63
Aaaa,rękę bym sobie dała uciąć, że widziałam ziemniaki - zdecydowanie za wcześnie na myślenie :D
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Jak sobie życzycie, mozecie je nazywac "guziczki", bo Knopf to guzik. Wyglądają jak kopytka, stąd kopytka, bo generalnie Quarkknöpfli jest nieprzetłumaczalne . Tak, jak Spätzle. Spätzle to Spätzle, i tyle. Quarkknöpfli to Quarkknöpfli, tyle, że dla dużej liczby osób to nazwa nie do wymówienia, stąd "kopytka", by dało się to wymówić i mentalnie zaszufladkować.

Jak z kazdą potrawą, trudno komuś pisemnie tłumaczyć, jak coś smakuje, ma to mało sensu. Polecam, po prostu spróbujcie, ryzyko nie jest wszak wielkie, trochę mąki i sera, bez względu na Knöpfli czy nie-Knöpfli.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Ale nazwa kopytka jest u nas zarezerwowana do konkretnego typu klusek. To tak, jakbyś zrobiła deser ze śnieżki i biszkoptów i nazwała je tiramisu, bo jest do tiramisu podobne. IMO nazwa kopytka jest myląca.

A kluski spróbuję, podoba mi się przepis.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
W oryginale te kluski mają też kształt kopytek? W google wpisałam i wyglądają bardziej jak szpecle, choć to pewnie może być mylące, a skoro guziki, to może to od kształtu się wzięło?

Nie jadłam takich klusek nie na słodko, więc pewnie wypróbuję bo kuszące są
fiesgrins.gif

 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Zrobiłam dziś na obiad. Oczywiście ciasto nie wyszło mi takie żeby dało się formować wałek i odcinać kluski, baaaardzo było luźne i lepiące mimo dodania większej ilości mąki - zrobiłam więc metodą szpeclową.
Bardzo smaczne
mniam.gif
 

kornasia

Member
Maj 17, 2008
1,039
0
36
Knöpfli (Chnöpfli) i Spätzli (Spätzle w DE), to wlasciwie to samo, roznia sie tylko wielkoscia i metoda powstawania. Do Knöpfli sa specjalne sita/durszlaki (?), zas Spätzli odcina sie z deski. I dlatego, podobnie jak Zorra robie wylacznie Knöpfli, bo mniej pracy.
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Cieszę się Cinko, że smakowało
icon_smile.gif
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,874
173
63
Ja pomna doświadczeń Cinki dałam tylko 2 jajka i dało się formować w wałek, a kluski nie rozpadły się w gotowaniu. Chociaz ciasto było klejące. Nie miałam sera i pietruszki, ale i tak wyszło smaczne. Pewnie powtórzę, bo w sumie mało roboty z nimi.
 

bawareczka

Member
Wrz 7, 2010
3,391
0
0
kornasia @ 8 Nov 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1478901Knöpfli (Chnöpfli) i Spätzli (Spätzle w DE), to wlasciwie to samo, roznia sie tylko wielkoscia i metoda powstawania. Do Knöpfli sa specjalne sita/durszlaki (?), zas Spätzli odcina sie z deski. I dlatego, podobnie jak Zorra robie wylacznie Knöpfli, bo mniej pracy.
icon_mrgreen.gif
szpecle sie nie koniecznie odcina, to stara metoda i tak teraz malo kto tak robi. Ja do szpecli uzywam Späzleschaber, taka tarke
Sp-ae-tzleschaber_im_Einsatz.jpg

na Knöpfli sie nie znam ale mi sie zawsze wydawalo, ze to takie kopytka. A jeszcze takie kopytkowe to sa Fingernudel.
 

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
O, wlasnie, w regionie mojego meza tez sie trze.. Uzywalam takiej samej targi, jak Bawareczka, ale po zakupie kluseczkomani z Tupperware, przerzucilam sie na nia. A czy knopfli nie jest po prostu szwajcarska nazwa na spatzle? Zrobilam te ciasto i ma wlasnie gestosc dokladnie taka, jakiej potrzeba do tarcia, wiec w ruch poszla kluseczkomania.