Azjatycka zupa z makaronem

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis zaczerpnięty, jak to zwykle u mnie bywa, ze "Smaków i aromatów" Nie wszystkie składniki trafiłam "z marszu", na przykład boczniaki kupiłam zupełnie przypadkiem i to właśnie one zadecydowały o ugotowaniu tej zupy. Jeśli Was też spotka taka miła niespodzianka, serdecznie polecam jej zrobienie
. Podaję przepis dla 4 osób.
Składniki
- 40 dkg mielonej cielęciny
- jajko
- łyżeczka mąki
- 2 marchewki
- 2 średnie pory (brałam tylko białe części)
- 20 dkg boczniaków
- ząbek czosnku
- 2 łyżki oleju (dodałam jeszcze dla smaku i zapachu słuszną łyżkę masła)
- 5 szklanek bulionu z kostki (miałam oryginalny z kurczaka)
- 3 - 4 łyżki sosu sojowego (brałam jasny)
- 10 dkg makaronu sojowego
- sól, pieprz

Mięso mielone wyrabiamy z jajkiem i mąką, przyprawiamy łyżką sosu sojowego i pieprzem. Z masy mięsnej formujemy małe pulpety. Marchewki obieramy, myjemy, a pory i grzyby czyścimy. Marchewki kroimy w słupki, pory w krążki, a grzyby w paski. Czosnek obrać i posiekać.
Olej z masłem (kto chce, to sam olej) rozgrzewamy na patelni i na perlącym się tłuszczu obsmażamy pulpety i grzyby. Bulion zagotowujemy z czosnkiem i 3 łyżkami sosu sojowego. Dodajemy pulpety, grzyby, marchew i pory - gotujemy 8 minut. Po 6 minutach dokładamy makaron. Nie pamiętam dokładnie, ile ten makaron gotowałam, ale lepiej, żeby go nie rozgotować i 1-2 minuty powinny w zupełności wystarczyć. Zupę przyprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Chińskie dodatki
Sos sojowy barwą i smakiem nieco przypomina maggi (którego ja nie lubię, ale w jasnym sosie sojowym jest mniej wyczuwalny). Makaron sojowy - delikatny, półprzezroczysty, jest już miękki po 1 - 2 minutach. Boczniaki nie są chińskimi grzybami, ale świetnie je zastępują.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: