Ciasto na strucle lub rogaliki, krucho-drożdżowe

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Świetne ciasto, bardzo łatwe w wykonaniu. Strucle zrobione z tego ciasta są kształtne, nie pękają. Polecam wypróbować.Nadaje się także na rogaliki czy inne drobne wypieki.

1 kg mąki
2 kostki margaryny
10 dag drożdży
2 jajka( może być więcej)
10 dag cukru
5-6 łyżek mleka

Wszystkie składniki zagnieść razem. Zawinąć w ściereczkę i włożyć do zimnej wody. Gdy ciasto wypłynie jest gotowe. Wyłożyć wtedy na stolnicę posypaną mąką, zagnieść jeszcze raz krótko, podzielić na ok.6 kawałków i formować strucle nadziewając je dowolnym farszem, ale mnie najlepiej smakują z masą makową. Gotowe strucle, gdy lekko podrosną, zawinąć ciasno w papier do pieczenia zostawiając na końcach zapas papieru. Ciasto będzie rosło wzdłuż.
Można formować dowolnej wielkości strucle, jeśli będą większe wyjdzie ich mniej niż 6, oczywiście. Ale ja lubię wąskie i długie wtedy ślicznie wyglądają. Kawałek ciasta na jedną struclę po rozwałkowaniu ma u mnie wymiary ok. 20x30 cm i jest gruby na ok.0,5-1 cm.
Po upieczeniu dobrze jest ciasto polukrować.

EDIT 2012r.:

wszystkie zdjęcia z tego postu zniknęły, a przedstawiały instruktaż robienia rogalików i strucli-od początku do efektu końcowego, niestety nie mam ich już nigdzie na swoich zasobach
icon_frown.gif


wstawię chociaż, znalezione cudem, inne stare zdjęcia makowców z tego ciasta:

strucla zawijana:
makowiec_2.jpg

makowiec.jpg

i w formie przekładańca:
makowiec.jpg
 

Załączniki

  • makowiec_2.jpg
    makowiec_2.jpg
    42.6 KB · Wyświetleń: 18
  • makowiec.jpg
    makowiec.jpg
    50.6 KB · Wyświetleń: 17
  • makowiec.jpg
    makowiec.jpg
    189.4 KB · Wyświetleń: 18
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ganga

Member
Gru 14, 2004
154
0
0
jak dlugo trwa wyplywanie ciasta do gory?
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Sorry, ale nie liczyłam nigdy czasu, zajmuję się w między czasie jakąś inną robotą i potem patrzę a to już na wierzchu. Myślę, że jakąś godzinę. Ale obiecuję, że wkrótce wpiszę czas oczekiwania na wypłynięcie, bo będę piekła na święta.
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
A jakich kostek margaryny używasz - 20 czy 25 dekagramowych?
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Zamieściłam dziś zdjęcie świeżo upieczonego makowca, można już zobaczyć jak to wygląda. Wyszło mi tym razem 5 sztuk z tej porcji.
Ciasto wypływało ok. pół godziny. Wałkować można cieńsze placki 1/2-1 cm grubości.
 

belle

Member
Wrz 15, 2004
1,377
0
0
a gdzie sa zdjecia bo ja slepa jestem dzis chyba i niewidze :dump:
pisze tylko przed upieczeniem i po upieczeniu
moj komp juz sie wkurza bo non stop w przepisach siedzi :mrgreen:
 

belle

Member
Wrz 15, 2004
1,377
0
0
za duzo chyba :cheers: :mrgreen: bo juz widze :mrgreen:

ja tez chce jeszcze strucle na swieta :wink:
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Coś nie masz szczęścia do moich ciast, przykro mi z tego powodu
icon_sad.gif

Ale to może przez Twoją niechęć do świąt tak Ci się to nie udaje.
Jeśli chodzi o ciasto, to musiało wypłynąć choć trochę, ono jest zanurzone w wodzie tylko nie leży na dnie, jak na początku a pływa jakby przy powierzchni. Mojej koleżance z pracy wyszły dwie strucle z połowy porcji, w tym jedna popękała, bo słabo zawinęła w pergamin poza tym mówiła, że były pyszne.
 

reniula

Member
Gru 6, 2004
406
0
0
Zamiast makowca zrobiłam dzis z tego ciasta rogaliki dla córci bo jada jutro na Słowację na sylwestra i zabiera je :mrgreen:
Jak coś zostanie hi,hi bo podżeram.Pycha nadziałam konfiturami z wiśni
icon_razz.gif
.I tak jak piszesz ono nie wypływa tak dosłownie ale sie podnosi z dna .
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
A rogaliki z tego ciasta tak wyglądają:
rogalik.jpg


Ja widać, można robić malutkie i większe, można polukrować lub posypać cukrem pudrem. A wśrodku mają marmoladkę.
 

belle

Member
Wrz 15, 2004
1,377
0
0
ciasto zrobilam wedlug twojego przepsiu Beatko wyszlo a moze raczej wyplynelo po okolo pol h i troche za wczesnie niz myslalam bo bylam zajeta czyms innym no ale nic mu sie niestalo plywalo po wierchu sobie ladnie czekalo na mnie :mrgreen:
wyszly piekne strucle makowe z niego i jakie dobre
jedna polalam lukrem z likierem pomaranczowym posypalam orzechami mialam tez troszeczke polewy i to pokapalam po orzechach wyszlo mi to lepiej niz z piekarni
dziekuje ogromnie za przepis :weihkugel:
 

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
a ile się piecze strucla a ile rogaliki? i w jakiej temperaturze?
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Aż się upiecze :mrgreen: Tak na prawdę, to nie umiem dokładnie powiedzieć, bo każdy ma inny piekarnik. Ale moje strucle pieką się ok. 30-40 minut pierwsze, drugi "wsad" już trochę krócej. Temp. w piekarniku mam ok 220-250 st.C i patrzę czy są już rumiane, patyczkiem sprawdzam czy upieczone.
Jeśli chodzi o rogaliki, to tak z 15-20 minut i też patrzę czy nabrały koloru. Jeśli tak, to są gotowe.
 

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
dzięki serdeczne
icon_smile.gif
zamierzam upiec

no z tym kolorem rumianym to u mnie będzie problem bo piekarnik do bani i nie chce rumienić tylko bladziochy zawsze wyjmuję a jak próbuję przetrzymać żeby jednak cosik kolor był troszkę mniej biały to przypala się od spodu i wysycha wszystko :mrgreen: