Kartofle po nelsońsku

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Zapiekanka ziemniaczano-grzybowa-pyszna!
składniki:
1,5 kg ziemniaków (ugotowanych na półtwardo)
2 duże cebule
4 jajka ugotowane na twardo
4-5 dkg suszonych grzybów
2 łyżki masła
1 szkl. śmietany*
sól , pieprz
dodatkowo tłuszcz do podsmażenia cebuli

sposób przygotowania
Grzyby ugotować ( nie wylewać wody! ), pokroić drobno.
Jajka obrać , pokroić w grubą kostkę albo w plastry
Cebulę posiekać i podsmażyć na tłuszczu.W naczyniu do zapiekania ( wielkość zależna od ilości użytych składników )układać warstwami ziemniaki , grzybki, cebulę ,jajka , posolić ,popieprzyć . Ostatnia warstwa to ziemniaki.
Śmietanę wymieszać z pozostawionym wywarem grzybowym. Zalać tym całość. Położyć na wierzch wiórki masła. Przykryć i zapiekać ok 1 godziny.


dodatkowe informacje
Można w części grzyby suszone zastąpić pieczarkami( ale to już nie to samo ). Potrawa może nie wygląda zbyt apetycznie (bo grzyby są szaro-bure) , ale za to pachnie i smakuje wybornie ( zwłaszcza, jeśli zostanie odgrzana na drugi dzień )

EDIT-dopisuję info dot. śmietany:
* ja śmietanę (najczęściej 18%) daję "na oko" często jest jej mniej niż 1 szklanka, czasami wystarcza tylko pół szklanki-zależy od ilości sosu, który chcemy uzyskać, nie trzeba się tego ściśle trzymać.

Im więcej sosu powstałego z wywaru grzybowego wymieszanego ze śmietaną, tym potrawa będzie bardziej "mokra", mnie wówczas lepiej smakuje, ale nie można też przesadzić, żeby nie wyszły z tego kartofle z sosem.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Wstawię Wam trochę fotek, może kogoś zachęcą chociaż jak mówiłam może nie jest to zbyt ładne w wyglądzie, bo takie szare... ale szkoda, że smaku i zapachu na zdjęciu nie czuć :!: :!: Już mi znów ślinka lecie, choć dopiero co jadłam...
kartofleponelsosku0091ti.jpg

oto, prawie krok po kroku, jak to robiłam:
kartofleponelsosku0012ka.jpg

kartofleponelsosku0024sl.jpg

kartofleponelsosku0033yl.jpg

kartofleponelsosku0044aj.jpg

kartofleponelsosku0052rv.jpg

kartofleponelsosku0067oa.jpg

kartofleponelsosku0074ur.jpg

kartofleponelsosku0088fr.jpg
 

Ire_ko

Member
Lis 17, 2004
36
0
6
Zrobiłam wczoraj na obiado-kolację. Bardzo smaczna zapiekanka. Szybko się ją robi i jeszcze szybciej je. Smakowała wszystkim.
Pozdrawiam Irena.
icon_smile.gif
 

Layla

Member
Kwi 20, 2005
2,869
1
0
A ja zrobiłam wczoraj i dziś będę ją jadła.
Troszkę zmodyfikowałam przepis, bo lubię skorupke na wierzchu zapiekanki. Więc do tej wody z grzybków ze śmietanką dodałam żółko i starty żółty ser, no i mam skorupkę, a dzisiaj po powrocie z pracy, będę ją pałaszować
 

Layla

Member
Kwi 20, 2005
2,869
1
0
Powiem tak:zapiekanka mi smakowała, pomimo tego, iż nie jestem jakimś specjalnym miłośnikiem grzybów. Smakowała by mi bardziej gdybym do takich miłośników należała ;) Do nich należy z pewnością mój mąż i On pałaszując ją był rozanielony i wniebowzięty I nosił mnie niemal na rękach! :oops: :roll: Dlatego warto czasami ugotować coś takiego, pomimo wszystkiego ;) ! :mrgreen:
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,346
1,418
113
Robię od lat, tylko zamiast jajek daję schab dość cienko rozbity (w oryginalnym przepisie na zrazy po nelsońsku jest wołowina), lekko usmażony saute i pocięty w kawałki na jeden kęs. I grzyby kroję w paseczki. Uwielbiamy wszyscy taką potrawę.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

nadhia

Member
Gru 16, 2006
182
0
16
nie miałam nigdy przekonania do suszonych grzybków ale postanowiłam tą potrawę zrobić i oczywiście zmieniłam zdanie
icon_smile.gif
PYCHA
anbetung.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Cieszę się, że Wam smakowało. Ja z suszonych grzybów lubię głównie zapach i właśnie tę potrawę, rzadko robię coś innego, chyba, że na Wigilię. A kartofle po nelsońsku robiłam przedwczoraj i na wczoraj jeszcze zostały-były super!
 

