Szczi

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Klasyczna rosyjska zupa, bardzo podobna do naszego kapuśniaku, jednak różni się w kilku niezmiernie ważnych szczegółach. O zupie tej czytałam jakiś czas temu, teraz przeszukałam internet, żeby znaleźć informację o niej i jakąś najbardziej oryginalną recepturę. Natknęłam się na świetny IMO artykuł i dwa przepisy, wg których zrobiłam szczi.
Okazuje się, że prawdziwa szczi nie polega na wrzuceniu do garnka produktów, należy je najpierw wstępnie osobno obrobić.

Do mojej wersji użyłam (robiłam zupę na jedną osobę na dwa dni, więc weźcie pod uwagę zwiększenie ilości składników, jeśli robicie dla całej rodziny):

2 ziemniaki
1/2 kilo kapusty kiszonej
1 cebula
2 marchewki
2 pietruszki
1/2 kilo wieprzowiny (uwaga, wg źródeł prawdziwa szczi robiona jest na wołowinie, ponieważ myślałam, ze mam w zamrażarce, nie kupiłam, okazało się, ze nie mam, musiałam więc zadowolić się wieprzowiną)
3 suszone grzyby
ząbek czosnku
masło
liść laurowy
pieprz, sól
koperek
kminek
śmietana kwaśna
opcjonalnie łyżka przecieru pomidorowego

- mięso ugotować w wodzie z dodatkiem jednej marchewki, jednej pietruszki i pół cebuli, gotować, aż mięso zmięknie (oryginalnie każą mięso gotować w całości i rozdrobnić po ugotowaniu do miękkości, ja od razu pokroiłam mięso na drobne kawałki),
- pokrojoną kapustę udusić w niewielkiej ilości masła i odrobinie bulionu (dolałam wywaru z gotującego się mięsa), z dodatkiem startego czosnku, kminku oraz przecieru,
- osobno udusić resztę marchewki i pietruszki startych na tarce z dużymi oczkami i posiekanej w piórka reszty cebuli, można z dodatkiem przecieru (ja poddusiłam warzywa nie tarte, a skrojone na plasterki, bo nie cierpię startych w wiórki),
- do wywaru mięsnego dodać ziemniaki, namoczone i pokrojone grzyby, sól, pieprz i listek laurowy, gotować do miękkości ziemniaków (zanim to zrobimy, trzeba wyjąć z wywaru pietruszkę, marchew i cebulę),
- dodać kapustę i duszone warzywa, gotować jeszcze przez dwadzieścia minut,
- posypać koperkiem, odstawić w ciepłe miejsce na około 15 minut,
- podawać z kleksem śmietany.

Zupa jest pyszna, w smaku jednak inna od naszego klasycznego kapuśniaka. Trochę jest zachodu z przygotowaniem, ale moim zdaniem warto. Bardzo mi smakowała taka wersja, ponieważ lubię zupy gęste, moja była taka. Zdjęcie jest okropnie niewyględne.

Aha, inspirowałam się dwoma przepisami, obydwa z ciekawymi wstępami na temat szczi:
http://moroszka.wordpress.com/2010/01/07/szczi/
http://kuchniaaleex.blogspot.com/2013/09/szczi-wg-aleex.html



szczi.jpg
 

Załączniki

  • szczi.jpg
    szczi.jpg
    59.7 KB · Wyświetleń: 9
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Zupa napewno pyszna ale ta miska! Miska jest superfajna.
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Miska jest czadowa, kupiłam ją za grosze, kiedy byłam w zeszłe wakacje u Jobi. Jest tam taka pracownia garncarska, młodzi artyści prowadzą warsztaty i sprzedają mnóstwo pięknych skorup za naprawdę niewielkie pieniądze. Obkupiłam się straszliwie.
zahnlos.gif
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
A już się chciałąm pochwalić, że mam takie miski w ilości sztuk 6, tylko, że puste stoją, a tu piszesz, że masz ręcznie robioną. Moje sklepowe i dlatego puste.

Kawo, mnie oprócz nazwy zupy podoba się 'kilo'. Rozbroiłaś mnie tym.
icon_wink.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
kawazmlekiem @ 1 Jan 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1493532Miska jest czadowa, kupiłam ją za grosze, kiedy byłam w zeszłe wakacje u Jobi. Jest tam taka pracownia garncarska, młodzi artyści prowadzą warsztaty i sprzedają mnóstwo pięknych skorup za naprawdę niewielkie pieniądze. Obkupiłam się straszliwie.
zahnlos.gif
Jobi, drżyj
rofl.gif
rofl.gif
ja chce takie miski!!! daleko to?
Ja tez mam jedną taką, no nie taka dosłownie ale tez fajna. To jest jeszcze do tego wielka pamiatka, bo ją dostałam od naszych podopiecznych z ŚDS. Oni tam robią takie rzeczy, wypalają w piecu garncarskim, ale tego jest bardzo nieduzo. Ja w swojej trzymam orzechy. Zaraz spróbuję zrobić zdjęcie, może mi się uda pokazac swoją miseczkę.
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Z Wiki takie coś: W potocznym języku polskim samodzielnie użyte słowo kilo (nieodmienne) oznacza kilogram.
Ale o pochodzeniu nie ma tam słowa, może i poniemieckie. Czy to zresztą ważne?
zahnlos.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
O, moja miska taka:

miska_paint.JPG

Zdjęcie kiepskie bo z komórki
 

Załączniki

  • miska_paint.JPG
    miska_paint.JPG
    78.1 KB · Wyświetleń: 2

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
kawazmlekiem @ 1 Jan 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1493550Z Wiki takie coś: W potocznym języku polskim samodzielnie użyte słowo kilo (nieodmienne) oznacza kilogram.
Ale o pochodzeniu nie ma tam słowa, może i poniemieckie. Czy to zresztą ważne?
zahnlos.gif
Nie ! Nie wazne, ale takie 'nasze'
icon_mrgreen.gif
więc nie poprawiaj !
Jak byłam zdziwiona, jak beztrosko używając kiedyś mnie poza ragionem nie zrozumiano.
rofl.gif


Co nie zmienia faktu, że moje michy dalej puste, a tak liczyłam na noworoczny cud.
gruebel_2.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0