Ciasto z rabarbarem i truskawkami

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Ciasto z rabarbarem i truskawkami

Kremowe nadzienie na kruchym spodzie, pokryte beza

Ciasto:
1 3/4 szklanki maki
2 lyzki cukru pudru
1/2 kostki masla

Nadzienie:
1 1/2 szklanki cukru
1/4 szklanki maki
szczypta soli
6 zoltek
1 szklanka slodkiej smietanki
4 szlanki rabarbaru, pokrojonego w plasterki
1 szklanka truskawek, pokrojonych w plasterki

Beza:
6 bialek
1/2 szklanki cukru

Rozgrzac piekarnik do 180 st.C.
Make wymieszac z cukrem pudrem i posiekac z maslem az utworza sie drobne grudki. Wsypac te mieszanke na blache 33x23cm i dobrze wcisnac w dno blaszki. Piec okolo 10-12 minut do lekkiego zrumienienia.

W duzej misce wymieszac make, cukier i sol. Zoltka rozbeltac i wymieszac ze smietanka i wlac mieszanke do suchych skladnikow, wymieszac. Dodac rabarbar i truskawki, lekko wymieszac i wylac na podpieczony spod. Piec w temeraturze 180 st.C przez godzine. Bialka ubic na sztywna piane, dodawac stopniowo cukier, wylozyc beze na upieczone ciasto i piec az beza sie zrumieni, okolo 10-15 minut. Ciasto wystudzic i pokoic na kwadraty.

27837gs.jpg
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Bajaderko, pojawił się rabarbar! koneicznie musze to ciasto zrobic... a mozna by tak posiekac w malakserze, co? :oops:
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
owieczko - miod na moje serce lejesz
icon_smile.gif


Malgosimi - ja wiem, ze malakser kusi
icon_smile.gif
wydaje mi sie jednak, ze posieka za drobno i za duzo soku sie wydzieli. Nozem lepiej - rowniutkie kawalki wychodza i nie jest rozciapany :mrgreen:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
ale ja o ciescie... :oops: bo ja kruchego nei umiem ręcznie :oops:
ale w talarki za to umiem, z rabarbarem i z porami radzę sobie nieźle
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
no to świetnie! A powiedz mi jeszcze, czy jeśli się robi takie kruche do rozwałkowania - czyli jeśli się formuje kulkę, to czy lepiej, żeby malakser to zrobił, czy malakser powinien tylko okruszki wyprodukować, a zagnieść lepiej samemu?

Acha i ja zawsze wsyzteki składniki na kruche na raz wrzucam... a może lepiej stopniowo, np najpierw makę z masłem a potem resztę: wodę, jajko...

dziekuję :mrgreen:
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Dokladnie w przypadku tego ciasta to powstana tylko okruszki, ktorymi trzeba wylepic dno blachy.

Inne kruche - miksuje przede wszystkim stopniowo: najpierw spulchniam sama make (bzzz), potem dodaje maslo i siekam az maslo jest powiedzmy wielkosci mlodziutkiego groszku, potem dopiero reszta skladnikow. I miksuje tylko do momentu kiedu zaczyna sie tworzyc kula
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
sir, yes, sir :mrgreen: zrozumiałam! dziękuję ślicznie!
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
To ciasto jest bajeczne!
Tak pyszne, ze nie mam ochoty na inne.
icon_smile.gif


Od tego ciasta zaczynam sezon rabarbarowy, później leci to drugie ciasto z rabarbarem i kruszonką, ciasto Anusiaczka i od nowa.
Mogę bez konca.
 

eposka

Member
Wrz 15, 2004
2,445
0
0
Potwierdzam wszystkie peany na cześć ciasta bajaderki i dodaję swój.
To ciasto poza tym, że pyszne niezwykle, jest też dośc nietypowe. Nikt z moich znajomych ani rodziny nie poczęstował mnie nigdy podobnym. O wyjątkowości wypieku decyduje patent "farsz". Mieszanina jajek, cukru,śmietanki i odrobiny mąki, która na początku może wzbudzać obawy swoim stanem płynnym. Ale dokładnie po upływie czasu podanego przez bajaderkę staje się przecudnie kremową, trzymającą fason masą. O smaku nie wspomnę., bo trzeba samemu poczuc, zeby zrozumieć, dlaczego to ciasto jest takie niezwykłe
icon_smile.gif




ewa
 

rougee

Member
Mar 22, 2005
4
0
0
To ciasto musi byc bardzo pyszne.Uwielbiam rabarbar,a tutaj jeszcze polaczenie z truskawkami i pianka ...Musze koniecznie wyprobowac.

Bajaderko,dziekuje Ci za wspaniale przepisy.Wszystkie,ktore do tej pory wyprobowalam byly przepyszne...
 

Aguśś

Member
Wrz 18, 2004
575
0
16
dzięki za przypomnienie tego ciasta :anbetung:

ono jest mniam :mrgreen:

nie mogę sie doczekać kiedy znowu będzie można go zrobić
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
nie mialam truskawek wiec dalam takei z konfitury, ale darowalam sobie juz cukier do masy wiec na to samo chyba wyszlo
jednak stanowczo za malo wyrazny byl smak rabarbaru jak dla mnie, nastepnym rzem zrezygnuje z truskawek, bo reszta ciasta, a zwlaszcza spód, przepyszne!
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Sprobuj kiedys ze swiezymi truskawkami (z dzemu to niestety nie to samo) - swietnie podkreslaja kwaskowatosc rabarbaru i wzajemnie z rabarbarem sie komplementuja :mrgreen:

Wszelkie inne wersje bardzo mile widziane
icon_smile.gif
Pamietam z dyskusji na Mniamie, ze przeroznych kombinacji owocowych byla cala masa - sam rabarbar tez brzmi dobrze :mrgreen:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
właśnie! z jakodami mogłoby być smaczne... chociaż jagody to najbardziej lubie w wersji z cytryną - np cytrynowym ciastem albo kruszonką... ale jagody+ rabarbar to mogłaby być udana para

spróbowałam dziś samych truskawek z konfitury i masz racje, one są tak słodkie, że to jednak nie to samo, co swieze truskawki zasypane cukrem...

ale ta masa jest super: z jajek i smietany... przypomina mi mocno clafoutis. mniam!
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Ja robiłam to ciasto już kilka razy, jeszcze za mniamowych czasów i pamiętam, że chyba z jagodami i czerwoną porzeczką robiłam, z rabarbarem i truskawkami też i już nie pamiętam z czym jeszcze, ale ważne, żeby tam jakieś kwaskowate owoce były.
 

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
wlasnie sie piecze... maaatko, co za zapach sie rozchodzi...

zrobilam z rabarbarem i truskawkami (skusilam sie i kupilam jeden taki pojemniczek tych wypasionych), zrobilam w blaszcze 23 x 40 cm i bardzo dobrze, bo i tak jest po brzegi:)
na wierzchu posypalam odrobina kruszonki wg bajaderki z otarta skorka z jednej cytryny.

i curku dalam mniej - nie 1,5 szkl. tylko szklanke i gdzies z 1/4 .

juz sie nie moge doczekac zeby sprobowac :mrgreen:

pzdr
yenn
 
  • Like
Reakcje: Szarusia1234