nadhia

Member
Gru 16, 2006
182
0
16
w mojej mądrej księdze 'potrawy z ziemniaków' są po nelsońsku bez grzybów i jaj - za to z czosnkiem i boczkiem pod skorupką z kremówki. Ale ta modyfikacja jest zdaje się..... smaczniejsza. Szkoda tylko że grzybki suszone takie drogie. W tym roku na potrzeby tej potrawy specjalnie nazbieram i zasuszę
icon_smile.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
nadhia @ 9 Jan 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=430025w mojej mądrej księdze 'potrawy z ziemniaków' są po nelsońsku bez grzybów i jaj - za to z czosnkiem i boczkiem pod skorupką z kremówki. Ale ta modyfikacja jest zdaje się..... smaczniejsza. Szkoda tylko że grzybki suszone takie drogie. W tym roku na potrzeby tej potrawy specjalnie nazbieram i zasuszę
icon_smile.gif
trochę się dziwię, bo do tej pory większość przepisów na potrawy "po nelsońsku" widziałam z grzybami w roli głównej. Ja też mam taką książeczkę "potrawy z ziemniaków" i właśnie ta potrawa jest tam z grzybami ale bez jaj. Ostatnio też w kalendarzu zdzierce znalazłam prawie identyczny przepis do tego mojego zarówno z jajami jak i grzybami. Jak dla mnie na zawsze już kartofle po nelsońsku pozostaną takie jak robi się u mnie w domu od lat, wszystkie inne potrawy tak nazywane( nawet przez jakichś specjalistów od nazewnictwa
icon_wink.gif
) będą już czymś innym mimo, ze też pewnie smakowite. A jeśli o grzyby chodzi, to w tym roku takie zatrzęsienie było, że trzeba było narobić sobie zapasów
icon_biggrin.gif
 

nadhia

Member
Gru 16, 2006
182
0
16
Oj były grzybki były... Niestety jako początkująca kucharka (pierwszy rok na własnym 'garnuszku') troszkę zamroziłam takich na zalewę, zamarynowałam 4 słoiczki ( reszta szła na bieżąco) nie zasuszyłam bo jak pisałam nigdy nie przypuszczałam ze z suszonych można zrobić taki smakołyk
icon_smile.gif
Trochę mnie na szczęscie dziadek podratował torebeczką (prawie same ogonki
icon_smile.gif
)
 

sha

Member
Sty 24, 2006
1,462
0
36
Beatko przepyszna ta zapiekanka! Cała rodzina sie zajadała,nawet mój młodszy brat który na wszystko co nie jest schabowym z ziemniakami zazwyczaj się wypina :D !!
dziękuję za przepis.
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Od razu przyleciałam zobaczyc
icon_mrgreen.gif
. I teraz wiem co będzie na jeden z obiadów w przyszłym tygodniu
mniam.gif
. Dawno nie robiłam żadnej zapiekanki, a bardzo lubię te ziemniaczane.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
No to jak już wyciągnęłaś Krystyno na wierzch i byłam zmuszona ciągle patrzeć na ten wątek
icon_wink.gif
nie miałam innego wyjścia tylko znów sobie zrobić. Właśnie siedzi w piekarniku, na jutro sobie szykuję, po powrocie z pracy tylko podgrzeję i już
lecker.gif


Ale pewnie też i dzisiaj się skuszę na troszkę, chociaż już jadłam kolację, bo pachnie już w całym domu-za 10 minut wyciągam z pieca! ( odkryłam teraz naczynie żeby troszkę się zrumieniła z wierzchu)
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Ja musiałam na ten tydzień odpuscic, bo tego farszu było dużo i musiałam go wykorzystac. Nawet ulepiłam tych pierogów (sprawozdanie w niebie)
icon_mrgreen.gif
 

myszaa

Member
Lut 1, 2009
1
0
0
Witam wszystkich
icon_razz.gif


Pisze z zapytaniem bo chcialabym zrobic ta zapiekanke mojemu mezowi ale ja w kuchni dopiero zaczyna raczkowac w gotowaniu wczesniej to bylo prawie caly czas to samo kurak i ziemniaki chcialabym sprobowac nowych rzeczy i zainteresowala mnie ta zapiekanka ale nie wiem jakiej smietany mam urzyc ?

Dziekuje za pomoc i dam znac jak mi wyszla ;)
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
A Beata daje kwaśną
icon_biggrin.gif
taką jaką akurat ma w domu
icon_biggrin.gif

Najczęściej jest to 18% ale daję też 12%, czasem 22% ( bardziej tłusta śmietana daje większą gwarancję, że ładnie rozpuści się w pieczeniu). Ale jakoś nie przypominam sobie, żeby z kwaśną 12% mi się kiedykolwiek zwarzyło.