Chleb z sokiem pomidorowym na zakwasie

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Wiem, ze zaskoczy was ten sok pomidorowy, w dodatku w polaczeniu z zakwasem, ale - co dosc niezwykle - jego smak w chlebie jest prawie niewyczuwalny. Powoduje za to, ze chleb jest dlugo swiezy i ma niepowtarzalny kolor miazszu. Prezentuje rowniez bardzo przyjemna skorke: cienka, chrupiaca, a jednoczesnie niezbyt twarda.

chlebprzekrojonypomidor.jpg


3/4 szkl zytniego zakwasu o temperaturze pokojowej
1/2 szkl letniej zrodlanej wody
1/2 szkl cieplego soku pomidorowego (nie przecieru!)

3 do 3 i 1/2 szkl maki pszennej chlebowej (mozna jedna ze szklanek zastapic maka orkiszowa lub zytnia)

1/2 lyzeczki drozdzy suszonych
1 lyzeczka cukru
1 i 1/2 lyzeczki soli
maka kukurydziana do posypania

Wrzucamy skladniki do maszyny w/g instrukcji i nastawiamy na program "wyrabianie ciasta". Zostawiamy je w maszynie do konca programu (czyli pierwsze rosniecie jest w maszynie).

Wyjmujemy ciasto na lekko posypany maka blat. Splaszczamy. Formujemy bochenek, posypujemy obficie maka kukurydzina, przykrywamy natluszczona plastikowa folia kuchenna. Odstawiamy przykryty na jeszcze ok. 30 min do wyrosniecia. Mozna zostawic do wyrosniecia w koszyku do chleba lub durszlaku. Po wyrosnieciu koniecznie nacinamy.

Nagrzewamy piekarnik do 250 stopni. Tuz przed wstawieniem chleba mocno spryskujemy piekarnik woda. Pieczemy- najlepiej na kamieniu- 10 min w 250 stopniach, a nastepnie obnizamy temperature do 220 stopni i jeszcze dopiekamy ok. 20 min. To jest ten rodzaj chleba , na ktory az milo patrzec jak sie podnosi do gory w piekarniku
icon_smile.gif
.

UWAGA:
Przeprzaszam za nieprecyzyjna ilosc maki. Mozliwe, ze bedzie potrzeba nieco wiecej maki np. 3 i 1/2 szkl , to zalezy od wyjsciowej gestosci waszego zakwasu i soku pomidorowego. Sypnijcie na poczatek 3 szkl, a potem dodawajcie make w miare potrzeby.

Ja juz robilam ten chleb, w roznych konsystencjach, poczynajac od ciasta o gestosci "emigrantowej", az do dosc spoistych kul z dodatkiem maki orkiszowej. Za kazdym razem wychodzi, rozni sie tylko iloscia dziur. ;)
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
NO pysznie wygląda! Właściwie to jest bardzo w składzie podobny do emigranta robionego tylko na zakwasie długoterminowym
icon_smile.gif
Miałam dziś w planach emigranta, zaczyn rośnie od wczoraj - może doleję do niego soku po prostu
icon_smile.gif
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
O Agusia zrobila nowy chleb... Mnie tam ten sok nie zaskoczyl. Dodaje czesto pesto z suszonych pomidorow: kolor i aromat wspanialy...
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Kamila, ja nawet o innym nie pomyślałam
icon_smile.gif
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Kamilo no oczywiscie ze tak
icon_smile.gif


Z butelki, z kartonu...z tego w co sok w sklepie zapakowali. No chyba, ze ktos domowo produkuje, to jeszcze lepiej na pewno ;)
Chodzi tylko o to, zeby nie dac rozcienczonego przecieru zamiast soku, bo smak jakos nie ten.
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
no ja właśnie taki przecier (taki sok na zupę domowy) dałam do emigranta, który jest bliźniaczo podobny do tego chlebka - zobaczymy co z tego wyjdzie
icon_smile.gif
Narazie koloru nei zmienił
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
nie nei, nei to mialam na mysli! Po prostu się ucieszyłam, ze technika jest jak w emigrancie, bo mogłam bez skrupułów po prostu dodac sok do tego, co mialam na dizs przygotowane (czyli szklanki zakwasu wymieszanej wcozraj ze skłądnikami zaczynu emigrantowego)


zobacz jaki piękny wyszedł!! Faktycznie ma śliczny kolor (bardziej taki nasycony)na, choc na zdjeciu jakoś tego nie widać.
obraz0230br.jpg

Sok mialam taki rzadki, takjak pisalam, gdybym miala zwykły z kartonu kolor byłby jeszcze lepszy!


a te dziury!!
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
No no... pogratulowac... :lol:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
tylko nie widac, ze on naprawde taki lekko pomaranczowy jest! a jest! Nastepnym razem dam sok pomidorowo-srodziemnomorski

super pomysl! nie wiem co ma do tego sok, ale dawno mi takie dziury bimbowe nie wyszły!
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Syso - ja się specjalizuję w pieczeniu zaczynu drozdzowego, jak do drozdzowek czy jagodzianek. Zawsze go wstawiam do mini piekarniczka a potem przypominam sobie, keidy sasiedzi przylatuja z pytaniem, cyz cos sie nie pali
icon_smile.gif
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Myslalam, ze tylko ja taka genialna jestem :mrgreen: Szkoda mi go, ale juz drugi raz mi sie to zdarzylo. Tym razem podgrzal sie tylko troche, jak myslisz ryzykowac z nim pieczenie?