Grochówka na żeberkach

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis na nią odkryłam w "Moim gotowaniu". Więc poranne zakupy rozpoczęły się szukaniem potrzebnych mi składników. Na obiad zapowiedział się mój kuzyn, ucieszony takim menu. Na deser (a może drugie danie), postanowiłam zrobić niespodziankę - Wam ją zdradzę.

Składniki na grochówkę
- 30 dkg wędzonych żeberek
- 1/2 porcji włoszczyzny (mrożona się do tego nie nadaje)
- liść laurowy
- szklanka suchego łamanego grochu (konia z rzędem temu, kto kupi go za pierwszym podejściem)
- 4 ziemniaki
- kawałek wędzonego boczku (miałam 10 -15 dkg)
- 3 ząbki czosnku
- łyżka masła
- łyżka mąki na zasmażkę)
- sól i pieprz
- majeranek

Żeberka, obraną i pokrojoną włoszczyznę oraz liść laurowy zalewamy 2 litrami wody, doprowadzany do wrzenia, po czym zmniejszamy ogień i gotujemy powoli 1 godzinę: na początku szumujemy. Wywar przecedzamy, wrzucamy łamany groch i gotujemy około 50 minut. Na 10 - 15 minut przed końcem gotowania wkładamy obrane, pokrojone w kostkę ziemniaki oraz paski boczku (kto chce - bez skórki) obrumienione na chrupiąco na patelni. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, zostawiamy na minimalnym ogniu.
Z masła i mąki robimy jasną zasmażkę , dolewamy kilka łyżek zupy, mieszamy gładki sos i wlewamy do zupy. Przyprawiamy solą, sporą ilością pieprzu i naprawdę dużą ilością roztartego w dłoniach majeranku.

Wszyscy chyba znamy niesamowity smak i aromat wojskowej grochówki gotowanej na festynach w kuchniach polowych. To zasługa .....szyszek sosnowych, czasami też igieł - świeżych i pełnych żywicy, które po wygotowaniu w zupie oddają jej dymne nuty.

Przepis na deser jutro.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

weerka

Member
Maj 3, 2009
4,615
0
0
Oj aż mi zapachniało grochówką
lecker.gif

Czy groch łamany to ten połówkowy?
Bo jeśli tak to taki jest na pewno w "dużym" tesco
icon_mrgreen.gif

 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
weerka @ 12 Feb 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1505439Oj aż mi zapachniało grochówką
lecker.gif

Czy groch łamany to ten połówkowy?
Bo jeśli tak to taki jest na pewno w "dużym" tesco
icon_mrgreen.gif
weerka - już odpowiedziałam wyżej , a teraz niechcący mi się powtórzyło. Pozdrawiam.


jaxja @ 12 Feb 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1505446Ja daję do grochówki więcej grochu, tak, by była zawiesista i wtedy robię bez zasmażki.
To jest świetny pomysł. Zrobię tak następnym razem.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Za mną pierwszy etap bo kupił am groch